Nagy-Britanniában nem veszik elég komolyan a kiberfenyegetettséget
Richard Horne, az NCSC vezérigazgatója az évente összeállított kiberbiztonsági helyzetértékelés idei kiadásának keddi bemutatóján felszólalva úgy fogalmazott: a kibertérben egymással küzdenek azok, akik a technológiát az életszínvonal javítására és a jólét megteremtésére használják, és azok, akik éppen Nagy-Britannia ellen használják az ország "digitális függését".
Nagy-Britanniában működik a világ egyik legfejlettebb digitális gazdasága, de az erre épülő kritikus fontosságú ellátási rendszerek és szolgáltatások vonzó célpontot kínálnak az ellenséges államoknak és a kibertér egyéb rosszakaratú szereplőinek
- mondta az NCSC vezetője.
Horne példaként idézte a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) londoni kórházai számára laboratóriumi szolgáltatásokat végző Synnovis vállalat informatikai rendszere ellen nyáron elkövetett zsarolóvírusos támadást, amely jelentős fennakadásokat okozott az egészségügyi ellátásban.
Richard Horne kijelentette: mióta átvette a kiberbiztonsági központ vezetését, minden egyéb tényezőnél nagyobb problémaként érzékeli azt a szakadékot, amely a kiberfenyegetettség és az ezzel szembeni brit kitettség mértéke, valamint az e fenyegetettség kivédésére rendelkezésre álló védelem között tátong.
Az NCSC vezérigazgatója ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy Kína "igen magasan fejlett kiberszereplő", amely egyre erőteljesebben törekszik befolyásának kiterjesztésére határain túl.
Ugyanezt fejtette ki nemrégiben egy angliai kiberbiztonsági rendezvényen Anne Keast-Butler, az elektronikus kommunikáció figyelésére és hírszerzési elemzésére szakosodott brit figyelőszolgálat (GCHQ) vezérigazgatója, kijelentve: Kína valódi és egyre nagyobb kiberkockázatot jelent Nagy-Britannia számára, és a GCHQ jelenleg több erőforrást fordít Kínával kapcsolatos tevékenységére, mint bármelyik másik feladatára.
A londoni alsóház hírszerzési és biztonsági bizottságának legutóbbi átfogó helyzetértékelése szerint a kínai hírszerzés "kiterjedt és agresszív érdeklődést" tanúsít Nagy-Britannia és a külföldi brit érdekeltségek iránt, és a brit nemzetbiztonságra ez jelenti a legnagyobb fenyegetést.
A kedden bemutatott idei brit kiberbiztonsági helyzetértékelés adatai szerint az augusztussal zárult egy évben 1957 bejelentés érkezett kibertámadásokról az NCSC incidenskezelő központjához.
A szolgálat intézkedésére 430 esetben volt szükség, 89 incidens országos jelentőségű volt, 12-t a súlyossági skála felső szélére kellett besorolni. A legsúlyosabb kiberincidensek száma egy év alatt megháromszorozódott.