Öt-hatszorosára drágultak a telkek az elmúlt években, de a folyamat még nem ért véget

Az elmúlt években folyamatosan drágultak a telkek, és tavaly is mintegy 20 százalékos áremelkedéssel találkoztak egyes területeken a szakemberek. Az idei évben további áremelkedésre lehet számítani.

Öt-hatszorosára drágultak a telkek az elmúlt években, de a folyamat még nem ért véget

Az elmúlt 5-6 évben folyamatosan emelkedtek a telekárak, mégpedig jelentős mértékben: öt-hatszorosára nőttek - hívta fel a figyelmet Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának szakmai vezetője. Ez azt jelenti, hogy míg egy 800-900 négyzetméteres, siófoki lakóövezeti telek a város állandó lakók lakta részében hat éve még 5 millió forintba került, ma már 25-30 millió forintot kell érte fizetni.
 
Ráadásul úgy, hogy közben az infrastruktúra lényegesen nem javult: még mindig rossz, poros földúton lehet megközelíteni - jegyezte meg Krausz Gábor, hozzátéve, hogy néhány utcával távolabb, ahol már aszfaltburkolatú az utca, akár 40-50 millió forintot is elkérnek egy hasonló telekért.
 
Úgy véli egyébként, hogy a lendületes telekáremelkedés révén kerültek mostanra a helyükre az árak. Szerinte ugyanis az volt irreális, hogy egy építési telek kevesebbet ért, mint egy 50 négyzetméteres panellakás.
 
Voltak olyan évek, amikor meredekebb volt az árnövekedés, máskor kiszámíthatóbb, de folyamatosan érzékelni lehetett, és úgy tűnik, hogy továbbra sem áll meg a drágulás. Annál is inkább, mivel már csak a 2022 végéig építési engedélyt szerzett vagy egyszerű bejelentéssel épülő új ingatlanokat lehet 2026 végéig a kedvezményes, 5 százalékos lakásépítési áfával megvásárolni. Ez pedig további keresletet eredményezhet a piacon.
 
Pedig a kereslet eddig is jelentős volt, különösen, ha az 5-6 évvel ezelőtti helyzethez hasonlítjuk. Míg akkoriban 3 millió forintért sem lehetett eladni például Balatonszabadi környékén telkeket, addig ma ezeket  a telkeket 20 millió forintért is gyorsan megveszik - mutatott rá a szakértő, aki szerint sokan keresik az eladó telkeket, és nem bizonytalankodnak a vásárlásnál, mert határozott szándékaik vannak.
 
Érden is hasonló a helyzet: nagy a kereslet, ugyanakkor hiányzik a megfelelő kínálat. A jó telkek már korábban elkeltek Érden és a környékén, így a jelenlegi kínálattal már vannak problémák - jelezte Hártó Regina, a Balla Ingatlan érdi irodájának vezetője. A szűkös választék ellenére az árak szerinte magasan járnak, ami azt jelenti, hogy 30-35 millió forintot kérnek az eladók egy jobb helyen fekvő, ezer négyzetméter alatti telekért.
 
De ha az a telek Érd felkapottabb részén található, például az Iparos utca környékén, akkor már inkább 40 millió forintos árról beszélhetünk. És ezek olyan telkek, melyre egy egységes ingatlan építhető, vagyis egy ikerház építése esetén már nagyobb 1000-1500 négyzetméter közötti telekre lenne szüksége a beruházónak. 20 millió forintért sem lehetetlen vásárolni, de csak a kevésbé népszerű részeken - magyarázta a szakértő.
 
A gond az, hogy nagyobb számban inkább csak olyan kieső részeken lehet telket kapni, ahol nincs bevezetve minden közmű. Ugyanakkor az utóbbi években ezeken a területeken is lendületes fejlesztések zajlottak, sok új házat építettek - tette hozzá Hártó Regina.
 
