Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

A fejlesztés célja, hogy a villamosenergia-hálózat biztonságosabbá, rugalmasabbá váljon, és elősegítse a megújuló energiaforrások, elsősorban a naperőművek villamoshálózati integrációját. A beruházás az EU és a kormány Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének 5,130 milliárd forintos, 100 százalékos intenzitású vissza nem térítendő támogatásával, több mint fél évvel a tervezett határidő előtt valósult meg - írták.
A tájékoztatás szerint az elmúlt években jelentősen nőtt Európában az időjárásfüggő megújuló-alapú villamosenergia-termelés. Jelenleg a naperőművek hazai kapacitása közel 8 GW, míg a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervben 2030-ra megfogalmazott cél 12 GW naperőművi kapacitás elérése. A naperőművi kapacitás dinamikus felfutása új kihívásokat jelent a hazai villamoshálózat számára, mivel az időjárásfüggő termelés volatilis, és többnyire nem esik időben egybe a fogyasztással.
Az okosmérők negyedóránként pontos termelési és fogyasztási adatokat gyűjtenek, valamint on-line hozzáférést biztosítanak a mérési adatokhoz a felhasználók számára, az ezekhez kapcsolódóan bevezetett alkalmazások elősegítik a digitális átmenetet is a villamosenergia-szektorban. Távolról vezérelhetők, és így lehetővé teszik a fogyasztás optimálisabb időzítését - közölték.
Ezekkel a törekvésekkel az MVM Csoport közelebb kerül a zöld átállásra, a rugalmas, megújuló integrációt lehetővé tevő hálózati infrastruktúra-fejlesztésre és az ügyfélorientáltságra vonatkozó stratégiai célkitűzések eléréséhez, egy még fenntarthatóbb és hatékonyabb energiarendszer kialakításához - olvasható a közleményben.
A projektet az MVM Démász Áramhálózati Kft., az MVM Émász Áramhálózati Kft. és a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. konzorciumban hajtotta végre.