Mit érdemes tudni a retinolról?
Szerencsére már sok olyan hatóanyag van, ami célzott segítséget tud nyújtani számunkra a bőrtípusunknak, illetve az egyéni bőrproblémáinknak megfelelően. Ezek közé tartozik többek között a retinol is.
Mai cikkünknek ez a nagyszerű hatóanyag lesz a főszereplője, a retinol jótékony hatásai a bőrre ugyanis figyelemre méltóak, és érdemes részletesebben is ismerni őket. Pontosan mi is az a retinol és mire kell figyelni a használatakor? Sok más kérdés mellett ezekre is választ adunk.
Mi az a retinol?
A “retinolok” kifejezést használhatjuk az A-vitamin-származékok szinonimájaként is, ami tulajdonképpen többféle – más-más hatékonysággal rendelkező – hatóanyagokat takar.
Ezek közül a retinol maga a tiszta A-vitamin, ami önmagában nem aktív molekula, és nagyjából 10-20-szor kevésbé hatékony, mint a retinolsav. Ugyanakkor a bőrben található enzimeknek köszönhetően képes átalakulni mindössze két lépésben retinolsavvá.
A retinolsav pedig már egy aktív molekula, amely hatékonyan serkenti a bőr természetes kollagéntermelését. A bőröregedésgátló hatása mögött legalább annyi kutatás van, mint a vényköteles gyógyszerek mögött. Ezt bizonyítja az is, hogy az FDA, azaz az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatal anti-aging hatóanyagnak minősítette.
Milyen hatása van a bőrre?
Mint ahogy azt már említettük, a retinol – a bőrben retinolsavvá alakulva – hatékonyan serkenti a kollagén termelődését, melynek köszönhetően simábbá, feszesebbé teszi a bőrt, valamint javítja a rugalmasságát is. Azzal, hogy csökkenti a ráncokat, szarkalábakat, egységesíti a bőrképet és egyenletesebbé teszi a bőrfelszínt.
Mérsékli a pórusok eltömődését és szabályozza a faggyútermelődést is, amivel megakadályozható a pattanások, aknék kialakulása. Mindemellett pedig világosítja a sötét foltokat is, ezáltal csökkentve a pigmentációt.
Mire kell figyelni a használatakor?
Ha először kezdjük el használni, akkor mindenképp alacsonyabb koncentrációban kezdjük el az alkalmazását, különben bőrirritáció léphet fel. A Schüssler kozmetikumok között megtalálható retinol hatóanyagú szérum például csak 1%-os.
Figyeljünk, hogy használjunk mellette fényvédő terméket is, mert a retinol fényérzékennyé teheti a bőrünket, illetve kerüljük a hámlasztókkal való egyidejű alkalmazását.
Bízunk benne, hogy ezek után már senki számára nem vitás, hogy a retinolt miért érdemes beiktatni az arcápolási rutinba. Számos jótékony hatást gyakorol a bőrre: amellett, hogy egységesebbé, feszesebbé teszi a bőrképet, serkenti a kollagéntermelést, és az olyan problémák ellen is hatásos, mint például a pattanások vagy a pigmentfoltok.