Powell varázs-szavaira ugrottak az USA tőzsdék - noooormális?!
Nevezetesen, hogy a 75 bázispontos kamatemeléseket követően valószínűleg visszavesznek a lendületből, s két hét múlva már inkább 50 bázispontos emelésről dönthetnek.
A kamatemelési ciklus a 4,75-5,0 százalékos tartománnyal érhet véget, talán márciusban, aztán év vége felé megindulhat a kamatcsökkentés a piac várakozása, kötvényárazása szerint. Így a 10 éves hozam elég nagyot esett, 3,74 százalékról 3,61-re.
Ezzel pedig összehasonlítást tudunk végezni a kötvény- és részvénypiaci optimizmus között, hogy mennyire vannak összhangban. Tegyünk egy becslést az S&P500 esetére. Az amerikai részvénykockázati prémium, Damodaran júliusi becslése szerint 6,01 százalék.
Az S&P500 index volatilitása önmagához hasonlítva, definíció szerint egy. Ez pedig azt jelenti, hogy a tőkeköltség a kockázatmentes hozam plusz a részvénykockázati prémium. Így a bekövetkező kockázatmentes hozam csökkenésre (10 éves hozamot használva), azt kapjuk, hogy 9,75/9,62=1,0135, azaz mindent változatlannak tekintve, ezen becslés szerint 1,35 százalékos emelkedést kellett volna látnunk.
Ennél azért kicsit hevesebb volt a mozgás, amiben az is benne van, hogy a várhatóan alacsonyabb hozamkörnyezet pozitív a reálgazdaságra nézve, stb. Mindenesetre a sebtében összeeszkábált mérőszámunk azt mutatja, hogy a részvénypiac az elvárhatónál is hevesebben reagált a beszédre. Általában azt szokták mondani, hogy a piac iránya a hírekre adott reakciókból mérhető le. Ha a pozitív hírekre erőteljesebben reagál, míg a negatív hírekre alig, akkor az irány fölfelé és vice versa.
Tegnap a vártnak megfelelő döntést hozta az Európai Bizottság. Az RRF programot elfogadta, de teljes pénzt csak akkor láthatunk ebben a programban és a három érintett kohéziós alap tekintetében, ha még további lépéseket teszünk a jogállamiság frontján. Ezért picit meglepő volt a forint gyengülése a hírek hallatán.