Összeomlott a német kormány
A fő ellentét az volt, hogy a pénzügyminiszter a gazdaságélénkítés érdekében sem volt hajlandó felfüggeszteni az adósságfék-szabályt.
A kancellár bizalmi szavazást kezdeményezett a kormány ellen, amit január 15-én fognak tartani. Addig az SPD és a Zöldek kisebbségi kormányként folytatják munkájukat. Amennyiben a bizalmi szavazást elveszíti a német kormány, akkor előrehozott választásokat tartanak, melyre márciusban kerülhet sor, míg a normál választásokat jövő szeptemberben tartanák.
Németországban utoljára 2005-ben tartottak előrehozott választásokat.
A közvéleménykutatások alapján mindegyik jelenleg kormányzó párt rendkívül népszerűtlen, így az SPD, a Zöldek és az FDP is rossz eséllyel indulhat egy előrehozott választáson.
A közvéleménykutatásokat egyértelműen a CDU/CSU vezeti 34 százalékos támogatással, őket az AfD követi 17 százalékkal, míg az SPD 15 százalékon, a Zöldek 11 százalékon állnak, az FDP pedig a parlamentbe sem jutna be a jelenlegi felmérések alapján.
A német politikai és gazdasági zűrzavar ellenére a német DAX tőzsdeindex egész délelőtt 1%-ot meghaladó nyereséget mutat, jól példázva azt, hogy a tőzsdei árak már teljesen elrugaszkodottak a fundamentumoktól, és egyáltalán nem képesek hűen lekövetni a reálgazdasági folyamatokat.