Október végén lezárul a Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése című projekt
Zöld-Nagy Viktória közölte, a 2014-2020-as programozási időszak részeként 2018-ban indult el a projekt, hogy a kiemelt kormányzati célnak megfelelően a foglalkoztatás minél magasabb szintet érjen el jogszerű keretek között. Mindezt úgy, hogy a munkavállalók biztonságos munkakörülmények között tudjanak dolgozni - jegyezte meg.
A program két pilléren alapult: az egyik, hogy segítsék azokat a kollégákat, szervezeteket, amelyek foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzéseket végeznek. A másik a munkavállalóknál és a munkáltatóknál a munkahelyi egészségbiztonság és a munkaügyi jogi biztonság erősítését célozta.
A GFM közleménye szerint a Széchenyi 2020 keretében a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív Programban (Ginop) szervezett projekt több százezer embert ért el.
Zöld-Nagy Viktória beszámolt róla, hogy az első pilléren belül a fővárosi és a vármegyei kormányhivatalok szervezeti keretei között működő foglalkoztatás-felügyeleti, illetve munkavédelmi szervezeti egységek munkáját segítették eszközbeszerzéssel, informatikai fejlesztésekkel és képzésekkel. Példaként említette, hogy a Miniszterelnökséggel közösen egyebek mellett 40 darab személygépjárművet, számos multifunkcionális nyomtatót, mobiltelefont és notebookot szereztek be.
Az informatikai fejlesztések között sorolta fel, hogy létrehozták az úgynevezett munkavédelmi szakember adatbázist (musza), mert főként a kisebb cégek inkább külső munkavédelmi szakembert bíznak meg, akik több cégnek is dolgoznak. Az adatbázis segítségével a munkáltatók hatékonyabban tudnak választani a munkavédelmi szakemberek közül, akiknél azt is látják például, hogy milyen végzettséggel rendelkeznek és hogy hány másik cégnél dolgoznak még. Ezzel az önkéntes alapon működő adatbázissal próbálják a keresletet és a kínálatot összekapcsolni - ismertette a helyettes államtitkár.
A program fontos eleme volt a humánerőforrás-fejlesztés is, amely a kormányhivatali kollégák felkészítését segítette például e-learning képzésekkel, workshopokkal - tette hozzá.
A projektben egyebek mellett felhívták a munkavállalók és a munkáltatók figyelmét a munkahelyi egészség és biztonság témakörére - mondta, megemlítve, hogy konferenciákat, szakkiállításokat szerveztek, országos szinten óriásplakátok segítségével szemléletformáló kampányokat folytattak, utóbbi részeként interaktív kisfilmek is készültek.