Nőtt tavaly a magyarországi sörgyártók forgalma, de nem érte el a pandémia előtti szintet

Nőtt tavaly a magyarországi söripari cégek értékesítése az előző évhez képest, de továbbra is elmaradt a 2019. évitől, a hazai termelés 2022-ben a 2021-es szint közelében alakult. A termékek között - az előző évek tendenciáját folytatva - tovább emelkedett a prémium- és szuperprémium kategóriájú, illetve az alkoholmentes sörök aránya - mondta el Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetsége igazgatója az MTI kérdésére.

Nőtt tavaly a magyarországi sörgyártók forgalma, de nem érte el a pandémia előtti szintet

A Magyarországon jelen lévő öt legjelentősebb sörgyártó (Borsodi Sörgyár Kft., Carlsberg Hungary Kft., Dreher Sörgyárak Zrt., Heineken Hungária Zrt., és az adatelemzésben részt vevő legnagyobb kisüzemi sörfőzde, a Pécsi Sörfőzde Zrt.) együttes értékesítése 2022-ben 6,463 millió hektoliter volt, 1,3 százalékkal több a 2021. évinél, de 3,4 százalékkal alacsonyabb a 2019. évi 6,682 millió hektoliternél. "A sörgyártók tavaly keményen küzdöttek az elszálló energia- és alapanyagárakkal, az ebből eredő termelési nehézségekkel, de visszatekintve elmondható: ha nehezen is, de nagyobb visszaesés nélkül zárták az évet" - fogalmazott Kántor Sándor. A hazai termelés tavaly 5,567 millió hektoliter volt, gyakorlatilag megegyezett a 2021. évivel, de 5,9 százalékkal elmaradt a 2019. évi 5,915 millió hektoliteres termeléstől.

Az öt legnagyobb magyar gyártó hozzájárulása a magyar költségvetés bevételeihez a prémium szegmens bővülése, a jövedéki adó emelése és a NETA kiterjesztése nyomán a forgalmat jóval meghaladó mértékben, 9,3 százalékkal nőtt, 2022-ben összesen 85,7 milliárd forintot tett ki - ismertette a Sörszövetség igazgatója. Hozzátette, hogy a cégek mindemellett az általuk közvetlenül foglalkoztatottak létszámát is megőrizték, 2022-ben 1617 főt foglalkoztattak közvetlenül és további közel 20 ezer munkahely megtartásához járultak hozzá a magyar mezőgazdaság, vendéglátás és kereskedelem területén.

Kántor Sándor kitért arra, hogy a HORECA szektor (szállodák, éttermek, kávéházak) teljesítménye továbbra is a várakozások alatt maradt, amit jól mutatnak a szektorra jellemző újratölthető kiszerelések alacsony forgalmi adatai. A hordós sör tavalyi 424 ezer hektoliteres értékesítése ugyan egyharmaddal magasabb az előző évinél, de még mindig egynegyedével marad el a 2019. évi forgalomtól. A vendéglátásra jellemző újratölthető üveges sör 2022-ben eladott 920 ezer hektoliteres mennyisége csupán a pandémia előtti év 70 százalékát tette ki.

Az egyes terméktípusokról szólva a Sörszövetség igazgatója elmondta: a teljes forgalom több mint felét (56 százalékát) adó középkategória eladása 2022-ben stagnált, 3,34 millió hektoliter volt, 8 százalékkal maradt el a 2019. évi 3,637 millió hektolitertől. A gazdaságos termékek forgalma az öt legnagyobb magyar gyártó eladásaiban tovább esett, immár csak 8,4 százalékot tett ki, alig haladta meg a félmillió hektolitert.

A prémium és szuperprémium sörök együttes forgalma immár hatodik éve töretlenül nő, 2022-ben elérte a teljes értékesítés közel 30 százalékát, 1,766 millió hektolitert. Folytatódott az ízesített és ízesítetlen alkoholmentes sörök forgalmának növekedése is, aminek eredményeként arányuk a teljes értékesítésen belül tavaly már meghaladta a 6 százalékot, míg a csökkentett alkoholtartalmú (2 százalék körüli) ízesített sörtermékek iránti kereslet marginalizálódott, 0,5 százalék alá csökkent.

Kántor Sándor ismertetése szerint e folyamatokat tükrözik az egyes kiskereskedelmi kiszerelések forgalmának változásai: az egyutas üvegek forgalma 10 százalékkal nőtt, de még mindig csak 3,8 százalék a teljes forgalomban 235 ezer hektoliterrel, az aludobozos sör forgalma 1 százalékkal nőtt, 4,243 millió hektoliterre, míg a PET palackba töltött sörök értékesítése 16 százalékkal csökkent, 300 ezer hektoliter alá. Az aludobozos sörök részesedése a teljes forgalomban 69 százalék volt.

Gyengült a forint péntek reggel

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben
2026. 02. 13. 08:30
Megosztás:

Fidelity: Van még érték az európai részvényekben?

Historikus összehasonlításban az európai részvények szinte minden értékeltségi mutató és szektor tekintetében jelentősnek számító diszkonttal kereskednek az amerikai részvényekhez képest. Bár ez a különbség részben a gyengébb növekedést, az alacsonyabb sajáttőke-arányos megtérülést és Európa ágazati összetételét tükrözi, a mértéke ma már nehezen indokolható pusztán a fundamentális adatokkal. Az európai vállalatok számos fontos ágazatban, többek között a pénzügyi, az energetikai, a közüzemi, az egészségügyi és az ipari szektorban hasonló eredményprofilokkal és hozamokkal rendelkeznek, mégis 20–40%-os diszkonttal kereskednek amerikai társaikhoz képest. Ennek köszönhető az a piac, melyen a pesszimizmus mélyen beágyazódott az árakba, a várakozások alacsonyak, és egyre nagyobb a szelektív emelkedés esélye.
2026. 02. 13. 08:00
Megosztás:

A magyar kormány gazdaság- és vállalkozóbarát

A magyar kormány gazdaság- és vállalkozóbarát, ennyi akciótervet és adócsökkentést senki sem hajtott végre eddig - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön a Nógrád vármegyei Balassagyarmaton tartott gazdasági konferencián.
2026. 02. 13. 07:30
Megosztás:

Idén is megismételheti a tavalyi 20%-os növekedést a régió ingatlanbefektetési piaca

Idén az európai átlagnál erősebb befektetői lendületet mutat a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac, miközben a piaci szereplők a tranzakciós aktivitás élénkülésére és fokozott eszközforgásra készülnek. A világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltató és befektetési vállalatának felmérése alapján a régióban aktív befektetők magasabb kockázatvállalási hajlandósággal, erőteljesebb vásárlási szándékkal és kedvezőbb makrogazdasági pénzügyi feltételekre építve képzelik el stratégiáikat.
2026. 02. 13. 07:00
Megosztás:

Ezek a használt autók most a magyar vevők kedvencei

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal januári közös statisztikája. Az adatok alapján a hazai használtautó-piacon egyre markánsabban a középkategória válik meghatározóvá, a piac súlypontja a 2,5–10 millió forintos árkategóriák felé tolódik. Ezzel párhuzamosan a dízelmodellek részesedése csökkent, az elektromos és hibrid autók kínálata kétszámjegyű ütemben bővült, a hibridek újra a legmagasabb átlagáron szerepelnek, miközben a modellranglistán is több jelentős helycsere történt az elmúlt egy évben.
2026. 02. 13. 06:30
Megosztás:

Tényleg ott drágulnak a lakások, ahol sok munkahely van?

Logikus felvetés, hogy ahol magas a munkanélküliség, elvándorolnak az emberek, ott alacsonyabbak a lakásárak is és kevésbé szívesen költöznek oda máshonnan. Az OTP Ingatlanpont szakértői annak próbáltak utánajárni a statisztikák alapján, hogy valóban van-e ezen tényezők között erős összefüggés.
2026. 02. 13. 06:00
Megosztás:

Toborzási válságban a cégek titkos fegyvere: Műegyetemi Állásbörze

A munkaerőpiac ma drága és kiszámíthatatlan – a műszaki és technológiai tehetségekért folytatott verseny élesebb, mint valaha. Március 10–11-én a tavaszi, Műegyetemi Állásbörze valódi találkozási pontot biztosít a hallgatók és a cégek között, ahol a személyes beszélgetések, valamint a bmejob.hu segítségével a toborzás gyorsabb, célzottabb és hatékonyabb, mint bármely online hirdetés.
2026. 02. 13. 05:30
Megosztás:

Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az árrésstop nem tudja kezelni a drágulást

Az árrésstop alkalmatlan az áremelkedés kezelésére, erre csak az egészséges verseny képes - közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSz) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 13. 05:00
Megosztás:

Az egyik legdrágább hiba megtakarításnál, ami miatt 30%-kal többet fizetsz

Sokan úgy gondolják, hogy a nyugdíjas éveikre gyűjtve a lehető legbiztonságosabb befektetési stratégiát kell választaniuk. A matematika azonban azt mutatja: ez a döntés akár 30 százalékkal többet vehet ki a zsebedből.
2026. 02. 13. 04:30
Megosztás:

Vény nélkül kapható gyógyszerek piacát vizsgálja a GVH

Egyes piaci szereplők versenykorlátozó magatartása, illetve erőfölénnyel való visszaélése hozzájárulhat a vény nélkül kapható gyógyszerek magas árához – ezt gyanítja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH ezért egyszerre két versenyfelügyeleti eljárást is indított, melyekben érintett gyógyszernagykereskedő cég, patikahálózat-üzemeltető, illetve több gyógyszergyártó vállalkozás is.
2026. 02. 13. 04:00
Megosztás:

Trump-közeli WLFI berobban: elindul a World Swap, új korszak jöhet a nemzetközi pénzátutalásokban

A kriptoszektor újabb ambiciózus szereplővel bővül: a Donald Trump családjához köthető World Liberty Financial bejelentette a World Swap nevű deviza- és remittance (nemzetközi pénzátutalási) platform elindítását. A projekt célja, hogy radikálisan csökkentse a határokon átnyúló utalások költségeit, miközben közvetlen versenyre kel a hagyományos bankokkal és pénzforgalmi szolgáltatókkal. A bejelentés ugyanakkor etikai kérdéseket is felvet a Trump Organization üzleti kapcsolatai miatt.
2026. 02. 13. 03:30
Megosztás:

450 milliós fejlesztés javítja az erdők állapotát az Őrségi Nemzeti Parkban

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 450 millió forint uniós támogatásból teszi lehetővé, hogy az erdők természetességi állapota javuljon, egyes erdőrészletekben megszűnjön az emberi beavatkozás, és az erdők fejlődése a természetes erdődinamikai folyamatok szerint történjen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca természetvédelemért felelős államtitkára az Őriszentpéteren tartott projektnyitó eseményen.
2026. 02. 13. 03:00
Megosztás:

Leginkább a köztársasági elnökben bíznak a csehek

Petr Pavel államfő a legmegbízhatóbb politikus a csehek szerint, 62 százalékuknak van bizalma benne - derült ki az akadémiai CVVM közvélemény-kutató intézet országos felméréséből, amelynek eredményét csütörtökön hozták nyilvánosságra Prágában.
2026. 02. 13. 02:30
Megosztás:

Alkotmányban rögzítenék a szabad vasárnapot - De vajon miért?

Jakov Milatovic montenegrói elnök az alkotmányban rögzítené, hogy vasárnap legyen munkaszüneti nap, miután az alkotmánybíróság korábban megsemmisített egy erre vonatkozó törvényt.
2026. 02. 13. 02:00
Megosztás:

Miért zuhant a gyémánt ára 80%-kal? Itt a megoldás!

Az idei Valentin-nap minden bizonnyal a szerelem eddigi legköltségesebb ünnepe lesz. Ha valaki a klasszikus „szerelmi háromszöget” tervezte – egy doboz prémium praliné, minőségi kávé és egy ékszer –, akkor a pénztárcája most alapos „korrekción” megy keresztül.
2026. 02. 13. 01:30
Megosztás:

Jogszabályi döntés! Így lehet kerítést építeni Magyarországon a szomszédok között

Az alábbi összefoglaló a hatályos magyar jog alapján mutatja be, hogy két szomszéd között kié a kerítés, kinek mi a kötelezettsége, és milyen országos / helyi szabályok vonatkoznak a kerítés magasságára, kialakítására, anyagára.
2026. 02. 13. 01:00
Megosztás:

Meglepődsz, ha Revolut kártyádat bedugod egy automatába!

Február 1-jétől jogszabály-módosítás eredményeként megduplázódott a magyarországi ATM-eknél díjmentesen felvehető készpénz összege: a korábbi 150 ezer forintos határ 300 ezer forintra emelkedett. Bár ez az előírás nem kötelező a fintech szolgáltatókra – így a Revolutra és a Wise-ra sem –, mindkét cég gyorsan alkalmazkodott a változáshoz.
2026. 02. 13. 00:30
Megosztás:

António Costa: Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie

Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie, amely "előmozdítja jólétünket, minőségi munkahelyeket teremt és biztosítja az energia megfizethetőségét" - jelentette ki az uniós tagországi vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke a belgiumi Bilzenben csütörtökön.
2026. 02. 12. 23:30
Megosztás:

Az új KRESZ már az óvodában, iskolában elkezdődik

Rendhagyó programmal folytatódott az új KRESZ-tervezet véleményezésére indított workshop-sorozat, csütörtökön a résztvevők arról egyeztettek, hogyan támogatható a leghatékonyabban a közlekedésre nevelés és oktatás, illetve milyen feladatai lesznek a közlekedésre felkészítésnek a KRESZ megújítása esetén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (EKM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 12. 23:00
Megosztás:

Elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat költségvetését

23,248 milliárd forintos főösszeggel elfogadták a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés csütörtök ülésén.
2026. 02. 12. 22:30
Megosztás: