Mire alapozza Putyin a háborús stratégiáját?! Íme egy gazdasági elmélet!
Erre alapozza Putyin a nyugat ellenes stratégiáját, amikor a gázárakat az egekbe küldi, hogy az ezzel megsegített recesszió kialakulása lecserélje a regnáló politikusokat, s ha szerencséje van olyanokra, akik talán barátságosabbak az orosz vezérrel.
Ugyanakkor ez a dolog őt is érinti, hiszen háborúba menni olyasvalamiért, amit nem biztos, hogy olyan nagyon magunkénak érzünk, ellenkezést válthat ki az emberekben. S ezt is látjuk. Ráadásul minél többen mennek el katonának, annál kevesebben dolgoznak, s itt még hitelből sem lehet növelni a fogyasztást a szankciók miatt (meg kell termelni az elfogyasztott terméket, nem lehet külföldről megvenni). Ez pedig hasonlóan hat, mint az orosz medve fegyvere a nyugat ellen.
S ha már „Fogjuk meg és vigyétek!”, akkor beszéljünk egy picit a „Nézd! Már megint nincs rajta sapka!” dologról is.
Tegnap látott napvilágot, hogy az unió – legalábbis a mi olvasatunkban – picit trükkösen a helyreállítási alapon keresztül újabb feltételt, nevezetesen az Országos Bírói Tanács függetlenségére vonatkozóan is feltételeket szab. Különben igaz, hogy a vasárnap napvilágot látott dokumentumban is vannak utalások arra nézve, hogy még nem teljesen elégedettek néhány technikai kérdésben, amelyet a helyreállítási terveben vitattak meg.
S a lépés olyan értelemben jogos, hogy az eddig kialkudott jogszabályváltozások egy fontos pillére az, hogyha az ügyészség netán ejt egy vádat, akkor akár magánszemély is vádindítványt nyújthat be az adott ügyben a bíróságon (Budapesti Központi Kerületi Bíróságra).
Azaz ilyen értelemben nem meglepő, hogy az Országos Bírói Tanács megerősítését kéri az EU, jelentsen az akármit is. Mindenesetre azt gondoljuk, hogy a megállapodás valószínűsége továbbra is magas. S a Moody’s egy tegnapi nyilatkozatában ezt a nézetét fejtette ki. Persze azért nem zárta ki, hogy egy kis pénzvesztés bekövetkezhet, ugyanakkor sötét jövőt jósolt, ha netán nem tudnánk megállapodni. Így valószínű, hogy a pénteken esedékes felülvizsgálat kapcsán a kilátásunkon rontani fog, mint ahogy azt az S&P is tette.