Mit csinál egy automata tesztelő?
Egyre növekvő felhasználói igények
A tesztelők manapság egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben. A munkájukat ugyanis nem csak a folyamatosan változó szoftver körülmények, hanem az egyre növekvő felhasználói igények is rendkívül megnehezítik. Természetesen a legtöbb szoftverfejlesztő cég célja, hogy ezeket az igényeket maradéktalanul kielégítse, éppen ezért igyekeznek minél változatosabb és nagyobb felhasználói élményt biztosító alkalmazásokkal előrukkolni.
Meglehet ugyan, hogy ezek az applikációk teljesen lenyűgözik a felhasználókat, a tesztelőket azonban rengeteg kihívás elé állítják. Ugyanis minél több program kerül ki a piacra, annál többféle tesztet kell majd azokon elvégezni. Emiatt a fejlesztő cégek számára létfontosságú, hogy rendelkezzenek legalább egy automata vagy manuális tesztelővel, aki ellenőrzi az alkalmazások működési folyamatait, és felméri, hogy azok eleget tesznek-e a megrendelők igényeinek, elvárásainak.
Mi a különbség a „kézi” és az automatikus tesztelés között?
Az automata tesztelők a regressziós tesztek és egyéb feladatok automatikus végrehajtásához szükséges kódot – vagyis a szkriptet - írják meg. Az általuk létrehozott parancssor önműködővé teszi a tesztelési folyamatokat, és lehetővé teszi, hogy kizárják belőlük a hiba kockázatát. Fontos azonban tudni, hogy az automatizált tesztelések közel sem végeznek mélyreható vizsgálatokat. A segítségükkel kapott eredmény voltaképp azt mutatja meg, hogy a szoftvernek szüksége van-e alaposabb vizsgálatokra.
A kézi tesztelés esetén azonban már egy kicsit más a helyzet. A manuális tesztelő maga hajtja végre a tesztelést, és végig figyelemmel követi a munkafolyamatot. Felméri az adott szoftver vagy program legfontosabb tulajdonságait, elvégzi a tesztelést, kiértékeli az eredményt, és rögzíti azt a teszt jelentésében. Fontos azonban megjegyezni, hogy az emberi hibalehetőség miatt könnyen lehet, hogy a folyamat végeredménye nem lesz pontos.
Összegezve az eddigieket, az automatikus tesztelés voltaképp a manuális tesztelés automatizált, rizikómentes változata. Tévedünk azonban, ha azt gondoljuk, hogy az automatizált tesztelések idővel ki is válthatják a manuális tesztelők munkáját. Utóbbiakra ugyanis éppúgy rendkívül nagy szükség van, hiszen a mai technológia nem teszi lehetővé, hogy olyan tesztek készüljenek, amelyek a manuális tesztelők problémamegoldó, alkalmazkodó és döntéshozói képességeivel versenyre kelhetnének. Arról pedig már nem is beszélve, hogy az automatikus tesztelést csak azoknál a programoknál használhatjuk hatékonyan, ahol ritkán, vagy épp egyáltalán nem változik a szoftver környezete. Végül, de nem utolsó sorban, az emberi jelenlétnek köszönhetően az elkészült alkalmazás sokkal felhasználóbarátabb élményt fog nyújtani.
A manuális tesztelés legfőbb előnyei
Számos előnye van annak, ha automatizált teszteléssel dolgozunk, például:
- nem fáradunk el annyira,
- felgyorsíthatjuk az adatellenőrzés folyamatát,
- ki tudjuk küszöbölni a folyamatokból az emberi hibafaktort,
- a nap bármely szakában futtathatunk vele ellenőrzéseket,
- nem kell sokat várnunk a folyamatokra, hiszen rendkívül gyorsan lezajlanak, emiatt pedig kevesebb eséllyel fogunk kicsúszni a határidőkből.
A felsoroltakból jól látható, hogy az automatizált teszteléssel rengeteg idő és energia spórolható meg, ezért érdemes az elsajátításába még- vagy már most belevágni.
Bizonyára meglepően hangozhat, de érdemes figyelembe venni, hogy ennek a szakmának a kitanulásához nem szükséges korábbi szoftverfejlesztői tapasztalat. Egy könnyen tanulható, ugyanakkor rendkívül jövedelmező szakmáról van szó, amelyet a szoftver-architektúrák ismeretével, és egy jól kivitelezett keretrendszerrel könnyedén el lehet sajátítani, és gyorsan el lehet vele helyezkedni a piacon, tesztelőkre ugyanis mindig nagy szükség van.