Nők 40 éves nyugdíj - Változhat a nyugdíj pénzösszege?

Az öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik, és a nyugdíj megállapításának kezdő időpontjában az általános szabályok szerint biztosítással járó jogviszonyban nem áll. Jó, jó, ezt mindenki tudja, de...

Nők 40 éves nyugdíj - Változhat a nyugdíj pénzösszege?

Jogosultsági időnek minősül:

- a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint

- a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.

2012. január 1-je óta öregségi nyugdíjat csak a nyugdíjkorhatár betöltésétől lehet igénybe venni. Ez alól a rendelkezés alól csak a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása képez kivételt, amely életkorra tekintet nélkül öregségi teljes nyugdíjat jelent a negyven év jogosultsági idő megléte esetén - olvashatjuk az ado.hu szakportál blogbejegyzésében.

nők 40 év nyugdíj 2024

A gyakran ismételt kérdések között rendszeresen felmerülnek kérdések nem csak a „nők 40” jogosultsági szabályaival kapcsolatban, hanem ennek a nyugellátásnak az összegére nézve is.

Az már szinte közismert, hogy ehhez a kedvezményes nyugellátáshoz szükséges jogosultsági idő nem azonos a szolgálati idő fogalommal, mert néhány szolgálati időnek minősülő időtartam ehhez a nyugdíjhoz nem vehető figyelembe jogosultsági időként.

Igy például az 1998. január 1-je előtti felsőfokú nappali tagozatos tanulmányok ideje, a megállapodás kötéssel szerzett szolgálati idő, vagy a munkanélküli ellátás, álláskeresési ellátás időtartama nem ismerhető el jogosultsági időként.

Ezek az időtartamok majd csak a nyugellátás összegének meghatározásakor kerülnek figyelembe vételre szolgálati időként.

nyugdíj nők kedvezményes 40 év

A „nők 40” nyugellátás összege az általános szabályok szerint kerül kiszámításra, vagyis az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapítás napjáig elért, a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján, a megszerzett összes szolgálati idő hosszúságához igazodó mértékben.

A nyugdíj összegénél kedvező hatásként fog jelentkezni a hosszú, legalább negyven év szolgálati idő, amelyre tekintettel a nyugdíj alapjául szolgáló havi átlagkeresetnek már minimum a nyolcvan százaléka fogja képezni a nyugdíj összeget.

Ha a hölgy 2022-ben igényli a „nők 40” nyugellátást, mert ebben az évben szerzi meg az ehhez szükséges negyven év jogosultsági időt, vagy azt már korábban megszerezte, de a nyugdíj igénybevétele mellett csak ebben az évben dönt, az ellátás összege az idei évben érvényes valorizációs szorzószámok alkalmazásával kerül kiszámításra.

A valorizációs szorzószámokkal történik a korábbi évek kereseteinek „szintre hozása” a nyugdíjazást megelőző év kereseti szintjéhez, mely szorzószámok igen nagy mértékben tudják befolyásolni a nyugdíj összegét.

Ami még nem történik meg egy 2022-ben kezdődő nyugdíj megállapításnál: a nyugdíj évenkénti rendszeres emelése először majd csak 2023-ban lesz esedékes, és a tizenharmadik havi nyugdíj is először majd csak 2023-ban jár a hölgynek, mert ezek a juttatások azt a személyt illetik meg, aki az előző év legalább egy napján, és a tárgyév január hónapjában is nyugdíjban részesült.

Nők 40 éves nyugdíj minden, érthetően, videón:

A „ nők 40” kedvezményes nyugellátása mellett ugyanúgy, időbeli és összegbeli korlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni, mint a korhatár betöltésétől igénybe vehető öregségi nyugdíj mellett.

A nyugellátásban részesülő hölgy, mint saját jogú nyugdíjas, nem fizet keresetéből társadalombiztosítási járulékot, csak személyi jövedelemadót.

Jó tudni, hogy a „nők 40” nyugellátásában részesülő hölgyek esetében a nyugdíj korhatár betöltése semmilyen változást nem hoz nyugdíjuk összege szempontjából, akkor sem történik meg annak ismételt megállapítása, újraszámítása, ha dolgoztak nyugdíjuk mellett, mert saját jogú nyugdíjasként nem szereztek további szolgálati időt - olvashatjuk az ado.hu szakportálon.

Azt is hasznos tudni, hogy a nyugdíj rögzítés (folyósítás nélküli megállapítás), és a korhatár betöltését követően, később történő nyugdíjba vonulás esetén járó nyugdíj növelésből eredő, a nyugdíj összegét érintő kedvezmények pedig azért nem érhetők el számukra, mert ezek a nyugdíj korhatár eléréséhez kötődnek, amelyet a korai kedvezményes nyugellátást választó hölgy még nem töltött be.

Ezt a korhatár betöltése utáni nyugdíjnövelést szintén sokan ismerik, a nyugdíj rögzítés lehetőségét azonban csak kevesen.

nők 40 nyugdíj szabályok

A nyugdíj rögzítést az a személy kérheti, aki betöltötte a reá irányadó korhatárt, eddig az időpontig legalább húsz év szolgálati időt szerzett.

A rögzítés, azaz a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítása az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjára kérhető.

Ha az érintett személy a nyugdíj korhatár betöltését követően tovább dolgozik, úgy, hogy legalább 365 napra szolgálati időt szerez nyugdíja folyósítása nélkül, a tényleges nyugdíjba vonulás idején választhat rögzített nyugdíja évenkénti emelésekkel növelt összege és a tényleges nyugdíjba vonuláskor kiszámított összegű nyugdíj között.

Mivel azonban a „nők 40”-et igénylő hölgy fiatalabb életkorú a nyugdíjkorhatárnál, a nyugdíj rögzítés lehetőségével nem élhet.

Célszerű fentieket is figyelembe venni a döntésnél, igényelje-e, és mikortól a „nők 40” kedvezményes nyugellátást a hölgy, vagy várja meg a nyugdíj korhatár elérését a nyugdíjba vonuláshoz. Versenyeztetni kell a szempontokat, mi a fontosabb az adott konkrét élethelyzetben: a mielőbbi nyugdíjba vonulás, vagy a későbbi, hosszabb szolgálati idővel történő nyugdíj.

Jó tudni tehát, hogy a „nők 40” nyugellátásában részesülő hölgyek esetében a nyugdíj korhatár betöltése semmilyen változást nem hoz nyugdíjuk összege szempontjából.

Nyugdíj kalkulátor IDE kattintva


Elutasította a szlovén alkotmánybíróság a Szabadság Mozgalom panaszát a házelnökválasztás ügyében

Elutasította a szlovén alkotmánybíróság a Szabadság Mozgalom panaszát, amelyben a párt Zoran Stevanovic parlamenti elnökké választásának megsemmisítését kérte a titkos szavazáson megjelölt szavazólapok miatt - közölte szombaton a szlovén közszolgálati televízió.
2026. 05. 31. 03:00
Megosztás:

Tilos más háza elé parkolni? A jogszabály szigorú lett!

Kevés dolog tudja úgy felbosszantani az embert, mint amikor kinéz az ablakon, és azt látja: egy idegen autó áll a háza előtt. Ilyenkor sokakban azonnal felmegy a pumpa, és előkerül a jól ismert mondat: „Ez az én házam előtt van, ide ne parkoljon senki!” Csakhogy a közterületi parkolásnál nem az indulat, hanem a KRESZ számít.
2026. 05. 31. 02:00
Megosztás:

Magyar zászló elégetése miatt tiltakoznak vajdasági magyar szervezetek

Több vajdasági magyar politikai szervezet is elítélte azt a szabadkai incidenst, melynek során egy középiskolai ballagáson magyar nemzeti zászlót téptek le egy végzős diák nyakából, majd felgyújtották azt.
2026. 05. 31. 01:00
Megosztás:

Aggodalmát fejezte ki a már megítélt NKA-támogatások folyósításának felfüggesztése miatt az MTT tagsága

A Magyar Teátrumi Társaság (MTT) tagsága a szombati közgyűlésen aggodalmát fejezte ki a már megítélt NKA-támogatások folyósításának felfüggesztése miatt, sürgette az idős színészek számára rendelt támogatások kifizetését, valamint kezdeményezte a Magyar Színházi Társasággal közös fellépést a szakma egészét, érdekeit érintő ügyekben - közölte a szervezet szombaton az MTI-vel.
2026. 05. 30. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 30. 22:00
Megosztás:

Vasárnap hevesebb zivatarok lehetnek

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki vasárnap a Dunántúl nyugati, délnyugati részén - derül ki a HungaroMet Zrt. szombat délutáni veszélyjelzéséből.
2026. 05. 30. 21:00
Megosztás:

Orbán Viktor: nyolcvanezres stadiont kellett volna építeni

Orbán Viktor volt miniszterelnök, a Fidesz elnöke a Facebook-oldalára szombat este feltöltött videóban arról beszélt, hogyha tizenötezer férőhellyel nagyobb lenne a Puskás Ferenc Stadion, akkor sokkal több rendezvényt lehetne benne tartani és szerinte "sosem szabad kishitűnek lenni, nyolcvanezrest kellett volna építeni".
2026. 05. 30. 20:00
Megosztás:

Nőtt a műtrágya-értékesítés mennyisége az első negyedévben

Az első negyedévben belföldön a műtrágya-értékesítés mennyisége 7,2 százalékkal, a magyarországi értékesítők nettó árbevétele 2,9 százalékkal nőtt – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítésében.
2026. 05. 30. 18:00
Megosztás:

Az MKIK üdvözli az uniós források hazahozataláról szóló megállapodást

Az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a területi gazdasági kamarák üdvözlik az Európai Bizottság és Magyarország között létrejött megállapodást, amely lehetővé teheti az uniós fejlesztési források újbóli elérését Magyarország számára. A kamara készen áll szakmai együttműködéssel segíteni a magyar kormányzatot a vállalkozásfejlesztési programok megvalósításában - közölte az MKIK szombaton az MTI-vel.
2026. 05. 30. 17:00
Megosztás:

A Schiller Autó Család Geely márkakereskedéssel bővíti budapesti telephelyét

Bővíti Budapesti Váci úti telephelyét a Schiller Autó Család, a projekt keretében a portfóliójába felvett újabb kínai autómárka, a Geely számára alakít ki márkakereskedést - tájékoztatta a magyar családi vállalkotás az MTI-t.
2026. 05. 30. 16:05
Megosztás:

Kármán András: az utolsó negyedévben kezdődhet az RRF-források kifizetése

Az Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásainak esetében vannak a legsürgősebb teendők; a programban vállalt mérföldköveket augusztus végéig kell teljesíteni, és miután a fizetési kérelmeket szeptemberben megküldik, 2026 utolsó negyedévében megindulhat a pénzek konkrét kifizetése is - közölte Kármán András pénzügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 05. 30. 15:00
Megosztás:

Több párt is közzétette tavalyi pénzügyi beszámolóját

Több párt is közzétette a tavalyi évről szóló pénzügyi beszámolóját, köztük a Demokratikus Koalíció (DK), a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP), a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP), a Mi Hazánk Mozgalom, és a Momentum Mozgalom. A legtöbb támogatást a DK kapta a költségvetésből, a legkevesebbet az MKKP, ez utóbbi több mint 1,77 millió forint veszteséget könyvelt el a Hivatalos Értesítőben közzétett beszámolók szerint.
2026. 05. 30. 13:00
Megosztás:

Címvédésre számítanak a magyar sportfogadók a Bajnokok Ligája döntőjében

A szezon európai kupadöntői közül a budapesti Bajnokok Ligája-döntő iránt a legnagyobb az érdeklődés: már napokkal a kezdés előtt a hét egyik leginkább fogadott eseményévé vált a Paris SG és az Arsenal összecsapása. A budapesti finálén a fogadók döntő többsége PSG-győzelmet vár, ugyanakkor a Bajnokok Ligája történetében eddig mindössze egyetlen csapatnak, a Real Madridnak sikerült a címvédés. Újdonsággal is készül a Tippmixpro, a BL döntőre elérhető a Fogadásszimulátor funkció, míg a Tippmixen az xG fogadási piac, vagyis a StatMester is.
2026. 05. 30. 12:00
Megosztás:

Végtelenül embertelen az, ami a Népszavánál történik

Végtelenül felháborító és embertelen az, ami a 153 éves Népszavával és az ott dolgozókkal történik. A Magyar Szakszervezeti Szövetség felszólítja a tulajdonost, hogy kellő felelősséggel járjon el ebben a helyzetben, mert nemcsak a lapért, hanem a munkavállalók további sorsért is felelős. A szakszervezetek tiltakoznak az ilyen és ehhez hasonló, drasztikus hirtelenséggel, mindössze pénzügyi alapon meghozott döntések ellen, aminek csaknem száz munkavállaló viseli a súlyos következményeit – olvasható a MASZSZ közleményében.
2026. 05. 30. 11:00
Megosztás:

ESET: a chatbotok és a szelfik is veszélybe sodorhatják a sérülékeny gyerekeket

Miközben a gyerekek és fiatalok sokszor nem eszközként, hanem bizalmas partnerként tekintenek az AI chatbotokra, több tragikus történet is azt mutatja, hogy a chatbotokkal folytatott beszélgetések veszélyes irányba is terelhetik a sérülékeny felhasználókat, ha nincs megfelelő kontroll és emberi támogatás a háttérben - hívta fel figyelmet az ESET kiberbiztonsági társaság a gyermeknap alkalmával.
2026. 05. 30. 10:00
Megosztás:

Orbán Gábort választották a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének új elnökévé

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) éves rendes közgyűlésén megtartott tisztújítás során Orbán Gábort, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját választották meg a szövetség elnökévé - közölte a Richter pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 30. 09:00
Megosztás:

Budapest gyógyfürdői: idén öt fürdő csatlakozott a Suli a strandon akcióhoz

Budapesten idén öt fürdő és strand csatlakozott a Magyar Fürdőszövetség által indított Suli a strandon akcióhoz, amelyben június 8. és 19. között élményszerű tanulással, játékos programokkal várják az iskolai osztályokat. Az akcióban az osztályok részére 50 százalék kedvezményt biztosítanak a diákbelépő árából - közölte a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 30. 08:00
Megosztás:

Budapest partner az uniós források okos felhasználásában

Budapest partner és szövetséges abban, hogy a végre hazaérkező európai forrásokat okosan, a jövőt szolgálva használja fel Magyarország - közölte Karácsony Gergely főpolgármester pénteken a Facebookon, miután Magyar Péter miniszterelnök bejelentette, megállapodtak az Európai Bizottság elnökével a Magyarországnak járó uniós források jelentős részének folyósításáról.
2026. 05. 30. 07:00
Megosztás:

Már nem a márkanév dönt, új szempontok alapján választanak bort a fiatalok

A fiatal felnőttek borválasztásában egyre kevésbé az ismert márkák, nagy nevek és híres pincészetek jelentik a kapaszkodót. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) megbízásából készült friss, reprezentatív kutatás szerint az Y és Z generáció döntéseiben továbbra is meghatározó az ízvilág és az ár, miközben a márkanév, a termelő hírneve és mások ajánlása már jóval kisebb súllyal jelenik meg. Az eredmények arra utalnak, hogy a fiatalok számára a bor akkor válik vonzó választássá, ha illeszkedik az adott alkalomhoz, saját ízlésükhöz és életmódjukhoz.
2026. 05. 30. 06:00
Megosztás:

Bóna Szabolcs: felülvizsgálják a jégkármérséklő rendszer működését és szakmai felügyeletét

Felülvizsgálják a jégkármérséklő rendszer működését és szakmai felügyeletét - közölte Bóna Szabolcs agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter pénteken a Facebook oldalán.
2026. 05. 30. 05:00
Megosztás: