Összefogtak a jegybankok - mekkora a baj a bankszektorban?
Az amerikai rövid távú inflációs várakozások közel két éve a legalacsonyabb szintre csökkentek, de a fogyasztói hangulat tovább romlott a tartósan magas árak miatt. A Michigani Egyetem felmérésének előzetes adatai szerint a megkérdezettek 3,8%-os inflációra számítanak a következő egy évben.
Az amerikai, a kanadai, az angol, a japán és a svájci jegybank illetve az Európai Központi Bank közösen bejelentették, hogy az eddig hetente meghirdetett amerikai dollár alapú, egyhetes futamidejű, likviditásnyújtási műveleteiket mától napi gyakoriságúra fokozzák, így a piaci szereplők naponta tudnak majd dollár likviditáshoz jutni.
Az amerikai Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (FDIC) bejelentette, hogy megegyezett a Signature Bank "lényegében valamennyi betétjének és bizonyos hitelportfólióinak" eladásáról a New York Community Bancorp leányvállalatával, a Flagstar Bankkal. A csődbe jutott SVB-re nem sikerült vevőt találni, ezért több darabban tervezik értékesíteni.
Több amerikai törvényhozó is jelezte, hogy szükségesnek tartják az FDIC betétbiztosítási limitjének emelését a jelenlegi ügyfelenkénti 250.000 dollárról. A megemelt limit akár millió dolláros nagyságrendű is lehet.
A hírek szerint Warren Buffett az elmúlt napokban többször is egyeztetett az amerikai vezetéssel, hogy tanácsot adjon a Biden-kormánynak a bankok körül kialakult nehéz helyzetben, és állítólag felmerült, hogy a Berkshire Hathaway vezérigazgatója befektethet az amerikai regionális bankszektorba. (forrás: ERSTE)