Nőtt a német elektronikai ipar forgalma

Májusban és az év első öt hónapjában nőtt a német elektronikai és digitális ipar vállalatainak forgalma, megrendelései emelkedtek, a jövőben lehetőségek megítélése pedig három havi romlás után júniusban már javult az ágazat szakmai képviseleti szervezete, a ZVEI pénteki közleménye alapján.

Nőtt a német elektronikai ipar forgalma

A német elektronikai és digitális ágazat vállalatainak megrendelései májusban értékben tovább nőttek, összességében 22,8 százalékkal éves bázison. A Németországból érkező megrendelések 31,6 százalékkal nőttek, kétszer olyan erőteljesen, mint a külföldről érkező megrendelések 16,0 százalékos emelkedése. Az euróövezeti megrendelések májusban 10,7 százalékkal nőttek éves bázison, a többi régióból pedig összességében 19,2 százalékkal.

A 2022. január-május közötti teljes időszakban a beérkező rendelések 15,6 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszaki értéküket. A belföldi megrendelések 16,7 százalékkal, a külföldi megrendelések pedig 14,7 százalékkal emelkedtek. Az euróövezeti üzleti partnerek 17,2 százalékkal növelték megrendeléseiket az első öt hónapban. Az euróövezeten kívülről érkező új megrendelések 13,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

A német elektronikai és digitális ipar reál, azaz árkiigazított termelési értéke májusban 9,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. "Ez az erőteljes növekedés azonban elsősorban azzal is magyarázható, hogy az idén májusban két munkanappal több volt, mint tavaly" - mondta Andreas Gontermann, a ZVEI (Verband der Elektro- und Digitalindustrie) vezető közgazdásza. Az idén januártól májusig kumuláltan a reál termelési érték növekedése 2,6 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest.

A nominális bevételek 2022 májusában 18,2 milliárd euróra nőttek, ami 16,4 százalékkal haladta meg az előző évi értéket. A belföldi forgalom 8,5 milliárd eurót tett ki, 17,1 százalékkal az egy évvel korábbi felett, a külföldi forgalom pedig 9,7 milliárd eurót 15,6 százalékos növekedéssel. Az euróövezeti üzleti forgalom 13,7 százalékkal 3,5 milliárd euróra, a harmadik országbeli üzleti forgalom pedig 16,9 százalékkal 6,2 milliárd euróra nőtt.

A folyó év első öt hónapjában az összesített forgalom elérte a 87,3 milliárd eurót. "Az előző évhez viszonyított 10,1 százalékos növekedés itt is jelentősen meghaladta a reáltermelés növekedését" - mondta Gontermann. A belföldi bevételek 13,6 százalékkal 41,3 milliárd euróra nőttek január és május között, ami majdnem kétszerese a külföldi bevételeknek, amelyek 7,2 százalékkal 46,0 milliárd euróra emelkedtek. Az euróövezeti forgalom január és május között 16,8 milliárd euró volt 5,0 százalékos éves növekedéssel, harmadik országokkal pedig 29,2 milliárd euró forgalmat bonyolítottak az ágazat vállalatai, 8,5 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.

"A német elektromos és digitális iparban az üzleti hangulat júniusban ismét emelkedett a korábbi három egymást követő csökkenés után" - mondta Gontermann, hozzátéve, hogy májushoz képest mind a jelenlegi helyzet megítélése, mind az általános üzleti várakozások javultak.

Fidelity: Mi vár Kínára a Ló évében?

Most, hogy belépünk a Tűz Ló évébe, amelyet a kínai asztrológia hagyományosan a dinamizmussal, a lendülettel és a volatilitással hoz összefüggésbe, a Fidelity International áttekintette a Kína által kínált, egyre vonzóbb befektetési lehetőségeket. Idén kezdődik Kína tizenötödik ötéves terve is, amely az ország következő fejlődési szakaszának irányát meghatározó, kulcsfontosságú iránymutatásnak tekinthető. A stratégiai prioritások egyértelműbbé válásával a befektetők számíthatnak arra, hogy mostantól a tényleges végrehajtáson lesz a nagyobb hangsúly, mivel az előttünk álló hónapokban a főbb ágazatokat érintő szakpolitikai jelzések konkrét intézkedések formájában fognak testet ölteni.
2026. 02. 18. 04:00
Megosztás:

Netrisk: újra itt lakásbiztosítási kampány - következik a harmadik kör

Harmadik alkalommal indul el márciusban a lakásbiztosítási kampány, amely az elmúlt két évben alapjaiban mozgatta meg a hazai biztosítási piacot. A Netrisknél már február közepétől elérhetőek a kampányra készített lakásbiztosítási kalkulátorok. Továbbra is milliós nagyságrendű a régi, elavult lakásbiztosítással rendelkező lakóingatlanok száma, vagyis sok tulajdonosnak érdemes lépnie. A korábbi tapasztalatok alapján egy új biztosítás éves díja akár 20-30 százalékkal alacsonyabb lehet, ráadásul szélesebb szolgáltatáscsomagot kaphatnak az érintettek.
2026. 02. 18. 03:30
Megosztás:

Gazdasági lendületet hozott Olaszországnak a milánó-cortinai téli olimpia nyitóhétvégéje

A Visa, az olimpiai és paralimpiai téli játékok hivatalos fizetéstechnológiai partnere közzétette legfrissebb adatait, amelyek bemutatják a fogyasztói költési mintázatokat a Milanó-Cortina 2026 téli olimpiai játékok nyitóhétvégéjén, a játékok helyszínein. A Visa mutatói alapján Észak-Olaszországban több mint 60%-kal nőtt az Európán kívüli Visa kártyabirtokos látogatók száma, a vásárlások értéke pedig 80%-kal emelkedett a 2025-ös azonos időszakhoz képest. A költésnövekedés a ruházat és kiegészítők, az éttermek, valamint a közlekedés és mobilitás területén is megmutatkozott – a legnagyobb részét az amerikai Visa kártyabirtokosok adták, míg a legnagyobb éves növekedés Kanadából és Svájcból érkezett.
2026. 02. 18. 03:00
Megosztás:

50 éves a Magyar Élelmiszerkönyv, a hazai élelmiszerbiztonság alapja

Az 50 éves Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) az élelmiszer-biztonság és a minőségi élelmiszer-előállítás egyik legfontosabb pillére Magyarországon, alapjait 1976-ban fektették le - mondta Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára a VIII. Húsipari Szakmai Napon, Budapesten az AM keddi közleménye szerint.
2026. 02. 18. 02:30
Megosztás:

Betegséged van? Állami segítséget kaphatsz 2026-ban, mutatjuk miket

Milyen segítségek járnak súlyos egészségi problémával vagy fogyatékossággal élőknek 2026-ban? A súlyos betegséggel vagy fogyatékossággal élő emberek számára többféle pénzügyi és gyakorlati kedvezmény létezik Magyarországon. Ezek célja az, hogy csökkentsék a mindennapi kiadásokat, és könnyebbé tegyék az életvitelt.
2026. 02. 18. 02:00
Megosztás:

Kátyúba hajtott? Itt van, ki fizet a javításért

A kátyúkkal tarkított útszakaszok nem pusztán bosszúságot okoznak, hanem komoly pénzügyi következményekkel is járhatnak. Egy váratlanul felbukkanó úthiba könnyedén tönkreteheti a gumiabroncsot, a keréktárcsát, a futómű egyes elemeit, sőt akár az autó alvázát is. Ilyen helyzetben nemcsak műszaki problémáról van szó, hanem jogi kérdések is felmerülnek: kinek a felelőssége a kár, és milyen módon lehet a kártérítést érvényesíteni?
2026. 02. 18. 01:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban a ZEW gazdaságkutató intézet keddi jelentése szerint.
2026. 02. 18. 00:30
Megosztás:

A Wolt finanszírozási programja fél év alatt 1 millió euró hitelt kínált belföldön

A tavaly augusztusi indítása óta összesen 1 millió euró hitelhez jutottak a Wolt kereskedőpartnerei a cég finanszírozási programjából - közölte az ételkiszállító platformot működtető társaság az MTI-vel kedden.
2026. 02. 18. 00:05
Megosztás:

50 millió dolláros Bitcoin árfolyam? – Hedge fund vezér radikális árfolyamcélt jelölt ki 2041-re

Hihetetlennek tűnik, de egy ismert hedge fund menedzser szerint a Bitcoin hosszú távú potenciálja messze túlmutat a jelenlegi árfolyamszinteken. Eric Jackson, az EMJ Capital vezérigazgatója úgy véli: 2041-re akár 50 millió dollárt is érhet egyetlen BTC.
2026. 02. 17. 23:30
Megosztás:

Amire figyelni kell télen a padlók tisztítása során

A téli időszakban a belső terek szerepe felértékelődik: kevesebb szellőztetés, több zárt térben töltött idő, intenzívebb használat. Ilyenkor nemcsak a komfort, hanem a higiénia és a biztonság is új kihívások elé kerül. Irodákban, üzletekben, vendéglátóhelyeken és ipari környezetben egyaránt megjelennek azok a rejtett kockázatok, amelyek elsőre nem látványosak, de komoly következményekkel járhatnak.
2026. 02. 17. 23:00
Megosztás:

A Kraken is beszáll a „Trump Accounts” programba – újabb kriptotőzsde támogatja az újszülöttek állami megtakarítását

Egyre több amerikai kriptocég áll a Trump Accounts kezdeményezés mögé. Most a Kraken is csatlakozott a programhoz, amely újszülöttek számára biztosít induló állami megtakarítást – bár a kriptoeszközök egyelőre kimaradnak a konstrukcióból.
2026. 02. 17. 22:30
Megosztás:

A megfizethető lakhatásról terjesztett be törvényjavaslatot a horvát kormány

A horvát kormány benyújtotta a parlamentnek a megfizethető lakhatásról szóló törvényjavaslatot, amely a 2030-ig szóló nemzeti lakhatási terv végrehajtásának jogi keretét teremti meg.
2026. 02. 17. 22:00
Megosztás:

Bitcoin lejtmenetben: geopolitikai feszültség és tőkekiáramlás nyomja az árfolyamot

Újabb négyhetes mélypontra csúszott a Bitcoin árfolyama, miközben a befektetők kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak. A geopolitikai bizonytalanság, a Fed-kamatpálya körüli kérdések és az ETF-ekből kiáramló tőke együttesen nehezednek a piacra – a hangulat pedig extrém félelembe fordult.
2026. 02. 17. 21:30
Megosztás:

Milyen gumikesztyűt válasszunk?

Ahhoz, hogy bármely területen biztonságos és higiénikus lehessen a munkavégzés, elengedhetetlen a gumikesztyű használata. Manapság már különféle termékek közül válogathatunk a boltok polcairól, de nem mindegy, hogy mikor melyiket választjuk.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzésekhez képest a bankközi piacon; az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frank ellenében erősödött.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

A Bitmine nem hátrál: 90,8 millió dollárért vett Ethereumot a 8 milliárd dolláros veszteség ellenére

Merész intézményi lépés rázta fel a kriptopiacot: a Bitmine újabb tízmilliókat költött Ethereumra, miközben meglévő pozícióján több milliárd dolláros nem realizált veszteséget görget maga előtt. Vajon stratégiai zsenialitásról vagy kockázatos duplázásról van szó?
2026. 02. 17. 20:30
Megosztás:

Új napelemparkot helyeztek üzembe Kiskunhalason

Megkezdte a kereskedelmi üzemet a 25 ezer háztartás áramellátását biztosító kiskunhalasi napelempark - közölte a létesítmény tőkebefektetője az MTI-vel kedden.
2026. 02. 17. 20:00
Megosztás:

Intesa Sanpaolo nagyot lépett: közel 100 millió dollár Bitcoin ETF-ben

Az egyik legnagyobb európai bank, az Intesa Sanpaolo, látványos fordulatot hajtott végre digitális eszközstratégiájában. A pénzintézet közel 96 millió dolláros kitettséget épített ki spot Bitcoin ETF-ekben, miközben opciós fedezeti ügyletekkel és altcoin-befektetésekkel is diverzifikálja portfólióját.
2026. 02. 17. 19:30
Megosztás:

Közelgő határidők a globális minimumadózásban

2026-ban is számos feladatuk lesz a globális minimumadózással érintett multinacionális nagyvállalatoknak. Az első határidő 2026. február 28-a, amikor a 2025-ös évre vonatkozóan kell arról bejelentést tenniük, hogy alanyai-e a GloBe kiegészítő adónak. Ezzel párhuzamosan már most el kell kezdeni két nagyon komplex júniusi kötelezettség – a QDMTT (Qualified Domestic Minimum Top-up Tax) és a GloBE bevallás Information Return (GIR) jelentés – benyújtására való felkészülést.
2026. 02. 17. 19:00
Megosztás:

Pump.fun mélyrepülésben: 543 millió PUMP tokent adott el a csapat – meginoghat a platform stabilitása?

Jelentős veszteséggel értékesítette saját tokenjeit a Pump.fun csapata, miközben jogi kockázatok és projektbukások árnyékolják be a Solana-alapú meme coin indítóplatform jövőjét. A befektetők egyre inkább a fenntarthatóságot és a hosszú távú kilátásokat kérdőjelezik meg.
2026. 02. 17. 18:30
Megosztás: