Rekord pénzügyi szezont zártak az európai top csapatok

A Deloitte Football Money League 2025-ös jelentése rávilágít arra, hogy a vezető futballklubok jelentős bevételnövekedést értek el a 2023/24-es szezonban, a Real Madrid pedig az első klub, ami átlépte az 1 milliárd eurós álomhatárt.

Rekord pénzügyi szezont zártak az európai top csapatok

A csapatok pénzügyi sikere a pályán elért eredményeiknek, a stadionfejlesztéseknek és a hatékony kereskedelmi stratégiáknak köszönhető. A Premier League klubjai továbbra is előkelő helyet foglalnak el a bevételi rangsorban és a női futball is figyelemre méltó növekedést mutat, jelezve a sportág egyre növekvő népszerűségét és piaci értékét.

A Deloitte Football Money League évről évre a világ legnagyobb árbevételt elérő labdarúgó klubjainak pénzügyi teljesítményét veszi számba. A 28. kiadás alapján a 2023/24-es szezonban az elemzett klubok összességében rekordösszegű, 11,2 milliárd eurós bevételt termeltek, ami 6 százalékos növekedést jelent a 2022/23-as szezonhoz (10,5 milliárd euró) képest.

A 2023/24-es szezonban a Football Money League klubjai átlagosan 560 millió euró bevételre tettek szert, ami 244 millió euró (44%) kereskedelmi, 213 millió euró (38%) közvetítési és 103 millió euró (18%) játéknapi bevételből tevődött össze.

4,9 milliárd euróval továbbra is a kereskedelmi bevétel számít a csapatok legnagyobb jövedelemforrásának, ami a 2022/23-as szezonhoz viszonyítva 10 százalékkal emelkedett. A klubok meccsnapi bevételei 11 százalékkal nőttek az előző szezonhoz képest és először lépték át a 2 milliárd eurót, így ismét ez bizonyult a leggyorsabban növekvő bevételi forrásnak.

A topligák a hosszabb távú, legalább 2027-ig szóló belföldi közvetítési jogokra vonatkozó megállapodásoknak köszönhetően a viszonylag stabil közvetítési bevételek időszakába léptek vagy lépnek majd be, ezért 2023/24-es szezonban a közvetítési bevételek (4,3 milliárd euró) számottevően nem emelkedtek.

„A bevételeik forrása szerint vizsgálva a Football Money League klubjai két táborba sorolhatóak. A 2023/24-es szezon top 10 csapatának a kereskedelmi bevételek jelentették a fő (48%) bevételi forrást. Ezzel szemben a 11-20. helyen álló klubok esetében a közvetítésekből származott a bevételek legnagyobb része (47%). Ez azt jelzi, hogy míg egyes klubok az ismertségüket is ki tudják használni a szponzoráció és a kiskereskedelem terén bevételeinek növelésére, addig más, különösen a Money League alsó felében elhelyezkedő csapatok elsősorban a pályán elért sikereikre támaszkodnak” – mondta Pádár Péter, a Deloitte sporttanácsadási csoportjának vezetője.

A klubok egyéni eredményeit tekintve a 2023/24-es szezon első helyezettje, egyben rekordere a Real Madrid. A spanyol csapat azon túl, hogy egy év alatt 214 millió euróval növelte összbevételét, a Football Money League csapatai közül elsőként ért el 1 milliárd euró feletti bevételt is. A kiemelkedő teljesítmény hátterében egyrészt a meccsnapokból származó bevételek 103 százalékos emelkedése áll, összefüggésben a Santiago Bernabeu stadion felújítási munkálatainak befejezésével, másrészt a klub kereskedelmi bevételei is 20 százalékkal emelkedtek.

Ezutóbbihoz tartoznak az olyan szponzorációs megállapodásaik is, amelyet 2024 elején kötöttek a Hewlett Packarddal, amelynek méretét még a klub is történelmi léptékűnek jellemezte az erről szóló közleményében.

A második helyezett, egyben a legnagyobb bevételt termelő angol klub változatlanul a Manchester City (838 millió euró). A két legjobb klub közötti különbség 2023/24-ben 208 millió euró volt, ami az eddigi legmagasabb érték, összehasonlításként a korábbi rekord különbség 84 millió euró volt a 2018/19-es szezonban. A harmadik helyet ismét a Paris Saint-Germain szerezte meg, a 2022/23-as szezonhoz képest szinte változatlan összbevétellel (802 millió euróról 806 millió euró).

