Örömködnek ma a tőzsdék - de van minek örülni?
Megjelent egy igen markáns, de nem ellenőrzött vélemény is, megismételve azokat a korábbi feltevéseket, amelyek azt sugallják, hogy az oroszok nehezen tudják majd pótolni az elvesztett harci eszközöket, mivel azokba számos tajvani és nyugati részegység épül be.
Ráadásul a gyártókapacitásuk is gyenge, miközben elhibázott stratégiával indultak a háborúba. Egyenesen olyan kijelentést tesz, hogy heteken vagy néhány hónapon belül lezárulhat a háború, attól függően, hogy Oroszországban elrendelik-e az általános mozgósítást vagy sem. Az előbbi valószínűleg tovább erodálná Putyin népszerűségét. Ez talán igaz, talán nem, de mindeközben az ukrán elnök is optimistábban nyilatkozik a megállapodás lehetőségéről, ami valószínűleg előbb csak egy fegyverszünet lesz.
Mindeközben Kína lezár a koronavírus miatt, amire nagyot esett az energiahordozók ára, bár még így is magas szinten áll. Szóval van egy kis megnyugvás, de ez sajnos csak részben segít. Ha Putyin marad, akkor maradnak a szankciók is, és elindul az európai energiaátmenet, aminek plusz költsége lesz.
Azon túlmenően, hogy biztosan elégett egy csomó pénz ebben a geopolitikai krízisben, nagy valószínűséggel az energiaárak magasan fognak stabilizálódni, ami fékezni fogja a fellendülést. Nehéz időszak elé nézünk. Magasabb infláció, magasabb hozamok és kamatok, ami csökkenteni fogja a beruházási kedvet. Hiszen nem csak az elvárt megtérülés lesz magasabb, de a vásárlóerőre is kihatással lesznek ezek az események.
Persze most örüljünk egy picit annak, hogy az érdemtelenül nagyon agyonvert részvények egy picit magukhoz térnek, de legyünk óvatosak, még akkor is, ha a kínaiak komoly részvénypiaci és gazdasági élénkítést terveznek. (forrás: ERSTE)