Népirtássá nyilváníthatja Németország az 1932-33-as ukrajnai éhínséget
A koalíciós pártok - szociáldemokraták (SPD), Zöldek és liberálisok (FDP) - és a CDU/CSU ellenzéki jobbközép pártszövetség közös javaslata szerint a Bundestagnak ki kell mondania, hogy a Joszif Sztálin irányításával működő moszkvai vezetés szándékosan idézte elő a négymillió ember halálát követelő tömeges éhínséget.
Az éhínséggel egy időben az ukrán városokban üldözték az értelmiségieket, méghozzá "azzal a céllal, hogy elpusztítsák őket mint a kulturális identitás hordozóit".
A holodomor így "a totalitárius rendszerek által elkövetett embertelen bűnök listájához tartozik, amelyek milliók életét oltották ki Európában, különösen a huszadik század első felében" - áll a Bundestag következő heti ülésére beterjesztett határozattervezetben.
Ez a bűncselekmény "közös európai történelmünk része", de kevéssé ismert Németországban és az Európai Unióban, ezért a szövetségi kormánynak hozzá kell járulnia a holodomorról szóló ismeretek terjesztéséhez és az áldozatokra emlékezéshez - sürgetik a kormánypárti frakciók és a CDU/CSU képviselőcsoportja.
Rámutattak: míg Ukrajnában évek óta folyik a holodomor kutatása, "Oroszországban Vlagyimir Putyin vezetése ideologizált történelempolitikát folytat, amely megakadályozza a sztálini bűnök, köztük a holodomor feldolgozását".
A tervezetben az is szerepel, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja ellentétes a nemzetközi joggal, és "az európai békerend és értékrend elleni támadást jelent", ezért a Bundestag "minden eddiginél határozottabban kiáll amellett, hogy nem lehet teret engedni Európában a nagyhatalmi törekvéseknek és az elnyomásnak".