Kovács Csaba, a Balla Ingatlan agárdi irodájának szakmai vezetője szerint csak az elmúlt egy év alatt mintegy 20 százalékot növekedtek a telekárak a Velencei tó környékén, de akadnak olyan területek, ahol ennél is nagyobb mértékű volt a drágulás.
 
Ugyanakkor nem sok szabad telek van errefelé sem, az utóbbi időben csak Pákozdnál kerültek telkek belterületbe nagyobb számban, így ott látható most komolyabb fejlődés. Szerinte azonban a növekedést akadályozza, hogy rendkívül nehéz most szakembert találni az építkezésekhez, illetve az újépítésű ingatlanok esetében olyan magasra kúsztak az árak, melyet egyelőre nem nagyon akarnak vagy tudnak megfizetni a vevők - tette hozzá a szakértő.

Pluszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2025. 09. 26. 20:00
Megosztás:

Kriptovaluta hírek: Unus Sed Leo – mi mozgatja a LEO árfolyamát?

Az alábbi elemzés célja, hogy áttekintést adjon arról, milyen tényezők – projekt‑ és piaci hírek, bejelentések, intézményi mozgások – állnak az Unus Sed Leo (LEO) kriptovaluta árfolyamának mozgása mögött az elmúlt hónapokban. Az elemzés szem előtt tartja, hogy a LEO aktívan kötődik a Bitfinex / iFinex ökoszisztémához, ezért az exchange‑szintű fejlemények is kulcsszerepet játszanak.
2025. 09. 26. 19:30
Megosztás:

Új korszak a vezetékes hálózatban – országos 10 Gb-os XGSPON, Wi-Fi7 és Netvédelem

A Magyar Telekom újabb mérföldkőhöz érkezett: elindította az országos lefedettségű XGSPON technológiát, amely a multigigabites internetsebességek révén új szintre emeli az otthoni és üzleti kapcsolódás élményét. Legyen szó akár home office-ról, tanulásról, gamerekről, tartalomgyártókról vagy bármilyen vállalkozásról, ahol a feltöltési sebesség kulcsfontosságú – mostantól bárki élvezheti a kiemelkedő digitális élményt. A vállalat ezzel elsőként használja ki a Deutsche Telekom Csoportban az XGSPON hálózat teljes sebességét országos szinten.
2025. 09. 26. 19:00
Megosztás:

Átadták a BMW debreceni autógyárát

Hivatalosan is átadták BMW Group új autógyárát pénteken Debrecenben, ahol megkezdődött a cég legújabb modellje, a Neue Klasse iX3 sorozatgyártása.
2025. 09. 26. 18:30
Megosztás:

50 százalékkal erősebb a magyar építőipar mint 2010-ben

Jelenleg mintegy 50 százalékkal erősebb a magyar építőipar mint 2010-ben - jelentette ki az Építési és Közlekedési Minisztérium parlamenti államtitkára pénteken Szegeden.
2025. 09. 26. 18:00
Megosztás:

Több mint 4000 vállalkozás kezdheti meg digitális fejlesztéseit a Demján Sándor rogram támogatásával

A Neumann Technológiai Fesztivál keretében ünnepélyesen lezárult a Demján Sándor Program egyik legsikeresebb elemét, a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” Programot népszerűsítő rendezvénysorozat. A program 9 milliárd forintos keretösszegéből összesen több mint 6.000 hazai mikro- és kisvállalkozás kaphat támogatást digitális fejlesztéseihez. Az eddig kiállított 4.310 voucher közül 1.370-et már beváltottak a vállalkozások.
2025. 09. 26. 17:30
Megosztás:

Európai techcég lép be a magyar digitális könyvpiacra: a Voxa 3 millió eurós befektetéssel célozza meg a piacvezető szerepet

A tíz országban jelen lévő európai technológiai vállalat, a Voxa, ma hivatalosan is elindította hangoskönyv- és e-book streamingszolgáltatását Magyarországon. A cég komoly növekedési potenciált lát a hazai piacon, ezért 2026 végéig 3 millió euró (megközelítőleg 1,2 milliárd forint) értékű befektetést hajt végre. A tőkeinjekció célja a regionális szinten is kiemelkedő gyártókapacitás kiépítése, a Libri Csoporttal kötött stratégiai partnerség elmélyítése, valamint a korlátlan fogyasztáson alapuló előfizetéses modell hazai meghonosítása.
2025. 09. 26. 17:00
Megosztás:

Vége a négyéves kriptociklusnak? – Intézményi tőke írja át a kriptovaluta piac jövőjét

A kriptopiacot évekig a négyéves Bitcoin felezési ciklus határozta meg: árrobbanások és összeomlások váltották egymást előre kiszámítható módon. Ez a korszak azonban hamarosan lezárulhat. Az ETF-ek, a stabilcoin-alapú infrastruktúra és a tokenizált pénzügyi eszközök megjelenése átalakítja a kriptót: a spekuláció helyét átveszi a tartós pénzügyi rendszerbe való integráció.
2025. 09. 26. 16:30
Megosztás:

Rigó Csaba Balázs: a GVH határozottan fellép a kartellekkel szemben

Határozottan fellép a kartellekkel szemben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amely 2017 óta csaknem 30 milliárd forint bírságot szabott ki kartell ügyekben - hangsúlyozza a GVH az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2025. 09. 26. 16:00
Megosztás:

Paks II- Roszatom: ütemterv szerint valósítják meg a beruházást

A Roszatom ütemterv szerint valósítja meg a Paks II projektet, jelenleg is folynak aktív munkálatok az építési területen - mondta Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgatójának első helyettese, nemzetközi üzletfejlesztési igazgató magyar újságíróknak nyilatkozva pénteken az Atomenergetikai Világhét (World Atomic Week) rendezvényen.
2025. 09. 26. 15:30
Megosztás:

Stabilcoinok szárnyalása: A Citi 1,9 billió dolláros jóslata új vitákat indított el

Egy újabb merész előrejelzés borzolja a kriptovilág kedélyeit: a Citi bank szerint a stabilcoinok piaca 2030-ra elérheti az elképesztő 1,9 billió dolláros értéket – és ha minden ideálisan alakul, akár 4 billió dollárra is felkúszhat. Vajon realitás ez, vagy csak újabb álom a digitális pénzügyek jövőjéről? A következőkben részletesen megvizsgáljuk, mi áll a jóslat mögött, milyen reakciókat váltott ki, és mit jelent mindez a kereskedők és fejlesztők számára.
2025. 09. 26. 14:30
Megosztás:

A szlovén kormány elfogadta a 2026-os és 2027-es költségvetési javaslatokat

A szlovén kormány csütörtöki ülésén elfogadta a 2026-os és 2027-es költségvetési javaslatokat, amelyekben a tudomány, a lakhatás, a beruházások, a gazdaság, a nyugdíjak és az egészségügy, valamint az ellenállóképesség és a biztonság számít kiemelt területnek.
2025. 09. 26. 14:00
Megosztás:

Forradalmi magyar fejlesztések az épületgépészetben

A modern fűtési rendszerek, különösen a hőszivattyúk elterjedésével párhuzamosan egyre összetettebbé válik az otthonok épületgépészete. A régi, bonyolult megoldásokkal szemben már a családok alapvető elvárása az energiatakarékos, biztonságos és kényelmes működés. A gyakorlatban azonban sokszor különálló, egymástól függetlenül működő fűtési, hűtési és szellőztetési megoldásokkal találkoznak, ami költségessé is teszi az üzemeltetést és megnő a hibalehetőségek száma is. A legújabb innovációk éppen ezt a szakadékot hidalják át, egységes és átlátható megoldásokkal, amelyek nemcsak a szakemberek munkáját könnyítik meg, hanem a családok mindennapjait is.
2025. 09. 26. 13:30
Megosztás:

MÁK: kiemelten kedvező befektetési lehetőséget kínál a kincstár az önkormányzatoknak

Október 1-jétől az önkormányzatok új, versenyképes, a jegybanki alapkamattal megegyező havi kamatozású állampapírba, az új Önkormányzati Magyar Államkötvénybe (ÖMÁK) tudják fektetni szabad forrásaikat. A kizárólag a Kincstárban vásárolható ÖMÁK előnye, hogy a befektetett pénzt nem szükséges hosszú távra lekötni, az összeg bármikor könnyen hozzáférhető a felhalmozott kamattal együtt - közölte a Magyar Államkincstár az MTI-nek pénteken küldött közleményben.
2025. 09. 26. 13:00
Megosztás:

Pörgött az ingatlanpiac, tömegesen indultak el a magyarok szerencsét próbálni

2024-ben tíz százalékkal több, mintegy 243 ezer magyar keresett új állandó lakóhelyet egy másik településen. A legtöbben a fővárost és környékét választották, miközben a keleti vármegyékből szép lassan folytatódott a népesség elvándorlása – mutat rá az OTP Ingatlanpont legfrissebb elemzése. A most induló Otthon Start program várhatóan az egész országban újabb pezsgést hoz majd a piacon, amivel a belső vándorlás is tovább élénkülhet.
2025. 09. 26. 12:30
Megosztás:

Taxikat, szórakozóhelyeket és vendéglátóhelyeket ellenőrzött a fogyasztóvédelmi hatóság

Taxikat, szórakozóhelyeket és vendéglátóhelyeket ellenőrzött a fogyasztóvédelmi hatóság, a folyamatos ellenőrzések hatására a kifogásolt kereskedői gyakorlatok aránya évről-évre csökken - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) az MTI-vel pénteken.
2025. 09. 26. 12:00
Megosztás:

Augusztusban újabb rekordot döntött a hazai turizmus – közel 2,8 millió vendég 7,3 millió vendégéjszaka

A Kormány azon dolgozik, hogy minél több magyar család tudjon kikapcsolódni, miközben Magyarország a nemzetközi utazók számára is egyre vonzóbb turisztikai desztinációvá válik. Ezért a Kormány kiemelten támogatja a turisztikai szektor szereplőit, hozzájárulva a hazai turizmus teljesítményének folyamatos növekedéséhez - olvashatjuk az NGM friss sajtóközleményében.
2025. 09. 26. 11:30
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hosszú hozamok a kedvező amerikai makroadatok nyomán enyhülő kamatcsökkentési várakozások hatására

Emelkedtek tegnap a hosszú hozamok a kulcsdevizák kötvénypiacain, az amerikai tízéves hozam 3bp-tal kapaszkodott feljebb 4,17%-ra, az euróövezeti hozamok 2,5-5bp-ot emelkedtek, a német 10 éves 2,77%-on állt a csütörtöki záráskor.
2025. 09. 26. 11:00
Megosztás:

Jó makroadatokra estek a Wall Street-i indexek

Számos kedvező makroadat látott tegnap napvilágot az USA-ban (végleges Q2-es GDP, tartós cikkek megrendelés-állománya, heti munkanélküliségi kérelmek száma), mely a vártnál kedvezőbb lett, azonban nem tudtak ennek örülni a befektetők, miután a várakozásoknál kedvezőbb adatok egyúttal kismértékben átrajzolták a kamatcsökkentési várakozásokat is.
2025. 09. 26. 10:30
Megosztás:

Gyengültek tegnap az irányadó európai részvényindexek

A piros tartományban zártak csütörtökön a főbb nyugat-európai részvényindexek, a Stoxx600 0,7%-kal csúszott vissza, napközben háromhetes mélyponton is járt.
2025. 09. 26. 10:05
Megosztás: