Nincs 2 saját gyereked? Akkor nagy bajt csináltál!

Az elgondolkodtató kérdésre keressük a választ: Hogyan motiválhatnánk a szülőket, hogy legalább két gyermeket vállaljanak (ahogy a demográfusok javasolják, valójában 2,1-et)? Hogy miért? Mert nagy a baj!

Nincs 2 saját gyereked? Akkor nagy bajt csináltál!

Hazánk népessége sajnálatos módon rohamosan csökken, noha az elmúlt években több olyan gazdasági intézkedés is megtörtént, melyek a gyermekvállalást ösztönözték (például babaváró hitel, CSOK, falusi CSOK stb.).

Elgondolkodtató, hogy vajon fennmaradhat-e a magyarság. Bízunk benne, hogy létezik megoldás, de fontos feltárni, miért zajlik ez a fogyatkozás, és ki vállal felelősséget érte.

Lehetségesek-e olyan módszerek, melyek hatékonyan ösztönöznék a gyermekvállalást? És mennyi gyermek születésére lenne szükség egy szülőképes korú nőtől ahhoz, hogy megállítsuk a népességfogyást?

Ezenkívül, milyen juttatások, támogatások lehetnének azok, amelyek segítségével a többgyermekes családok kaphatnának elismerést és támogatást a társadalom részéről?

Mindezek az aspektusok kulcsfontosságúak ahhoz, hogy megértsük a helyzetet és keresni tudjuk azokat az intézkedéseket, melyek hozzájárulhatnak a népességfogyás megállításához.

Hány a magyar? Hány fő a magyar lakosság a hivatalos adatok szerint?

Ha rápillantunk a Központi Statisztikai Hivatal adatsorára, akkor a következő adatokat találjuk ott a magyar lakosság számáról (az adatokat 10 évenkénti ugrásokkal mutatjuk, ahol nem pont annyi a lépésköz, annak oka az, hogy az adott évben nincs elérhető adat a lakosság számáról):

1941-ben: 9.316.074 fő

1949-ben: 9.204.799 fő

1960-ban: 9.961.044 fő

1970-ben: 10.322.099 fő

1980-ban: 10.709.463 fő

1990-ben: 10.374.823 fő

2001-ben: 10.200.298 fő

2010-ben: 10.014.324 fő

2020-ban: 9.769.526 fő

2022-es népszámlálás alapján: 9.604.000 fő

A magyar lakosság számának időbeli alakulása (népesség) grafikonon

magyarország népességének száma alakukása grafikonon

Az adatokból és grafikonon és jól látható, hogy a rendszerváltást megelőző 80-as években volt csúcson a magyarság, amikoris több mint 10,7 millió honfitársat számolhattak össze a statisztikusok.

Azóta lényegében folyamatos a népesség számának lemorzsolódása, olyannyira, hogy a 1980-as évekhez képest mintegy 1 millió fővel csökkent Magyarország lakossága.

Hány gyereknek kellene születnie egy családban ahhoz, hogy ne fogyjon a lakosság?

A Magyar Nemzeti Bank közelmúltban megjelent tanulmányában (A fenntartható egyensúly és felzárkózás 144 pontja) részletesen foglalkozik a problémakörrel és számos javaslatot is megfogalmaz arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne a gyermekvállalási hajlandóságot növelni.

"Minden nőnek 2,1 gyermeket kellene szülnie"

ahhoz, hogy megállíthassuk a népesség fogyasát - áll a tanulmányban.

Hány gyermek születik most?

Szintén a KSH adatsoraiban erre vonatkozóan is megtaláljuk az egzakt számokat, mely szerint:

1941-ben: 177.047 gyermek született

1949-ben: 190.398 gyermek született

1960-ban: 146.461 gyermek született

1970-ben: 151.819 gyermek született

1980-ban: 148.673 gyermek született

1990-ben: 125.679 gyermek született

2001-ben: 97.047 gyermek született

2010-ben: 90.335 gyermek született

2020-ban: 92.338 gyermek született

Hány gyermek jut egy nőre a stisztika szerint?

Bár tudjuk jól, hogy elég nehézkes megszülni 1,8 (egy egész nyolc tized) vagy épp 2,6 (kettő egész hat tized) gyermeket, de a statisztikusok ennek a mutatószámnak a segítségével tudják mérni (általánosítani, átlagolni) azt, hogy hány gyermekre is volna szükség a lakosság csökkenésének megállításához. 

Így néz ki most a helyzet

A termékenységi ráta az EU-n belül hazánkban nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt évtizedben, de nem értük még el a népesség megtartásához szükséges 2,1-es szintet. 

termékenységi ráta egy nőre jutó gyerekszám magyarországon grafikongrafikon forrás: MNB.hu

Az elmúlt évtizedben 200 ezer fővel csökkent a magyar népesség, és demográfiai fordulat nélkül 2030-ra további több mint 400 ezres csökkenés várható - áll az MNB tanulmányában.

magyarország népességszámának várható alakulása grafikon

Mik hozhatnak fordulatot?

A Magyar Nemzeti Bank az alábbi 13 pontos javaslatcsomagot fogalmazta meg:

1. Gyermekvállalást gátló betegségekre vonatkozó szűrővizsgálatok bevezetése

2. Mesterséges megtermékenyítés fejlesztése

3. Babaváró támogatás meghosszabbítása és életkori határának eltörlése

4. Első otthon teremtését célzó programok támogatása

5. Család-zseb létrehozása a SZÉP-kártyán

6. Családi adóalap kedvezmény növelése a dinamikus bérnövekedéssel való lépéstartás
érdekében

7. Gyermekek után járó pótszabadság bővítése

8. Szja-mentesség kiterjesztése a 3 gyermekes anyákra is

9. Anyák szülést követő regenerációjának támogatása

10. A bölcsődék férőhelyeinek és nyitvatartási idejének növelése

11. Munkahelyi gyermekfelügyelet állami támogatással

12. Az oktatási rendszer családbarát fejlesztése

13. Gyermekvállalás elismerése a nyugdíjrendszerben

További részletek az MNB tanulmányában olvashatók ITT.

Szerdától csak így lehet az Egyesült Királyságba utazni

Szerdától kizárólag az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be a nem vízumkötelezett külföldiek, köztük az Európai Unió állampolgárai az Egyesült Királyságba.
2026. 02. 25. 08:00
Megosztás:

Egészségvédő termékcsaládot fejleszt a Húsüzem Kft. és a Széchenyi Egyetem

Húsipari melléktermékek biotechnológiai úton történő átalakításával fejleszt egészségvédő termékcsaládot a zalaegerszegi Húsüzem Kft. és a győri Széchenyi István Egyetem - tájékoztatta a húsipari cég az MTI-t.
2026. 02. 25. 07:30
Megosztás:

Mit lett reggelre a forinttal?

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 25. 07:05
Megosztás:

Közel másfél év után csökkent az alapkamat itthon

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően februárban 6,25%-ra csökkentette az alapkamatot az MNB, a kamatfolyosó is 25 bázisponttal változott.
2026. 02. 25. 06:00
Megosztás:

Már csak kevés idő maradt a kata-bevallás benyújtására!

A kisadózóknak 2026. február 25-éig kell nyilatkozniuk a 2025-ben megszerzett bevételükről, a nyilatkozat pár perc alatt elkészíthető és online beadható - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden.
2026. 02. 25. 05:30
Megosztás:

Magyar kutatók eredményei formálják az autonóm járművek és robotika jövőjét

Lezárult az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (ARNL) kutatás-fejlesztési programja, amely több mint négy éven keresztül az autonóm – emberi beavatkozás nélkül működő – járművek, robotok és drónok biztonságos, gyors és fenntartható működését vizsgálta. Az Európai Unió 6,2 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásával megvalósult projekt célja az volt, hogy a jövő közlekedési és ipari rendszerei megbízhatóbbak, energiatakarékosabbak és mindenki számára biztonságosabbak legyenek.
2026. 02. 25. 05:00
Megosztás:

Kötelező felhasználói fiókok a webáruházakban: adatvédelmi kockázatok és lehetséges bírságok

Amikor egy ország felnőtt lakosságának több mint háromnegyede vásárol online, az e-kereskedelem már nem pusztán üzleti trend, hanem jogi kihívás is. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2025-ben a 16-74 éves magyar lakosság 77,2%-a vásárolt online, és több mint felük (54,8%) az elmúlt három hónapban is élt ezzel a lehetőséggel. Ez a széles körű online jelenlét szükségszerűen fokozott hatósági figyelmet von maga után, és az illetékes szervek egyre aktívabban vizsgálják a webáruházak jogszerű működését.
2026. 02. 25. 04:30
Megosztás:

Megjöttek az árengedményes új lakások, most éri meg használtból költözni

Az elmúlt fél évben történelmi csúcsra emelkedett a használt lakások ára, miután az Otthon Start program kedvezményes hitele és a hozzá tartozó 1,5 millió forintos négyzetméterár-plafon jelentősen erősítette a keresleti oldalt. Budapesten ennek nyomán a használt ingatlanok árszintje több helyen felzárkózott az új lakásokéhoz, ami azt is jelenti, hogy soha nem volt ilyen könnyű egy használt otthonból egy korszerű, energiatakarékos, új építésűbe váltani. Mindezt a Cordia kínálatában most komoly árkedvezmények is segítik.
2026. 02. 25. 04:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: felgyorsítják a magyar-szerb kőolajvezeték építésének előkészítő munkálatait

Magyarország és Szerbia még jobban felgyorsítja a két ország közötti kőolajvezeték építésének előkészítő munkálatait - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.
2026. 02. 25. 03:30
Megosztás:

Sikeres évet zárt a VGP Magyarországon: 65 000 négyzetméter új és bővített ipari ingatlant adtak át 2025-ben

Sikeres évet zárt tavaly a VGP, a logisztikai és könnyűipari ingatlanok európai szolgáltatója Magyarországon. A vállalat összesen 65 000 négyzetméter újonnan készült vagy bővített ipari és logisztikai épületet adott át, öt partner számára. A fejlesztések három új partner kiszolgálását, valamint két meglévő bérlő kapacitásbővítését tették lehetővé.
2026. 02. 25. 03:00
Megosztás:

Trump vámjait jogellenesnek minősítette a Bíróság – hogyan reagálhatnak a piacok?

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága egyértelműen kimondta, hogy az elnök nem vethet ki vámokat a Nemzetközi Vészhelyzeti Gazdasági Hatáskörökről szóló törvényre (IEEPA) hivatkozva, mivel az adók és vámok kivetésének joga kizárólag a Kongresszust illeti meg. Ez azt jelenti, hogy az eddig bevezetett széles körű „válságvámok” elvesztették jogalapjukat, jelentősen korlátozva az elnök azon lehetőségét, hogy gyorsan és korlátlanul befolyásolja a globális vámszinteket. Akár 180 milliárd dollárnyi potenciális visszatérítés foroghat kockán – a fejlemény piaci hatásait a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői vizsgálták.
2026. 02. 25. 02:30
Megosztás:

Kutyaadó 2026 – Magyarországon is bevezették: mutatjuk, kinek kell fizetnie

Magyarországon a felelős állattartást nemcsak az állatvédelmi jogszabályok, hanem helyi szinten az önkormányzatok adópolitikája is befolyásolhatja. A köznyelvben kutyaadóként ismert ebrendészeti hozzájárulás egy választható helyi adónem, amely 2026-ban több településen is megjelent. Emiatt fontos tisztázni, kik érintettek, és kik mentesülnek a fizetés alól.
2026. 02. 25. 02:00
Megosztás:

Mi legyen a nyugdíj kezdő időpontja? Jogszabályi döntés

A nyugdíjba vonulás időpontja nem csupán egy dátum a naptárban: komolyan befolyásolhatja a nyugdíj összegét, a későbbi emeléseket és még a 13. havi nyugdíjhoz való jogosultságot is.
2026. 02. 25. 01:00
Megosztás:

250 millió dollárnyi USDC-t bocsátottak ki – Intézményi tőke érkezhet a kriptopiacra?

Újabb jelentős stablecoin-kibocsátás rázta meg a piacot: 250 millió darab USDC (USD Coin) került frissen kibocsátásra az USDC Treasury címéről. Az esemény nem csupán egy nagyméretű tranzakció, hanem potenciális előjele a közelgő piaci mozgásoknak is, különösen az intézményi szereplők aktivitásának növekedése szempontjából.
2026. 02. 25. 00:30
Megosztás:

Vizsgálat indult a Telegram alapítója ellen

Vizsgálat indult Oroszországban a Telegram üzenetküldő szolgáltatás alapítója, Pavel Durov ellen terrorizmus támogatása címén egy büntetőügy keretében - közölte kedden a Rosszijszkaja Gazeta című kormánylap az Szövetségi Nyomozó Bizottság (FSZB) nyilvános dokumentumaira hivatkozva.
2026. 02. 25. 00:05
Megosztás:

Ismét csúszik a Barátság kőolajvezeték újraindítása

Ismét későbbre, ezúttal csütörtökre halasztotta az ukrán fél a Barátság kőolajvezeték újraindításának időpontját - közölte a szlovák gazdasági minisztérium kedden a szlovák állami tranzittársaságnak, a Transpetrolnak küldött ukrán információra hivatkozva.
2026. 02. 24. 23:30
Megosztás:

Stratégiai fordulat az Ethereum Alapítványnál: 70 000 ETH stakingbe került

Új korszak kezdődhet az Ethereum ökoszisztémában: az Ethereum Foundation immár nem csupán fejlesztői és támogatói szerepet tölt be, hanem aktív validátorként is részt vesz a hálózat működésében. A szervezet treasury-stratégiájának átalakítása révén több tízezer ETH-t állított stakingbe, ami hosszú távon fenntarthatóbb pénzügyi modellt és erősebb hálózati biztonságot eredményezhet.
2026. 02. 24. 23:00
Megosztás:

Budapest Közút Zrt. azt kéri, hogy körültekintően helyezzék ki a választási plakátokat!

A Budapest Közút Zrt. arra kéri a választási kampányban részt vevő szervezeteket, hogy a közlekedés biztonságát szem előtt tartva helyezzék el hirdetményeiket.
2026. 02. 24. 22:30
Megosztás:

17 hónap tartás után jött a kamatvágás Magyarországon

A Monetáris Tanács mai kamatdöntő ülésén 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatot. A jegybanki alapkamat így holnaptól 6,25 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle hasonló mértékben mérséklődött – 5,25, illetve 7,25 százalékon. A döntés nem okozott meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2026. 02. 24. 22:00
Megosztás:

50%-os zuhanás után: A bitcoin kereskedők további esésre készülnek

Tovább romlik a hangulat a kriptopiacon: a bitcoin árfolyama 50%-kal került történelmi csúcsa alá, miközben a makrogazdasági bizonytalanság és az amerikai vámháborús lépések újabb nyomást helyeznek a kockázatos eszközökre. A predikciós piacok szerint a befektetők többsége további lejtmenetre számít, mielőtt érdemi felpattanás következhetne.
2026. 02. 24. 21:30
Megosztás: