Nőtt a Richter árbevétele és nyeresége
Az első hat hónapban a társaság 103,4 százalékkal több, 138,2 milliárd forint adózott eredményt ért el.
A jelentésben kiemelik: a bevételnövekedés a gyógyszergyártási szegmens bázisévet 14,1 százalékkal meghaladó árbevételének tudható be, amelyet nagymértékben ellensúlyozott a romániai nagy- és kiskereskedelmi üzletrész 2023. májusi eladását követően visszaesett nagy- és kiskereskedelmi árbevétel. A vizsgált időszakban a konszolidált árbevétel majdnem 99 százalékát a gyógyszergyártási szegmens forgalma tette ki.
Orbán Gábor vezérigazgató a jelentés szerint elmondta: 2024-ben négyből három üzletág erős kétszámjegyű növekedést ért el, emellett a második negyedévben már a generikus (General Medicines) üzletág is jelentős bővülést tudott felmutatni. A jövedelmezőség valamennyi üzletágban javult és jó úton haladnak az éves célkitűzések teljesítése felé - tette hozzá.
Az adózott eredmény több mint kétszeresére, 138 milliárd forintra nőtt 2024. első félévében, mivel a nem realizált, nem készpénz jellegű árfolyamnyereség pozitív hatást gyakorolt az eredményekre, szemben az egy évvel ezelőtti nagy árfolyamveszteségekkel - közölték. A Richter 2024. első félévében 21 milliárd forint árfolyamnyereséget könyvelhetett el a gyengébb forint miatt, szemben az egy évvel ezelőtti jelentős, 49 milliárd forintos árfolyamveszteséggel.
A jelentés szerint nem változtatnak a korábbi előrejelzésükön: a tavalyi kiemelkedő év után kétszámjegyű növekedés az idén is elérhető lesz a gyógyszergyártásban az árfolyamok hatásának kiszűrésével. A gyógyszergyártás bevétele 2,15-2,25 milliárd euró körül alakulhat 2024-ben.
A gyógyszergyártási árbevétel az első hat hónapban 413,3 milliárd forintot ért el, ami éves szinten 14,1 százalékos növekedés, minden főbb piacon nőttek a bevételek. A nőgyógyászati üzletág ismét jelentős volumennövekedést ért el. A terület teljes árbevétele 15,2 százalékkal 149,5 milliárd forintra nőtt.
A biotechnológiai üzletág bevételei szintén kétszámjegyű, 20 százalékos növekedést értek el az első fél évben, így 26,5 milliárd forintra emelkedtek.
A neuropszichiátriai üzletág bevételei 22 százalékkal nőttek éves szinten, 109,4 milliárd forintra.
A jelentés szerint január-júniusban 2,6 milliárd forint egyszeri mérföldkő bevételt könyvelhettek el, míg a bázis időszakban az egyszeri bevételek 597 millió forintot tettek ki.
A Richter részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt évben a legmagasabb árfolyama 10 380 forint, a legalacsonyabb 8420 forint volt, a papír ára hétfőn 1,45 százalékos csökkenéssel, 9855 forinton zárt.