Mire számíthatnak a MOL részvényesek a vállalati eredményközléskor?
A harmadik negyedévet a magas szénhidrogén árak, az erős finomítói és petrolkémiai marzsok, valamint az egészséges közép-európai termékkereslet emelte a magasba.
A kutatás-termelés esetében 109 ezer hordóegyenértékes/nap teljesítményt várunk, ami kismértékben elmarad az előző negyedév 111,2 ezer hordóegyenértékes/nap termelésétől, mivel most zajlik a mezők karbantartása, és az ACG hozzájárulása alacsonyabb. A földgáz és kőolaj árak jelentősen nőttek, a Brent negyedéves átlag ára 73,5 dollár volt hordónként. A kutatás-termelés szegmenstől 110 milliárd forint tisztított EBITDA-t várunk.
A feldolgozás-kereskedelem negyedév/negyedév alapon hasonló eredményt hozott a magas finomítói marzsoknak és a gyengülő petrolkémiának köszönhetően. A MOL által számított finomítói marzs 5,4 dollár volt hordónként szemben az előző negyedév 4,4 dolláros értékével. A petrolkémiai árrés a rekord második negyedéves 949 euró/tonna értékről 663 euró/tonnára mérséklődött. A volumenek erősek voltak, amit főleg a gazdasági fellendülés hajtott. A mi tisztított, CCS-alapú EBITDA becslésünk 130 milliárd forint a feldolgozás-kereskedelemtől.
A fogyasztói szolgáltatás szegmens tisztított EBITDA nyeresége 62 milliárd forint lehet, mivel a kiskereskedelmi volumenek és marzsok erősek voltak az egész régióban. A gázüzletágtól 7 milliárd forint EBITDA-t várunk, ami elmarad a tavalyi értéktől, mivel a szerbiai szerződés megszűnése miatt jóval kisebb a tranzit bevétel.
A pénzügyi soron 30 milliárd forint veszteséget várunk, mivel a forint gyengült a dollárral és az euróval szemben, emiatt jelentős árfolyamveszteséget szenvedhet el a MOL. Az erős működési számoknak köszönhetően így is 125 milliárd forint a nettó nyereség - vélik az ERSTE elemzői.