Ne tarts otthon 300.000 Ft-nál több készpénzt, mert bajba kerülhetsz!

Ezek nem filmekből vett jelenetek – mindennapos valóság azoknak, akik több százezer forintot tartanak otthon készpénzben. Szakértők szerint 2025-ben is egyre többen esnek abba a hibába, hogy biztonsági vagy kényelmi okokra hivatkozva készpénzt halmoznak fel otthon, ami nemcsak anyagi, hanem jogi problémákhoz is vezethet.
A készpénz otthoni tartásának 5 komoly kockázata
1. Betörés esetén elúszik a vagyonod
A bűnözők egyre profibbak. Ha egyszer kiszúrják, hogy nálad van a „zokniban a pénz”, semmilyen lakat nem véd meg tőlük. A rendőrségi statisztikák szerint a betörők első dolga a fiókok, ruhásszekrények és ágyneműtartók átvizsgálása.
2. Tűz vagy vízkár esetén nincs visszaút
Egy elázott vagy elégő bankjegyet nem tudsz visszavinni a bankba kártérítésért. A Magyar Nemzeti Bank csak részben, vagy egyáltalán nem téríti meg az ilyen károkat.
3. Nincs biztosítás a készpénzre
A legtöbb lakásbiztosítás csak minimális (általában 50-100 ezer forintig terjedő) összeget térít meg készpénzkár esetén – ha egyáltalán térít. A 300.000 Ft-ot bőven meghaladó összeg tehát veszélyben van.
4. Gyanút kelthet a hatóságoknál
Ha valamilyen eljárás során kiderül, hogy jelentős összegű készpénzt tárolsz otthon, az adóhatóság (NAV) kérdéseket tehet fel. Honnan van a pénz? Bevallottad? Jogos-e a birtoklás?
5. Nincs kamat, nincs hozam – csak veszteség
A készpénz nem kamatozik. A bankban tartott pénz után legalább minimális kamatot kapsz, míg otthon a párna alatt csak az infláció emészti fel a megtakarításodat.
Mi a megoldás? Így kezeld okosan a megtakarításaidat!
Banki megtakarítási számla
Akár kis összeggel is érdemes bankszámlán tartani a pénzt. A legtöbb magyar bank már néhány tízezer forintra is kamatot fizet.
Állampapír vagy más befektetés
A Magyar Állampapír Plusz vagy egy egyszerű állampapír vásárlás biztonságos és inflációkövető megoldás. Akár interneten keresztül is elérhető, gyors és egyszerű.
Elektronikus fizetés, kártya, mobilapp
Ma már mindenhol elfogadják a kártyát vagy a mobilfizetést, még a piacokon is. Felesleges otthon tömbösíteni a készpénzt, amikor gyorsan, biztonságosan fizethetsz digitálisan is.
Összefoglalás – a pénz otthon tartása régen sem volt jó ötlet, ma pedig még veszélyesebb
A 21. században a készpénz otthoni őrzése nemcsak elavult, hanem kockázatos döntés is. A 300.000 forintos határ átlépése után minden további forint újabb veszélyt jelenthet – legyen szó bűnözésről, természeti kárról vagy pénzügyi veszteségről. Gondolkodj előre, cselekedj tudatosan, és ne tedd ki magad felesleges veszélynek!