Óvatos optimizmus: így kezelik pénzügyeiket és digitalizálnak a hazai kkv-k

A magyar kkv-k óvatosan terveznek: miközben a gazdasági környezet kihívásokat tartogat számukra, működésükben egyre nagyobb szerepet kapnak a digitális megoldások. A kutatás szerint a cégmérettel együtt nő a pénzügyi szolgáltatások iránti igény és a digitalizációs érettség is. A Mastercard célja, hogy olyan eszközöket biztosítson a vállalkozások számára, amelyek támogatják növekedésüket és alkalmazkodásukat a változó piaci környezethez.

Óvatos optimizmus: így kezelik pénzügyeiket és digitalizálnak a hazai kkv-k

A reprezentatív kutatás­­ alapján a vállalkozások óvatos, lassú növekedésre számítanak a következő években. A legnagyobb kihívást az energia - és alapanyagárak valamint a munkabérek emelkedése, és összességében a gazdasági környezet jelentik számukra. Mindemellett egyre inkább érzékelik a piaci verseny fokozódását, különösen a globális szereplők térnyerése miatt. A felmérésből kitűnik az is, hogy a jövőbeli kilátásokat illetően a KATA-s és mikrovállalkozások a legkevésbé optimisták,  ők inkább csak rövidtávra terveznek. 

A kutatás a hazai kkv-k pénzügyi szokásait, valamint banki kapcsolatainak alakulását is vizsgálta 5 évre visszamenőleg. Jellemző, hogy minél nagyobb egy vállalkozás, annál több banki terméket, szolgáltatást vesz igénybe. Az üzleti folyószámla alapvetésnek számít; a megkérdezett vállalkozások 97%-a rendelkezik vele. Emellett az üzleti bankkártya is természetes a többségnek (78%) és egyre több mindenre használják: elsősorban IT, telekommunikációs vagy egyéb eszközök beszerzésére, karbantartási kiadásokra, valamint szállás, étkezés és utazási költségek kiegyenlítésére. A közepes méretű vállalkozások már devizaszámlát, devizakártyát, bankgaranciát és biztosítási termékeket is használnak.

Ezek a szolgáltatások segítik őket a nemzetközi piacokon való megjelenésben és a kockázatok kezelésében. A pénzforgalom lebonyolításában eltérő trendek figyelhetők meg: míg a készpénzhasználat bizonyos helyzetekben (például a gyors cash-flow biztosítása érdekében) továbbra is indokolt - főként a KATÁ-s és a mikrovállalkozások körében - addig a kis- és középvállalkozások esetében a ki- és bemenő számlák teljesítése jellemzően már utalással történik. A nagyobb vállalatoknál pedig már trendszerűen megfigyelhető a készpénz szerepének fokozatos csökkenése. Ugyanez a fizettetésnél is tetten érhető: minél nagyobb egy vállalkozás, annál inkább alapvető számára a digitális fizetés elfogadása, a készpénzes fizetés elfogadásának preferálása pedig zömmel a mikroszegmensre jellemző.

Szembetűnő, hogy a személyes ügyintézés továbbra is meghatározó: az adatfelvétel időpontjában a válaszadók 70%-a mondta azt, hogy az elmúlt három hónapban legalább egyszer járt bankfiókban. Az adat rávilágít arra is, hogy a kkv-knak szóló digitális banki szolgáltatások színvonala gyakran elmarad a lakossági szolgáltatásokétól, és az összetettebb ügyekben (pl. számlanyitás, kártyaigénylés, hiteligénylés) sok esetben még mindig szükség van személyes jelenlétre. További sajátosság az is, hogy a magyar lakosság egészéhez hasonlóan a kkv-k is nehezen váltanak, és akkor is ragaszkodnak a bankjukhoz, ha nem teljesen elégedettek velük.

A Beyond Banking szolgáltatások között az integrált számlázóprogramok és a kibervédelmi rendszerek a legelterjedtebbek, ugyanakkor számos, specifikus célközönségnek szóló megoldás (pl. CRM rendszerek, utazási szolgáltatások) kevésbé ismert.

A felmérés megállapítja, hogy a vállalkozások méretének növekedésével párhuzamosan nő a kkv-k digitális érettsége is. A KATA-s vállalkozók digitális jelenléte főként a közösségi médiára korlátozódik, ahol szolgáltatásaikat promotálják, és esetenként online időpontfoglaló rendszereket használnak. A mikrovállalkozások már tudatosabban alkalmazzák a digitalizációs eszközöket akár szakemberek bevonásával, amire hajlandóak anyagilag is áldozni, ha csak korlátozottan is.  A kisvállalkozások jellemzően már saját digitális eszközparkkal is rendelkeznek (okostelefonok, laptopok, szoftverek, stb.) és gyakran alkalmaznak informatikusokat. Számukra a digitalizáció nem csak eszközbeszerzést jelent, hanem integrált rendszerek kialakítását is, amelyek támogatják az üzleti folyamatokat. A közepes vállalkozásoknál a digitalizáció már az üzleti stratégia része: intranetet használnak, időt és energiát fordítanak kibervédelemre, IT alkalmazottaik pedig már nem csak technikai támogatást nyújtanak, hanem akár belső képzéseket is tartanak a munkatársak számára, hogy növeljék a digitális kompetenciákat. A kutatás ugyanakkor kiemeli, hogy a digitalizáció elmaradása sok esetben a megfelelő szolgáltatások hiányából vagy azok elérhetőségének korlátozottságából fakad.

,,Magyarországon kiemelten foglalkozunk a kkv szegmenssel. Ők a magyar gazdaság motorjai, meghatározó szerepük van a növekedésben és a versenyképességben, ezért a Mastercard elkötelezett amellett, hogy támogassa a szektort a digitális átállásban; legyen szó kiberbiztonsági megoldásokról, edukációs programokról vagy kedvezményes szolgáltatásokról. Valljuk: ha a kkv-k nyernek, mindenki nyer” – mondta Tóth Annamária, a Mastercard szenior termékspecialistája.

A kutatás a magyarországi kkv szektort vizsgálta, azon vállalkozások körében, amelyek éves árbevétele legfeljebb 20 milliárd forint vagy foglalkoztatottainak száma legfeljebb 250 fő. Az árbevétel, régió és iparág szerint reprezentatív, 1209 fős minta adatfelvétele telefonon és online történt 2024. október 17. és november 19. között, lefedve a kis-, közepes- és mikrovállalkozásokat.

Nem sikerült új köztársasági elnököt választania a koszovói parlamentnek

Nem sikerült határidőn belül, azaz csütörtök éjfélig új államfőt választania a koszovói parlamentnek, ami akár ismét előrehozott parlamenti választásokhoz vezethet a nyugat-balkáni országban.
2026. 03. 06. 10:00
Megosztás:

Estek a mértékadó nyugat-európai tőzsdék

A fokozódó geopolitikai feszültség árnyékában tegnap estek a mértékadó európai tőzsdék, amikor a napot még felfelé kapaszkodással nyitó Stoxx600 a zárásra 1,3%-kal esett, szektor szinten a média kivételével minden pirosba fordult, a legnagyobb mínuszokat az ipari, repülőgépipari és védelmi részvények tudhatták magukénak.
2026. 03. 06. 09:30
Megosztás:

Fokozódik az aggodalom egy elhúzódó közel-keleti konfliktus miatt;

Közel-Kelet-szerte egyre több ország válik közvetlenül érintetté a múlt szombaton kirobbanó konfliktusban, amikor az Egyesült Államok és Izrael megtámadta Iránt. A befektetők egyre inkább aggódnak egy elhúzódó szembenállás miatt, melynek negatív növekedési és kamatpályára gyakorolt hatását mérlegelik.
2026. 03. 06. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 06. 08:30
Megosztás:

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe, mivel az ilyen befektetések hozama nemcsak számok formájában jelentkezik az ország életében - mondta Kapu Tibor kutatóűrhajós csütörtökön, a londoni Space-Comm Expo Europe kiállításon.
2026. 03. 06. 08:00
Megosztás:

Donald Trump menesztette Kristi Noem belbiztonsági minisztert

Donald Trump amerikai elnök menesztette Kristi Noem belbiztonsági minisztert, akinek helyére Markwayna Mullin republiukánus szenátort nevezte ki csütörtökön.
2026. 03. 06. 07:30
Megosztás:

Sztrájkmenetrendet hirdetett meg a pécsi buszvállalat

Közzétette az elégséges szolgáltatást biztosító menetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt., miután a társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) sztrájk szervezésébe kezdett.
2026. 03. 06. 06:30
Megosztás:

Multis mérnökből lett a gyerekágyak királya

Tíz év multinacionális mérnöki pálya után saját műhelyében épít faipari vállalkozást a háromgyerekes apuka, Oláh Balázs. A BaliWood alapítója egy kedvezőtlen munkahelyi értékelés után döntött a váltás mellett, és ma már évi több száz, tömör fából készült házikóágyat gyárt Miskolc mellett. A moduláris, átalakítható szerkezetű ágyakat mérnöki szemlélettel tervezi, a stabilitást vastagabb anyaghasználattal biztosítja, amiben olyannyira magabiztos, hogy akár 500 kilogrammos terhelésre is átadja. Balázst már több mint 12 ezren követik a TikTokon, a kereslet folyamatosan erősödik, a műhely pedig új fejlesztésekkel készül a további növekedésre.
2026. 03. 06. 06:00
Megosztás:

Átadták a 2026-os Jedlik Ányos-díjakat

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) egyik legrangosabb díját, a Jedlik Ányos-díjat a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi és szerzői jogi munkásság elismeréséül adták át a Szépművészeti Múzeumban. A díjat 2026-ban Bayer Gábor villamosmérnök, dr. Gulyás Balázs, Széchenyi-díjas kutató professzor, prof. dr. Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, dr. Lábody Péter szerzői jogász és dr. Szalay Zsolt villamosmérnök és közgazdász vehette át.
2026. 03. 06. 05:30
Megosztás:

Budapesten kívül is van élet – Hol épülhetnek meg az első Otthon Start-ra tervezett lakások?

Az Otthon Start programról legtöbbször a kedvezményes 3%-os hitel kapcsán lehet olvasni, ezzel a kormány dedikált célja a fiatalok első lakáshoz jutásának segítése. Azonban a programnak van egy másik lába is, mellyel az elérhető újlakás-kínálatot szeretnék növelni: a kormány döntött arról, hogy azok a legalább 250 lakásos projektek, melyek minimum 70 százalékban megfelelnek az Otthon Start feltételeinek, nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások lehetnek.
2026. 03. 06. 05:00
Megosztás:

A horvát kormány egy évvel meghosszabbítaná az energiahordozók kedvezményes áfakulcsát

A horvát kormány csütörtöki ülésén az áfatörvény módosítását javasolta, amely szerint 2027. március 31-ig meghosszabbítanák az energiahordozókra alkalmazott 5 százalékos kedvezményes áfakulcsot - közölte a kabinet.
2026. 03. 06. 04:30
Megosztás:

Csendben rombol: egyre több magyart érint a fel nem ismert cukorbetegség

Akár évekig is jelen lehet a szervezetben úgy, hogy semmilyen panaszt nem okoz – a 2-es típusú cukorbetegség gyakran „csendben” alakul ki, miközben már károsíthatja az ereket, a vesét vagy a szemet. Magyarországon ráadásul nemcsak a diagnosztizált esetek száma nő, a betegség egyre fiatalabb korosztályokat érint. Az OECD 2025-ös jelentése szerint az összes hazai haláleset 2,4 százalékát a cukorbetegség okozza. Az Affidea Magyarország szakértője szerint a rendszeres, célzott szűrés kulcsszerepet játszik abban, hogy a diabétesz még a súlyos szövődmények előtt felismerhető legyen.
2026. 03. 06. 04:00
Megosztás:

Az ASTA Energy Solutions AG és a GANZ Electric stratégiai partnerséggel erősíti az európai transzformátorgyártást

Az ASTA Energy Solutions AG (ASTA) és a GANZ Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt. (GANZ Electric) stratégiai, több évre szóló megállapodást kötött a nagyfeszültségű transzformátorokhoz szükséges, kiemelkedő minőségű tekercselési alapanyagok európai ellátásának megerősítése érdekében. A partnerség célja, hogy a két vállalat összehangolt fejlesztési és gyártási együttműködésével növelje az ellátásbiztonságot, támogassa az energiaátmenetet, és hozzájáruljon az európai energia-infrastruktúra stabilitásához és versenyképességéhez.
2026. 03. 06. 03:30
Megosztás:

A világ legdrágább szecessziós Zsolnay kerámiáit mutatja be a Virág Judit Galéria - a közönség ingyenesen láthatja a szenzációs tárlatot

Először láthatja a nagyközönség Virág Judit és Törő István három évtizeden át gyűjtött Zsolnay magángyűjteményét. Száznál is több szecessziós műremek, a világ legdrágább Zsolnay kerámiái mutatkoznak be március 6-tól április 19-ig a Virág Judit Galériában.
2026. 03. 06. 03:00
Megosztás:

Februárban hirtelen megugrott a használt autók iránti érdeklődés

Januárban a havazások is visszafogták az autópiacot, februárban azonban jelentős növekedés volt megfigyelhető az érdeklődések számában a Használtautó.hu-n – ráadásul a tavalyi évhez képest is sokkal többen érdeklődnek a járművek iránt. Az SUV-k különösen népszerűek, miközben a ferdehátúak népszerűsége ha nem is rohamtempóban, de fokozatosan csökken.
2026. 03. 06. 02:30
Megosztás:

Változik az özvegyi nyugdíj 2026 júliustól - kit érint hátrányosan, kit előnyösen?

Az özvegyi nyugdíjra vonatkozó szabályozás 2026. július 1-jétől jelentős módosulásokon megy keresztül.
2026. 03. 06. 01:45
Megosztás:

Botrány a fúrt kutak körül - miért kell így ellenőrizni a kutakat?

Néhány éve csendben, de alapjaiban változott meg Magyarországon a háztartási kutak engedélyezésének rendszere. A törvénymódosítás következtében megszűnt a jegyzők egyik korábbi hatósági feladata, ami sok szakember szerint komoly kockázatokat hozott magával. Azóta egyre több kérdés merül fel: vajon ki ellenőrzi ma a kutakat, és mennyire átlátható a rendszer?
2026. 03. 06. 01:00
Megosztás:

Új mérföldkő a Waberer’s vasútlogisztikai szegmensében: Debrecenből elindultak az első, készautókat szállító vasúti szerelvények

Komoly jelentőségű együttműködés veszi kezdetét a magyar járműiparban. Elindult az első, készautókat szállító vasúti szerelvény a BMW debreceni gyárából, amelynek lebonyolítását a Waberer’s vasútlogisztikai leányvállalata, a PSP Rail végzi. A projekt a közúti szállítással szemben vasúti megoldásra épít, amely érdemben mérsékli az ökológiai lábnyomot. A több tízmillió eurós árbevételt generáló, 2031-ig szóló szerződés keretében a cégcsoport rendszeres készautó-szállítást biztosít vasúton európai kikötők felé, ahonnan az autók a világ számos piacára folytatják útjukat – többek között az Egyesült Államokba és Kínába.
2026. 03. 06. 00:30
Megosztás:

Elindultak az első autószállító vonatok a debreceni BMW-gyárból

Elindultak a készautókat szállító első vasúti szerelvények a BMW debreceni gyárából, amelynek lebonyolítását a Waberer’s vasútlogisztikai leányvállalata, a PSP Rail végzi - közölte a Waberer’s csoport csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 06. 00:05
Megosztás:

A kormány továbbra is segíti a vidéki önkormányzatok zártkerti fejlesztéseit

A kormány továbbra is segíti a vidéki önkormányzatok zártkerti fejlesztéseit. A vidéki térségek gazdasági, környezeti és közösségi megerősítését szolgálja az a 2 milliárd forint keretösszegű pályázati felhívás, amelyet az Agrárminisztérium (AM) júliustól nyit meg a vidéki önkormányzatok számára a zártkerti területek fejlesztésére - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter az AM csütörtöki közleménye szerint.
2026. 03. 05. 23:30
Megosztás: