Öt tanács a biztonságosabb internetért

Online kampányt indított az Erste Bank, hogy segítsen biztonságosabbá tenni az internetet. Az online csalások, az adathalászat elleni védekezés egyszerűbb, mint hinnénk: néhány alapvető szabály betartásával sokkal biztonságosabbá tehetjük a világhálót. Öt pontban összefoglaltuk a bank szakértőinek tanácsait, hogy ezzel is segítsük a pénzügyileg egészségesebb nethasználatot.

Öt tanács a biztonságosabb internetért

Vagyonunk biztonsága érdekében számos intézkedést teszünk, például bezárjuk az ajtót, ha elmegyünk otthonról, nem hagyjuk a kocsi szélvédője mögött a pénztárcát, és nem írjuk rá a PIN kódunkat alkoholos filccel a bankkártyára. Vajon internetezés közben is megtesszük a szükséges óvintézkedéseket? Az Erste Bank azért indított online kampányt, hogy segítsen az internetet biztonságosabbá tenni: az alapvető szabályok betartásával az online csalások, az adathalászat jelentős része ellen megvédhetjük magunkat.

„Az új, digitális megoldások megkönnyítik az életünket, nem szabad félnünk a használatuktól, ugyanakkor nem lehetünk óvatlanok sem. A pénzügyi egészség fontos eleme, hogy tudatosan és biztonsággal használjuk a világhálót. Ebben szeretnénk segíteni” – magyarázza Blaumann Debóra, az Erste Bank Marketing és PR vezetője, aki szerint a védekezés sokkal egyszerűbb, mint hinnénk. A bank folyamatosan új tartalmakkal jelentkezik a témakörben saját weboldalán és Facebook-oldalán, hogy minél többen gazdagodjanak a vagyont megóvó szabályokkal. A bank szakértőinek legfontosabb javaslatait most öt pontban foglaltuk össze.

1.   Ne hagyjuk magunkat manipulálni!

A hekkerek leggyakoribb eszköze a manipuláció, amellyel például a kíváncsiságunkra hatnak. Azok, akik az adatainkat – vagyis a pénzünket – szeretnék megszerezni, sokszor olyan egyszerű eszközökkel próbálkoznak, mint egy telefonhívás, e-mail egy csomag érkezéséről vagy épp egy online piactér, ahol vevőnek adják ki magukat. A megtévesztés hatékonyságát manipulációval érik el. Hogyan? Például úgy, hogy sürgetnek: gyanús, ha a hívó fél azonnali cselekvésre ösztönöz, hiszen, ha sietünk, könnyebben hibázunk, és adunk meg olyan adatot, amit nem kellett volna. Lehet, hogy a bizalmunkba próbálnak férkőzni, azzal, hogy látszólag olyantól kapunk üzenetet, akit ismerünk: erre tipikus példa a „nézd, mit találtam rólad” vírus, vagy az ismert cég hivatalosnak tűnő értesítése, ami valójában nem is tőlük jön.

2.   Védjük a személyes adatainkat!

Az internet nem felejt, az online térben digitális lábnyomot hagyunk magunk után: információ keletkezik rólunk minden alkalommal, amikor például megnézünk egy videót, online vásárolunk, vagy épp bejelentkezünk egy orvosi vizsgálatra. Bár azok a cégek, amelyek tárolják adatainkat, törekednek a teljes adatvédelemre, ha a személyes információink ennek ellenére is rossz kezekbe kerülnek, könnyen válhatunk a kiberbűnözők célpontjává.

Éppen ezért:

- Korlátozzuk az információkat, amelyek az interneten elérhetők rólunk.

- Használjunk minden felületen más jelszót, és ahol lehetséges, éljünk a többlépcsős hitelesítés lehetőségével!

- A jelszavakat ne tároljuk a gépen, és tartalmazzanak nagybetűt, kisbetűt, számot és speciális karaktert is!

- A jelszavunk ne tartalmazzon olyan szavakat és információkat, amelyeket könnyű kideríteni (például a születési évszám, gyermek vagy háziállat neve).

- Tartsuk naprakészen eszközeinket, telepítsük a friss szoftververziókat, különösen a biztonsági frissítéseket.

- HTTPS webhelyeket látogassunk és csak ilyen oldalakon adjuk meg adatainkat. Ezt a böngésző címsorában lévő lakat jelöli.

3.   Ne adjuk oda a széf kulcsát önként!

A csalók célja, hogy olyan adatokat szerezzenek meg, amelyekkel átvehetik az irányítást a számlánk, számítógépünk, mobiltelefonunk, internet- vagy mobilbankunk, vagy éppen a bankkártyás vásárlásaink felett. Hamis hívások és üzenetek segítségével vesznek rá arra, hogy olyan adatokat, jelszavakat és kódokat adjunk meg, amelyekkel ezt megtehetik.

Éppen ezért:

- Soha ne adjuk meg az egyedi azonosító adatokat! Egy banki ügyintéző soha nem kérdezi meg, mennyi van a számlánkon, mi az e-csatorna azonosítónk, a PIN-kódunk, a jelszavunk.

- Fontos tudni: az azonosításhoz a banki ügyintézőknek tudniuk kell, hogy valóban a pénzintézet ügyfelével beszélnek, ezért a születési helyet és időt, az édesanyánk nevét megkérdezhetik.

- Soha ne adjunk meg hívásban megerősítő kódokat (például az sms-ben vagy push-üzenetben érkező kódokat), jelszavakat, teljes bankkártyaszámot, lejárati időt és a kártya biztonsági kódját!

- Ne töltsünk le és ne telepítsünk semmilyen szoftvert, amit a hívó kér! (például AnyDesk, Teamviewer, víruskereső)

- Ne engedélyezzük az ismeretlen forrásból származó alkalmazások telepítését!

- Jegyezzük meg: a bankok nem kapcsolják át az ügyfeleket az egyik bank ügyintézőjétől egy másik bank ügyintézőjéhez.

- Ha felmerül bennünk, hogy egy csalóval beszélünk, azonnal szakítsuk meg a hívást, és keressük fel a hivatalos ügyfélszolgálaton azt a szervezetet, amelynek a nevében a hívó bemutatkozott!

- Az SMS üzeneteket mindig figyelmesen olvassuk el, hogy miről szól pontosan. Ha belépést kezdeményezünk, akkor nem eszköz regisztrációról kapunk SMS-t.

- Ha egy üzenetben kapott link eltér a bank oldaláétól, ne nyissuk meg! Mindig közvetlenül a böngészőbe írjuk be a bank címét, és ellenőrizzük, hogy a weboldal címe pontosan szerepeljen!

4.   Legyünk óvatosak és körültekintők!

Az online vásárlások terjedésével, és az online játékok népszerűségének növekedésével párhuzamosan a csalók is egyre többször próbálkoznak ezen eszközök segítségével hozzáférni az adatainkhoz és a pénzünkhöz. Hamis webshopokat működtetnek, online piactereken adják ki magukat vásárlóknak, vagy futárszolgálat nevében írnak a nem kézbesített csomagokról, hogy aztán adathalász weboldalakra irányítsák a gyanútlan internetezőt.

Éppen ezért:

- Olvassunk értékeléseket és csak megbízható helyről vásároljunk.

- Sose nyissunk meg internetbanki szolgáltatást olyan linkről, amelyet nekünk küldenek. Mindig mi írjuk be a bank címét a böngészőbe.

- Minden olyan üzenettel legyünk körültekintőek, amelyben arra kérnek, hogy valamit töltsünk le vagy kattintsunk egy hivatkozásra!

- Csak megbízható webhelyről töltsünk le játékszoftvert vagy kiegészítőt!

- A bankkártya adatokat csak megbízható oldalakon adjuk meg!

- Használjunk virtuális bankkártyát. A csak internetes vásárlásra alkalmas kártya állandó limitje 1 forint. Így vásárláskor mindig ideiglenes limitet kell beállítani, amely magától vissza is áll 1 forintra a megadott időpont után. Így biztosítja a nagyobb biztonságot, hiszen limitbe fog ütközni egy esetleges nem engedélyezett tranzakció.

- Rendszeresen nézzük át a banki számlaforgalmat. Ha gyanús tételt találunk, azonnal vegyük fel a kapcsolatot a bankkal!

5.   Adjuk tovább a tudást!

Az idősebb generáció tagjai is egyre nagyobb arányban használnak okoseszközöket. Figyelembe kell vennünk, hogy számukra ezek a dolgok nem olyan természetesek, mint a fiatalabbaknak, ezért érdemes megtanítani nekik is a legfontosabb védelmi előírásokat.

HR nélkül nincs fenntarthatóság

A humánerőforrás-menedzsment kulcsszerepet játszik a vállalati ESG-törekvések megvalósításában – hangzott el az EY üzleti reggelijén, ahol a fenntartható működést elősegítő szervezetfejlesztésről, a HR megújulásának szükségességéről, és a bértranszparencia kihívásairól is szó volt. A kerekasztal-beszélgetésen dr. Mihók Krisztina, az Erste Bank HR igazgatója és Bodri Zsuzsanna, a Magyar Suzuki toborzásért és képzésért felelős HR csoportvezetője osztották meg tapasztalataikat.
2025. 07. 25. 04:00
Megosztás:

Beindult a szezon: hol, mennyiért bérelhetnek lakást az egyetemisták?

Már a felvételi ponthatárok kihirdetése előtt elindult a szezon az albérletpiacon, ami magával hozta az áremelkedést is. Igaz, nem olyan mértékben, mint ahogy azt az elmúlt években megszokhattuk. A zenga.hu hirdetési portál adatai szerint a legtöbb kiadó garzon Budapesten a belvárosban van, amelyekért átlagosan 220 ezer forintos havidíjat kérnének. A vidéki egyetemi városokban ennyiért többszobás lakásokat is ki lehet venni.
2025. 07. 25. 03:00
Megosztás:

Változik a villanyszámla rendszer - aki átmegy, jól járhat a döntéssel

Magyarországon egy új típusú villamosenergia-árszabás bevezetésén dolgozhatnak, amely kedvező lehet azok számára, akik nyitottak a váltásra. A dinamikus áramdíjak hazai bevezetését azonban jelenleg több tényező is hátráltatja. Balogh József energetikai szakértő a Pénzcentrum.hu oldalán korábban rámutatott: az egyik fő akadályt az jelenti, hogy nagyszámú új okosmérőre lenne szükség, ezekből viszont gyakran hiány van a piacon.
2025. 07. 25. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Így néz ki a nyugdíj korhatár Magyarországon!

Nem egyszerű meghatározni, mikor kérjük az öregségi nyugdíj megállapítását. A nyugdíj igénylésének időpontja komoly mérlegelést igényel. Nem mindig könnyű eldönteni, melyik évben és melyik időponttól érdemes kérni az öregségi nyugdíjat.
2025. 07. 25. 01:00
Megosztás:

Az EKB szinten tartotta az irányadó kamatlábakat

Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
2025. 07. 25. 00:05
Megosztás:

Csökkent a meghirdetett állások száma

Minden vármegyében és Budapesten is kevesebb álláslehetőséget hirdettek meg a vállalatok az idén a második negyedévben, mint tavaly ugyanebben az időszakban - közölte a Profession.hu csütörtökön.
2025. 07. 24. 23:00
Megosztás:

A mai klímák már jól bírják a legextrémebb hőséget, és te?

A klímatechnológia az utóbbi években hatalmas fejlődésen ment keresztül. Napjaink készülékei ma már jóval előrébb járnak a hőmérsékleti kihívások kezelésében, mint azt sokan gondolnák. A hosszabb és intenzívebb hőségidőszakok is könnyen átvészelhetők a klímaberendezések okos használata mellett.
2025. 07. 24. 22:00
Megosztás:

1000 feletti nevezés a Winelovers Wine Awards 2025 borversenyen!

A negyedik éve megrendezett Winelovers Wine Awards nemzetközi borverseny lebonyolítására június 29. és július 1. között került sor a margitszigeti Ensana Thermal Hotelben. A szervezők több mint ezer, egészen pontosan 1063 nevezésről adtak hírt; a tételek 13 országból érkeztek a tapasztalt zsűri elé. Idén a magyarországi Auchan is aktív szerepet vállalt a verseny promotálásában: az üzletláncnak köszönhetően közel 200 tétellel a retail lett az egyik legnépszerűbb nevezési kategória.
2025. 07. 24. 21:00
Megosztás:

Rekordnyereséget hozott az első hat hónap az UniCredit Csoportnak

Újabb erős negyedévet zárt az UniCredit: a 2025 második negyedévi nettó profit 3,3 milliárd eurót tett ki, míg az első féléves nettó eredménye elérte a 6,1 milliárdot. A történetének legsikeresebb évét író bankcsoport ismét megerősítette, hogy bizonytalan gazdasági környezetben is képes stabil növekedést és értékteremtést felmutatni.
2025. 07. 24. 20:00
Megosztás:

Az első félév során tovább mérséklődött a lakásbiztosítások átlagdíja

Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint az első félévben megkötött lakásbiztosítási szerződések átlagdíja 46 700 forint volt, ami 2,9 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábban tapasztalt 48 100 forintos átlagos díjmértékhez képest.
2025. 07. 24. 19:00
Megosztás:

Új energiacímkék, szigorúbb szabályok és NKFH fellépés – a hűtők negyede nem felelt meg az előírásoknak

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kiemelt figyelmet fordít az energiacímkézési előírások betartására. Az NKFH szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok rendszeres ellenőrzéseket végeznek annak érdekében, hogy a háztartási készülékek energiacímkéinek és termékismertetőinek adatlapjai a jogszabályi követelményeknek megfelelően jelenjenek meg mind a hagyományos üzletekben, mind az online értékesítési felületeken. A 2025. évi ellenőrzések minden harmadik esetben jogsértést állapítottak meg, a hűtőkészülékek negyede nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.
2025. 07. 24. 18:00
Megosztás:

Kiugró vásárlói aktivitás a 3%-os hitel miatt

A Duna House adatai szerint érzékelhető keresletélénkülés indult el a lakáspiacon az Otthon Start Programnak köszönhetően. Az ingatlanközvetítői hálózat által rögzített mutatási számok alapján a 2025. július 6. és július 20. közötti időszakban országosan 16,6%-kal nőtt az értékesítők által szervezett ingatlanbemutatások száma a bejelentés utáni első két héthez (június 6-20.) képest.
2025. 07. 24. 17:00
Megosztás:

Az Abu-Dzabi Értéktőzsde (ADX) és a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) együttműködési megállapodást kötött

Az Abu-Dzabi Értéktőzsde (ADX), a Közel-Kelet egyik leggyorsabban fejlődő és vezető tőzsdéje, valamint a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), Közép- és Kelet-Európa második legnagyobb tőzsdéje egyetértési megállapodást (Memorandum of Understanding, MOU) írt alá több kulcsfontosságú kezdeményezés kapcsán.
2025. 07. 24. 16:00
Megosztás:

Dél-Korea követheti a japán mintát

Miután Japán egyezségre jutott az Egyesült Államokkal, Dél-Korea is hasonló megállapodást igyekszik kötni a vámterhek kapcsán.
2025. 07. 24. 15:00
Megosztás:

30% vagy 15%

Az már eddig is ismert volt, hogy az EU közel 100 milliárd eurónyi amerikai termékre vethet ki vámot, ha nem születik meg a kereskedelmi megállapodás és az USA elkezdi alkalmazni a 30%-os vámokat.
2025. 07. 24. 14:00
Megosztás:

Marriott Residences márkanév alatt születik újjá a Körszálló

Új életre kel a budai látkép ikonikus eleme, a Körszálló. A Market Asset Management Zrt. (MAM) bejelentette, hogy mérföldkőnek számító megállapodást kötött a világszerte ismert Marriott International-lel. Ennek eredményeként a legendás épületben valósul meg Magyarország első branded residence fejlesztése, mely a Marriott Residences Budapest nevet viseli. Ennek köszönhetően a Körszálló lesz az első olyan hazai lakóépület, amelyet egy globálisan elismert szállodamárka üzemeltet, új fejezetet nyitva ezzel a hazai prémium ingatlanpiacon. Az új Körszálló kivitelezője, a Market Építő Zrt. idén nyáron kezdi el a munkát, az első lakók pedig várhatóan 2027 negyedik negyedévében költözhetnek be. A projekt a Marriott International világszínvonalú szolgáltatási kultúráját ötvözi egy budapesti építészeti jelkép örökségével, páratlan értéket teremtve a jövőbeli lakástulajdonosok számára.
2025. 07. 24. 13:00
Megosztás:

Gyerekvállalásra félreteszünk, magunkra nem: így gondolkodunk az egészségről és a jövőről

Az OTP Egészségpénztár kutatási eredményeiből kiderül: a válaszadók harmada csak akkor kezdett el foglalkozni az egészségével, amikor már komolyabb problémát tapasztalt. A közérzet javítása (41%) még viszonylag gyakori motiváció, de a munkahelyi teljesítmény, a család vagy mások tanácsai már jóval ritkábban játszanak szerepet az egészségtudatosságban.
2025. 07. 24. 12:00
Megosztás:

Enyhültek a recessziós félelmek a japán–amerikai megállapodás után

Az USA Japánnal kötött kereskedelmi egyezménye után enyhültek a vámháborús és a recessziós félelmek, így a kötvényhozamok érdemben emelkedtek tegnap a fejlett piacokon.
2025. 07. 24. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek

Kedvezően fogadták a piacok az Egyesült Államok és annak legnagyobb külföldi hitelezője, Japán kereskedelmi megállapodását. A Trump- adminisztráció áprilisban 24%-os „kölcsönös” importvámot határozott meg a japán árukra, majd a 10% feletti rész 90 napos felfüggesztésének lejárta előtt, augusztus 1-től 25%-os vámot helyezett kilátásba.
2025. 07. 24. 10:00
Megosztás:

Féltávnál a Művészetek Völgye

Hiába lassul le minden évben Kapolcson és környékén az idő, az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja már a felénél tart. Július 27-ig lehet még megtapasztalni milyen az igazi Völgyélmény és Völgyközösség, és a találkozni a legkülönlegesebb produkciókkal.
2025. 07. 24. 09:30
Megosztás: