OTP: Óvatosan optimista kilátások, 300 forintos osztalékjavaslat
A jelentős egyszeri tételek miatt a korrekciós tételek nélküli, tényleges nettó nyereség 115 milliárd forint (-5% év/év) volt a negyedik negyedévben. Ez jóval a korrigált érték alatt van, de magasabb a vártnál. A korrekciós tételek nélküli, tényleges nettó nyereség 347 milliárd forint lett 2022-ben, 24%-kal elmaradva a 2021-es értéktől.
A kockázati költségek a negyedik negyedévben nagyjából megfeleltek a becsléseknek, -41 milliárd forintot tettek ki.
A nettó kamatbevétel 297 milliárd forint volt a negyedik negyedévben, és negyedév/negyedév illetve év/év összevetésben is tovább emelkedett (+2% negyedév/negyedév, +20% év/év). A nettó kamatbevétel kismértékben meghaladta a konszenzust, és a negyedik negyedévben 3,50% volt, a harmadik negyedévinél 3 bázisponttal alacsonyabb.
A nettó díj- és jutalékbevétel év/év összehasonlításban 25%-kal 110 milliárd forintra emelkedett, csak minimálisan meghaladva a becsléseket. Az egyéb nem kamatjellegű bevételek év/év alapon 64%-kal 45 milliárd forintra nőttek 2022 utolsó negyedévében.
A működési költségek meredeken emelkedtek a negyedév során (+23% év/év), és 2022-ben (+21% év/év) is, főként az OTP valamennyi piacán tapasztalható erős inflációs nyomás miatt.
A nem teljesítő hitelek aránya 4,9%-ra javult a negyedik negyedévben (harmadik negyedév: 5,2%).
A hitelállomány növekedése jelentősen lassult 2022 utolsó negyedévében, a teljesítő hitelek devizaárfolyam-korrigált értéke 1%-kal nőtt negyedév/negyedév alapon.
A tőkemutatók negyedév/negyedév összevetésben enyhén csökkentek, a Tier 1 mutató 16,1% volt 2022 végén (2022. harmadik negyedévében16,4%, 2021-ben 17,5%). A szabályozói tőke és a kockázatokkal súlyozott eszközök negyedév/negyedév változásai nagyrészt az árfolyamváltozásoknak voltak köszönhetők.
2023-as kilátások: A korrigált ROE 2023-ban a 2022-es szint közelében lehet (18,8%). A nettó kamatmarzs 2023-ban stabil maradhat, a kockázati profil lényeges romlása nem várható, de a megemelkedett infláció nyomást gyakorolhat a költséghatékonysági mutatókra. A magas kamatok és a GDP-növekedés lassulása miatt a devizával korrigált organikus teljesítő hitelek növekedése 2023-ban a legtöbb piacon nem fogja meghaladni az 5%-ot. Magyarországon a nettó kamatbevétel és a nettó kamatmarzs várhatóan javul (2022. negyedik negyedévhez képest), de a banki és a különadók továbbra is jelentős terhet jelentenek. Az NKBM és az üzbég akvizíció jelentősen hozzájárulhat a csoport nyereségéhez. Az NKBM akvizícióból származó pozitív egyszeri tétel (badwill, PPA, kezdeti kockázati költség stb.) elérheti a 230 millió eurót. Oroszország, Ukrajna: a nyereség javulhat (helyi valutában). Az előrejelzés a szokásosnál nagyobb bizonytalanságot tartalmaz az ukrajnai háború, a magyar gazdaság, valamint a kormány és a központi bank intézkedései miatt.
2022 negyedik negyedévében minden leányvállalat nyereséget termelt (korrigált nettó eredmény). Oroszország és Ukrajna szilárd hozzájárulást nyújtott, Bulgária eredményei pedig kiválóak és jobbak voltak, mint az OTP Core (Magyarország) eredményei.
Várhatóan 300 forintos részvényenkénti osztalékot javasol majd a menedzsment. Ez magasabb a konszenzusnál (239 forint). A tényleges javaslatot április elején jelentik be.
ERSTE elemzői vélemény: A negyedik negyedéves eredmények nagyjából megfeleltek a várakozásoknak. A pozitív bevételi trendek folytatódtak, bár a lendület 2022 utolsó negyedévében gyengült. A hitelállomány növekedése jelentősen lassult az év utolsó három hónapjában a korábbi negyedévekhez képest, ami magyarázatot adhat a 2023-as hitelállomány növekedésére vonatkozó meglehetősen konzervatív kilátásokra. A folyó évre vonatkozó előrejelzést összességében óvatosan optimistának tartjuk, a korrigált ROE-t a 2022-ben mért 19%-os szint körül feltételezzük, beleértve az oroszországi és ukrajnai műveleteket is. Fontos, hogy a kockázati profil várhatóan nem romlik lényegesen 2023-ban, így nem számítunk a kockázati költségek erőteljes növekedésére. Az NKBM minden bizonnyal hozzájárul a 2023-as nyereségcélok eléréséhez, az akvizíció lezárásakor (2023. első negyedéve) most nyilvánosságra hozott jelentős pozitív egyszeri hatás azonban nem szerepel a korrigált eredményekben. Az osztalék magasabb a piaci becsléseknél, de ez eddig nem volt fontos tényező az OTP befektetési sztorijában.