Több klub, így a Liverpool (715 millió euró) és az Olympique Lyon (264 millió euró) is az infrastrukturális beruházások hatását jelölte meg a bevételnövekedés fő okaként. Az FC Barcelona a 4.-ről a 6. helyre esett vissza, miután a 2022/23-ban elért 800 millió eurós összbevétele 2023/24-re 760 millió euróra csökkent.

A csapat mérkőzéseit az előző idényben (és jelenleg is) az Estadi Olímpic Lluís Companys stadionban játszották, amelynek befogadóképessége közel fele az átépítés alatt álló Spotify Camp Nou-nak. Ez jelentősen meglátszik a meccsnapi bevételeiken is, amely több, mint 60 millió euróval alacsonyabb az előző évhez képest.

A márkaaktivitásokhoz kapcsolódó kereskedelmi bevételek növekedése tette lehetővé, hogy a Tottenham Hotspur (615 millió euró) és a Liverpool (715 millió euró) megőrizze helyezését a top 10-ben. Ugyanennek köszönhető, hogy az AC Milan a 13. helyet szerezte meg, dacára annak, hogy a klub lemaradt a UEFA Bajnokok Ligája közvetítési bevételekről.

A Juventus (356 millió euró) egy éves eltiltásának eredményeként a 11. helyről a 16. helyre esett vissza, ami a klub eddigi legalacsonyabb helyezése a Football Money League történetében. Az idei Football Money League első tíz klubjából hat ezúttal is angol, míg olasz nemzetiségű csapat már zsinórban harmadik éve nem fér be a legszűkebb tízes mezőnybe. 

Top20 labdarúgóklub bevétel alapján

„A jövőt tekintve 2025-ben világszerte több mint 300 stadionfelújítás vagy építés van folyamatban. Igaz, hogy nem mindegyik kapcsolódik futballklubokhoz, de ez is tükrözi, hogy az egész iparág egyre nagyobb hangsúlyt fektet a stabil és diverzifikált bevételi források megteremtésére. Az európai top bajnokságok közül a Premier League és a La Liga számíthat jelentős nemzetközi közvetítési bevétel-növekedésre, míg az UEFA és a FIFA új versenyformátumai a kisebb ligák klubjai számára is növekedési lehetőségeket teremtenek. Ugyanakkor a sűrű versenynaptár miatt a játékosok leterheltsége olyan tényező, ami hosszú távon a sportág értékét és minőségét is veszélyeztetheti. A kluboknak nemcsak a sportteljesítményük, hanem nemzetközi márkaépítésük fejlesztésére is összpontosítaniuk kell, hogy versenyképesek maradjanak a globális piacon” – összegezte Pósfay László, a Deloitte Pénzügyi tanácsadási csapatának partnere.

A 2023/24-es szezonban a 15 legnagyobb bevételű női labdarúgó klub összesített bevétele is rekordot döntött, miután egy szezon alatt 35 százalékkal növekedett és ennek következtében először haladta meg a 100 millió eurót (117 millió euró). A közvetítésekből és a játéknapokból származó összegek a csapatok bevételeinek 17 százalékát, míg a kereskedelmi bevételek a kétharmadát (66%) tették ki, ami azt jelenti, hogy a női labdarúgás egyre nagyobb értéket képvisel az új és meglévő kereskedelmi partnerek számára.

A csapatok rangsorát az FC Barcelona Femení és az Arsenal Women vezetik, egyaránt 17,9 millió eurós bevétellel. A harmadik helyezett a Chelsea Women (13.4 millió euró) a negyedik és ötödik helyen pedig a Manchester United Women (10,7 millió euró) és a Real Madrid Femenino (10,5 millió euró) állnak.
A sportág egyre nagyobb népszerűségét a női klubok jelentős bevételnövekedése mellett, más tényezők is alátámasztják.

A COVID-19 járványt megelőzően például az UEFA női Bajnokok Ligája döntőjének a kijevi Stadion Dynamo (2018) és a budapesti Groupama Aréna (2019) adott otthont, amelyekből mindkét helyszín 25 000 fő alatti befogadóképességű. A 2021/22-es szezontól kezdve azonban a döntőnek már egyre nagyobb befogadóképességű létesítmények, a torinói Juventus Stadion, az eindhoveni Philips Stadion és a bilbaói San Mamés Stadion (kb. 51 000) adtak otthont.

Az olyan változások, mint az UEFA női Bajnokok Ligájának, valamint a FIFA női klubvilágbajnokság kiterjesztésének bejelentése pedig várhatóan tovább gyorsítják majd a női labdarúgás térhódítását.

Dobáld ki a kukába a sárga csekkeket - itt van helyette a qvik

Mostantól az elektronikus közüzemi számlák is fizethetők qvik fizetéssel a Díjnet online felületén.
2025. 12. 20. 00:01
Megosztás:

Felbontja adásvételi megállapodását az MVM és az E.ON

Közös megegyezéssel megszűnik pénteken az MVM Csoportnak az E.ON Csoporttal 2024. december 16-án kötött adásvételi megállapodása, amely az E.ON Energie Románia 68 százalékos részesedésének, valamint az E.ON Asist Complet 98 százalékos részesedésének megvásárlásáról szól - tájékoztatta az MVM pénteken az MTI-t.
2025. 12. 19. 23:00
Megosztás:

Miért esik ma a piac? Szűkül a likviditás – A Digitap ($TAP) akár nyolcszorozhat, mint banki token, a legjobb kriptovaluta befektetés 2026-ra

A kriptopiac ma vörösen izzik, ahogy a likviditás szűkül, és a kockázati étvágy csökken a digitális eszközök körében. A Bitcoin kulcsfontosságú támaszszintek alá süllyedt, ami megrázta a főbb altcoinokat, például az Ethereumot, az XRP-t, a Solanát és a Cardanót, miközben a piacon félelem uralkodik: a Crypto Fear & Greed Index 22 pontra zuhant.
2025. 12. 19. 21:00
Megosztás:

A geotextília: értékes eszköz a kertészkedéshez

A kertészkedés sok eszközt igényel, de kevés olyan hasznos, mint a geotextília. Ez az anyag nemcsak esztétikai, hanem hőszigetelő és gyomirtó tulajdonságairól is híres. Miért olyan népszerű, és milyen előnyöket nyújthat?
2025. 12. 19. 20:00
Megosztás:

A Konecta és a SPEEEX stratégiai együttműködésre lép

A Konecta, a globális ügyfélélmény- (CX) és digitális szolgáltatások vezető szereplője bejelentette, hogy stratégiai partnerséget kötött a SPEEEX-szel, Koszovó egyik legnagyobb BPO vállalatával. A megállapodás célja, hogy innovatív, közeli kiszervezésű, többnyelvű ügyfélélmény- és digitális megoldásokat nyújtsanak a DACH régió és az európai piacok ügyfelei számára. A koszovói szolgáltatóközpont kulcsfontosságú szerepet tölt majd be: magas színvonalú német nyelvű szolgáltatásokat kínál, valamint angol, francia és olasz nyelvi kapacitással támogatja a komplex, technológia-alapú ügyfélműveleteket.
2025. 12. 19. 19:00
Megosztás:

Optimistább a növekedést illetően az EKB

Az Európai Központi Bank a várakozásunknak és a széleskörű piaci várakozásoknak is megfelelően 2,00%-on hagyta a betéti rátát - olvasható az MBH Bank friss elemzésében.
2025. 12. 19. 18:00
Megosztás:

Dagad a magyar lakossági tartozások, miközben készpénzt is egyre többen vesznek fel hitelkártyával

Közel nyolcéves csúcsra nőtt októberre a hitelkártya-követelések összege, miközben a harmadik negyedévben a megszokott volumen háromszorosára ugrott a hitelkártyás készpénzfelvételek értéke is – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Biztató ugyanakkor, hogy a hitelkártya-követelések nagyjából felét még a kamatmentes időszakban visszafizetik a kártyabirtokosok.
2025. 12. 19. 17:00
Megosztás:

Így támogatta a rászoruló családokat a Magyar Posta az adventi időszakban

Több mint 4 millió forinttal támogatta a rászoruló családokat a Magyar Posta az adventi időszakban - közölte a Magyar Posta Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2025. 12. 19. 16:00
Megosztás:

Alvó Ripple (XRP) aktiválása: Hogyan biztosít a FleetMining új növekedési lehetőségeket a tulajdonosoknak, 100 dolláros regisztrációs bónusszal?

Az XRP egy kriptovaluta, amelynek célja a pénzügyi tranzakciós folyamatok hatékonyabbá, gyorsabbá és olcsóbbá tétele. Úgy tervezték, hogy valós idejű fizetéseket és országon belüli átutalásokat tegyen lehetővé, különösen a pénzügyi intézmények felé.
2025. 12. 19. 14:45
Megosztás:

Beépíthető készülékek: A modern konyha titkos fegyverei

Te hogy látod, mennyire befolyásolja a konyhád hangulatát a háztartási gépek megjelenése? A beépíthető készülékek praktikus megoldásokkal szolgálnak a mindennapokban, ráadásul olyan esztétikai előnyöket kínálnak, amelyek révén a konyhai elemek és a gépek szinte egybeolvadnak. Ennek köszönhetően az elérhető hely is teljes mértékben kihasználható.
2025. 12. 19. 14:00
Megosztás:

Új illatok a mosásban

Gondolt már valaha arra, hogyan adhat hozzá egy friss illat is az Ön megjelenéséhez? Az öltözködés sokkal több, mint a színek és formák játéka, mivel a megfelelő illat csak fokozhatja az élményt. Az illatok hatása egyre nagyobb szerepet játszik a textíliák ápolásában, hiszen egy illatos ruhadarab az önbizalmat is fokozhatja. De hogyan változhat a mosás folyamata érzéki élménnyé?
2025. 12. 19. 12:30
Megosztás:

Karácsonyi logisztikai roham: nő a rendelésvolumen, csökken a kosárérték – nehéz szezon vár a webshopokra

A PwC 2025-ös karácsonyi felmérése szerint idén több magyar vásárló tervez online ajándékot rendelni, miközben az egy főre jutó költés visszaesett. Ez azt jelenti, hogy a webshopok a korábbi éveknél nagyobb rendelésvolumennel, ugyanakkor kisebb kosárértékekkel szembesülnek – a logisztikát pedig az ünnepi időszakban minden eddiginél nagyobb terhelés érheti. A kapacitáskezelés és a gyors kiszállítás a vásárlói elégedettség legfontosabb tényezőjévé válik, ami a fulfillment-szolgáltatók szerepét is felértékeli.
2025. 12. 19. 12:00
Megosztás:

Minden harminc év alatti édesanya szja-mentes januártól

Kedvezően változnak 2026. január 1-jétől a harminc év alatti édesanyák adómentességének szabályai. A kedvezmény jövőre már nemcsak az átlagbérig, hanem a kedvezmény alapját képező jövedelmek teljes összege után érvényesíthető, és a kedvezmény ettől az időponttól a 2023 előtt született gyermekek után is igénybe vehető - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2025. 12. 19. 11:00
Megosztás:

Jövőre 800+60 milliárd forint jut pályafelújításra

Jövőre 800+60 milliárd forint pályafelújításra, ez a MÁV vasúti infrastruktúráját érintő egyik legfontosabb hír a MÁV igazgatóságának múlt heti ülése után - írta pénteki bejegyzésében hivatalos Facebook-oldalán Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2025. 12. 19. 10:30
Megosztás:

Ennyi volt a bruttó átlagkereset októberben

2025 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 692 700, a nettó átlagkereset 482 400 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,7, a nettó átlagkereset 10,0, a reálkereset pedig 5,5 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 12. 19. 10:00
Megosztás:

Szilveszterkor tilos tűzijátékot, pirotechnikai terméket használni Budapest túlnyomó részén

A korábbi évektől eltérően idén szilveszterkor tilos tűzijátékot, pirotechnikai terméket használni Budapest túlnyomó részén - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) csütörtökön a police.hu oldalon.
2025. 12. 19. 09:30
Megosztás:

Megjelent az Európai Bizottság útmutatója a BPA betiltásával kapcsolatban

Az Európai Bizottság tavaly év végén betiltotta a biszfenol-A (BPA) használatát az élelmiszerekkel érintkező anyagokban, ami jelentős változásokat hoz a csomagolóanyagok és fogyasztási cikkek területén. A rendelet gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban felmerült kérdések tisztázására a Bizottság most egy kérdés–válasz alapú útmutatót adott ki.
2025. 12. 19. 09:00
Megosztás:

Donald Trump gyors lépésre sürgette Ukrajnát a háború lezárása felé vezető úton

Donald Trump gyors lépésre sürgette Ukrajnát a háború lezárása felé vezető úton. Az amerikai elnök a szombatra Floridába tervezett amerikai-orosz tárgyalási fordulóval kapcsolatban fejtette ki véleményét csütörtökön.
2025. 12. 19. 08:30
Megosztás:

Mi a helyzet most a koronavírussal?

A múlt héten stagnált a koronavírus örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön a honlapján.
2025. 12. 19. 08:00
Megosztás:

Orosz vezérkari főnök: több mint 300 települést foglalt el idén az orosz hadsereg

Több mint 300 települést és több mint 6300 négyzetkilométernyi területet foglalt el 2025-ben az orosz hadsereg az ukrajnai háborúban - jelentette ki Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkari főnök csütörtökön Moszkvában az orosz fővárosban akkreditált külföldi katonai attasék előtt.
2025. 12. 19. 07:00
Megosztás: