Nők 40 nyugdíj - Változik a nyugdíj összege?

Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és a nyugdíj megállapításának kezdő időpontjában az általános szabályok szerint biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

Nők 40 nyugdíj - Változik a nyugdíj összege?

Jogosultsági időnek minősül:

- a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint

- a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.

2012. január 1-je óta öregségi nyugdíjat csak a nyugdíjkorhatár betöltésétől lehet igénybe venni. Ez alól a rendelkezés alól csak a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása képez kivételt, amely életkorra tekintet nélkül öregségi teljes nyugdíjat jelent a negyven év jogosultsági idő megléte esetén - olvashatjuk az ado.hu szakportál blogbejegyzésében.

A gyakran ismételt kérdések között rendszeresen felmerülnek kérdések nem csak a „nők 40” jogosultsági szabályaival kapcsolatban, hanem ennek a nyugellátásnak az összegére nézve is.

Az már szinte közismert, hogy ehhez a kedvezményes nyugellátáshoz szükséges jogosultsági idő nem azonos a szolgálati idő fogalommal, mert néhány szolgálati időnek minősülő időtartam ehhez a nyugdíjhoz nem vehető figyelembe jogosultsági időként. Igy például az 1998. január 1-je előtti felsőfokú nappali tagozatos tanulmányok ideje, a megállapodás kötéssel szerzett szolgálati idő, vagy a munkanélküli ellátás, álláskeresési ellátás időtartama nem ismerhető el jogosultsági időként.

Ezek az időtartamok majd csak a nyugellátás összegének meghatározásakor kerülnek figyelembe vételre szolgálati időként.

A „nők 40” nyugellátás összege az általános szabályok szerint kerül kiszámításra, vagyis az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapítás napjáig elért, a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján, a megszerzett összes szolgálati idő hosszúságához igazodó mértékben.

A nyugdíj összegénél kedvező hatásként fog jelentkezni a hosszú, legalább negyven év szolgálati idő, amelyre tekintettel a nyugdíj alapjául szolgáló havi átlagkeresetnek már minimum a nyolcvan százaléka fogja képezni a nyugdíj összeget.

Ha a hölgy 2022-ben igényli a „nők 40” nyugellátást, mert ebben az évben szerzi meg az ehhez szükséges negyven év jogosultsági időt, vagy azt már korábban megszerezte, de a nyugdíj igénybevétele mellett csak ebben az évben dönt, az ellátás összege az idei évben érvényes valorizációs szorzószámok alkalmazásával kerül kiszámításra.

A valorizációs szorzószámokkal történik a korábbi évek kereseteinek „szintre hozása” a nyugdíjazást megelőző év kereseti szintjéhez, mely szorzószámok igen nagy mértékben tudják befolyásolni a nyugdíj összegét.

Ami még nem történik meg egy 2022-ben kezdődő nyugdíj megállapításnál: a nyugdíj évenkénti rendszeres emelése először majd csak 2023-ban lesz esedékes, és a tizenharmadik havi nyugdíj is először majd csak 2023-ban jár a hölgynek, mert ezek a juttatások azt a személyt illetik meg, aki az előző év legalább egy napján, és a tárgyév január hónapjában is nyugdíjban részesült.

A „ nők 40” kedvezményes nyugellátása mellett ugyanúgy, időbeli és összegbeli korlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni, mint a korhatár betöltésétől igénybe vehető öregségi nyugdíj mellett.

A nyugellátásban részesülő hölgy, mint saját jogú nyugdíjas, nem fizet keresetéből társadalombiztosítási járulékot, csak személyi jövedelemadót.

Jó tudni, hogy a „nők 40” nyugellátásában részesülő hölgyek esetében a nyugdíj korhatár betöltése semmilyen változást nem hoz nyugdíjuk összege szempontjából, akkor sem történik meg annak ismételt megállapítása, újraszámítása, ha dolgoztak nyugdíjuk mellett, mert saját jogú nyugdíjasként nem szereztek további szolgálati időt - olvashatjuk az ado.hu szakportálon.

Azt is hasznos tudni, hogy a nyugdíj rögzítés (folyósítás nélküli megállapítás), és a korhatár betöltését követően, később történő nyugdíjba vonulás esetén járó nyugdíj növelésből eredő, a nyugdíj összegét érintő kedvezmények pedig azért nem érhetők el számukra, mert ezek a nyugdíj korhatár eléréséhez kötődnek, amelyet a korai kedvezményes nyugellátást választó hölgy még nem töltött be.

Ezt a korhatár betöltése utáni nyugdíjnövelést szintén sokan ismerik, a nyugdíj rögzítés lehetőségét azonban csak kevesen.

A nyugdíj rögzítést az a személy kérheti, aki betöltötte a reá irányadó korhatárt, eddig az időpontig legalább húsz év szolgálati időt szerzett.

A rögzítés, azaz a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítása az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjára kérhető.

Ha az érintett személy a nyugdíj korhatár betöltését követően tovább dolgozik, úgy, hogy legalább 365 napra szolgálati időt szerez nyugdíja folyósítása nélkül, a tényleges nyugdíjba vonulás idején választhat rögzített nyugdíja évenkénti emelésekkel növelt összege és a tényleges nyugdíjba vonuláskor kiszámított összegű nyugdíj között.

Mivel azonban a „nők 40”-et igénylő hölgy fiatalabb életkorú a nyugdíjkorhatárnál, a nyugdíj rögzítés lehetőségével nem élhet.

Célszerű fentieket is figyelembe venni a döntésnél, igényelje-e, és mikortól a „nők 40” kedvezményes nyugellátást a hölgy, vagy várja meg a nyugdíj korhatár elérését a nyugdíjba vonuláshoz. Versenyeztetni kell a szempontokat, mi a fontosabb az adott konkrét élethelyzetben: a mielőbbi nyugdíjba vonulás, vagy a későbbi, hosszabb szolgálati idővel történő nyugdíj.

Jó tudni tehát, hogy a „nők 40” nyugellátásában részesülő hölgyek esetében a nyugdíj korhatár betöltése semmilyen változást nem hoz nyugdíjuk összege szempontjából.

Nyugdíj kalkulátor IDE kattintva

MÁV-csoport: 13 százalékot meghaladó keresetnövekedés az idén

A kiegészítő bérfejlesztéssel a MÁV-csoport dolgozóinak alapbére 9,6 százalékkal nő, az összes emelést és juttatást beleszámolva 13 százalékkal kereshetnek többet az idén – közölte a társaság az MTI-vel azt követően, hogy hétfőn megállapodtak a munkavállalói érdekképviseletek, a cégcsoport, valamint az állam tulajdonosi jogait gyakorló Építési és Közlekedés Minisztérium (ÉKM) vezetői.
2026. 01. 20. 01:00
Megosztás:

Kezdődik az új Mercedes-Benz GLB sorozatgyártása a kecskeméti gyárban

A kecskeméti Mercedes-Benz gyárban megkezdődött az új elektromos GLB sorozatgyártása. A magyarországi üzem rugalmas európai MMA-gyártási hálózatban működik együtt a délnémet rastatti gyárral. Az új EQ technológiájú GLB (az EQB után) már a második teljesen elektromos Entry modell, amely a kecskeméti telephelyen készül – ezt követi majd az év folyamán a modern belső égésű motorral szerelt 48 V-os hibrid GLB. A modellnek mind a teljesen elektromos, mind a csúcstechnológiás hibrid hajtású változata ugyanazon a gyártósoron készül majd, rugalmas gyártásszervezéssel.
2026. 01. 20. 00:30
Megosztás:

Etiópia új gazdasági fejezete: állami Bitcoin-bányászat zöld energiával

Etiópia új irányt vesz a kriptovaluta-iparban: a kormány saját hatáskörben, állami szinten kíván belépni a Bitcoin-bányászat világába. A cél nem pusztán a profit – az ország zöld energiából teremtene digitális vagyont, miközben hosszú távú gazdasági és pénzügyi stratégiájának új alappillérét fekteti le.
2026. 01. 19. 23:30
Megosztás:

A világ dollármilliárdosainak vagyona nőtt tavaly

A világ dollármilliárdosainak vagyona 16 százalékkal nőtt tavaly, háromszor gyorsabban az elmúlt öt év átlagánál - derült ki az Oxfam jótékonysági szervezet hétfőn közzétett tanulmányából, amelyet a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) előtt hoztak nyilvánoságra.
2026. 01. 19. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin ralija összeomlott 97 000 dollárnál, ahogy a finanszírozási ráta megtorpant, a kisbefektetők kimaradtak – Miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta, amit ma érdemes megvenni

A Bitcoin ralija erős ellenállásba ütközött 97 000 dollárnál, és az elutasítás egyértelmű jele annak, hogy a vevők nem hajlandók ezen a szinten tovább vásárolni. Az árfolyam közel 97 900 dollárnál tetőzött, majd visszaesett 95 500 dollár környékére, így a kitörési próbálkozás visszahúzódássá alakult.
2026. 01. 19. 22:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű autósapp segít spórolni a kötelezőn

Megéri jól vezetni a Drivello-val – az UNION új okosappja díjazza a felelősséget, a felhasználók kedvezményt kaphatnak a kötelező biztosításuk díjából.
2026. 01. 19. 21:30
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 19. 21:00
Megosztás:

Jakub Stanislavot nevezte ki közép-kelet-európai szállodaüzletágának vezetőjévé a CBRE

Jakub Stanislavot nevezte ki a közép-kelet-európai szállodai üzletágának vezetőjévé 2026 januártól a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltató és befektetési vállalata. A szakember továbbra is a csehországi tőkepiaci üzletágat vezeti, emellett pedig a vállalat szállodai befektetési tanácsadási platformját is irányítja Közép- és Kelet-Európában. A CBRE Magyarország esetében Csörget Balázzsal, a helyi hotel csapat vezetőjével és Antoine Fromental hotel befektetési elemzővel működik szorosan együtt.
2026. 01. 19. 20:30
Megosztás:

2,04 dolláros XRP vagy Digitap ($TAP)? Kriptós előértékesítési alfa 2026 januárjában

Az XRP-t visszautasították 2,40 dolláron, és most beragadt. Az árfolyam 2,04 dollár körül ingadozik egyértelmű irány nélkül. A kereskedők a grafikonokat figyelik. A forgalom elapadóban. Mindenki a következő lépésre vár. Csakhogy a várakozás pénzbe kerül. Miközben az XRP egy szűk sávban konszolidálódik, egy másik lehetőség egyre nagyobb lendületet vesz.
2026. 01. 19. 20:00
Megosztás:

Az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását – jelentette ki hétfőn Stéphane Séjourné iparpolitikáért felelős uniós biztos.
2026. 01. 19. 19:30
Megosztás:

A Mol szándéknyilatkozatot írt alá a szerb NIS többségi tulajdonának megvásárlásáról

A Mol-csoport kötelező erejű szándéknyilatkozatot írt alá a Gazprom Neft társasággal a szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatban fennálló 56,15 százaléknyi részesedésük megvásárlásáról, a tranzakció megvalósulásával a Mol jelentős részvényesi felelősséget és irányítási jogot vállalhat a Szerbia egyetlen olajfinomítóját üzemeltető társaságban, amellyel tovább erősítheti jelenlétét a közép- és délkelet-európai energiapiacon - közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn délután.
2026. 01. 19. 19:00
Megosztás:

Hiába startol el nemsokára az új lakást vásárlókat segítő jogszabály, a bankok még az öltözőben vannak

A március 1-től élesedő jogszabályi változás elvben lehetővé tenné, hogy a vevők a „társasházi építményi jog” bejegyzésével már az építkezés korai szakaszában hitelhez jussanak. A gyakorlati megvalósítás azonban még várat magára. A money.hu piaci körképe szerint a hazai nagybankok még nem készültek fel az új jogintézmény finanszírozására: a háttérben javában folynak az egyeztetések a Bankszövetséggel.
2026. 01. 19. 18:30
Megosztás:

Az MBH Jelzálogbank bocsátotta ki a legtöbb jelzáloglevelet a hazai piacon 2025-ben

Az MBH Jelzálogbank érte el a legnagyobb jelzáloglevél-kibocsátási volument a hazai piacon 2025-ben: összesen több mint 55 milliárd forint értékben hozott forgalomba jelzáloglevelet, és az egyedüli intézmény volt Magyarországon, amely dedikáltan lakossági befektetőknek szánt jelzálogleveleket is értékesített. Mindezek mellett tavaly sikerrel zárult az MBH Csoporthoz tartozó hitelintézet első nemzetközi kibocsátása is. A kereslet alakulása visszaigazolja az MBH Jelzálogbank azon törekvését, hogy a hazai és a külföldi piacokon is aktív kibocsátóként legyen jelen, valamint egyértelműen jelzi a jelzáloglevelek iránti tartós befektetői bizalmat és az értékpapír finanszírozásban betöltött stabil szerepét.
2026. 01. 19. 18:00
Megosztás:

Már elérhető az szja-bevallás webes kitöltő programja

A 2025-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkészíti a NAV, de akik maguk töltenék ki a dokumentumot, már hozzáférhetnek az szja-bevallás webes kitöltő programjához - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 19. 17:30
Megosztás:

A HungaroControl 2025-ben több mint 1,4 millió járat biztonságos közlekedéséért felelt

Rekordmennyiségű repülőgépet kezelt tavaly a HungaroControl: a vállalat légiforgalmi irányítói a magyar és a koszovói légtérben összesen több mint 1,4 millió légi jármű biztonságos közlekedéséért feleltek, ami 8,37 százalékos emelkedés 2024-hez képest - közölte a HungaroControl Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 19. 17:00
Megosztás:

Cardano-bálnák csendben vásárolnak: 210 millió ADA gyűlt össze, miközben az árfolyam beragadt

Miközben a Cardano (ADA) árfolyama hónapok óta egy szűk sávban oldalaz, a háttérben látványos mozgás zajlik. Az on-chain adatok szerint a nagybefektetők – az úgynevezett „bálnák” – több mint 210 millió ADA tokent halmoztak fel az elmúlt hetekben. A kérdés adott: vajon ez egy közelgő fordulat előjele, vagy csupán hosszabb kivárás kezdete?
2026. 01. 19. 16:30
Megosztás:

Túl a mélyponton a hazai traktorpiac

Enyhe növekedést mutatott 2025-ben a traktorpiac: tavaly 1762 új traktort helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. A számok ugyanakkor azt jelzik, hogy a piac továbbra is óvatos, a gazdák beruházási döntései megfontoltabbá váltak – áll az Agroinform.hu elemzésében.
2026. 01. 19. 15:30
Megosztás:

Ismét extra százmilliárdokat hoz a február, ám szinte biztos, hogy csak a pénz töredéke kamatozik majd

Újra különösen nagy háztartási bevételeket hoz a februári hónap az egyszeri kormányzati juttatások nyomán: csak a fegyverpénz és ez extra nyugdíjkifizetések nagyjából 1200 milliárd forint pluszt hozhatnak az érintetteknek – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Az extra juttatások döntő részét ugyanakkor – teszi hozzá – várhatóan ezúttal sem kamatoztatják vagy fektetik be az érintettek, és csak ezzel több tízmilliárd forintnyi hozamtól eshetnek el.
2026. 01. 19. 15:00
Megosztás:

Wrench támadások: amikor a kriptobűnözés már nem csak digitális – hanem véresen valóságos

A kriptovilág biztonsága immár nem csupán a jelszavakon és a tárcák titkosításán múlik – hanem azon is, ki tud rólad, hol vagy, és mennyi vagyonnal rendelkezel. A „wrench attack”, vagyis a fizikai erőszakkal történő kényszerítés egyre gyakoribb jelenség a kriptobűnözés legsötétebb szegmensében. A digitális vagyon mögötti emberek most már maguk is célpontok – sokszor szó szerint életveszélyben.
2026. 01. 19. 14:30
Megosztás:

Veszélyes potencianövelőket vont ki a forgalomból az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) elmúlt időszakban végzett hatósági ellenőrzései ismét jogsértő potencianövelő készítményeket azonosítottak a piacon. Az étrend-kiegészítőként forgalmazott potencianövelő, férfiegészség-támogató készítmények olyan engedély nélküli gyógyszerhatóanyagokat – sildenafil, tadalafil – tartalmaztak, amelyek kizárólag orvosi rendelvényre, ellenőrzött körülmények között előállított és engedélyezett gyógyszerekben alkalmazhatók. A jelzett hatóanyagok jelenléte étrend-kiegészítőkben és élelmiszerekben súlyos élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent és a vonatkozó jogszabályi előírások értelmében hamisításnak minősül. A hatóság az ellenőrzés során azt is megállapította, hogy a tiltott összetevők a termékek jelölésén nem szerepeltek, ami a fogyasztók megtévesztésének minősül. A termékeket az NKFH kivonta a forgalomból.
2026. 01. 19. 14:00
Megosztás: