Romlottak az agrár- és élelmiszergazdaság szereplőinek kilátásai, de lehetnek termelők, akiknek kedvezőbbé válik a helyzetük

Az agrárgazdaság szereplőinek 2022 áprilisa és júniusa közötti időszakra vonatkozó helyzetértékelését alapvetően befolyásolta, hogy sorra járnak le a fixált árú áram- és gázszerződések, így a legtöbben már jelentősen megnövekedett energiaárakkal működtetik üzemeiket. Rontotta a kilátásokat az inputanyagok és a takarmány árának orosz-ukrán háború hatására is bekövetkező emelkedése, a gazdasági bizonytalanság, valamint a magas infláció lehetséges hatásai: a fogyasztás esetleges csökkenése, de legalábbis átalakulása és az alapanyagok további drágulása – derült ki a Takarékbank és az MKB Bank elemzőinek összegzéséből, amelyet az agrárium szereplőinek megkérdezésével készítettek. Magyarországon továbbra sem kell élelmiszerhiánytól vagy ellátási zavaroktól tartani, és a jelenlegi helyzetnek még kedvező hatásai is lehetnek egyes termékpályákon, elsősorban az import visszaszorulása révén.

Romlottak az agrár- és élelmiszergazdaság szereplőinek kilátásai, de lehetnek termelők, akiknek kedvezőbbé válik a helyzetük

„Adottságai révén Magyarország teljes mértékben önellátó alapvető élelmiszerekből, és garantált az élelmiszerellátás biztonsága” – hangsúlyozta Hollósi Dávid, a bankcsoport Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. „A terméskiesés a kivitel mennyiségében hozhat csökkenést, a forint euróval szembeni gyenge árfolyama és a magasabb piaci árak azonban kompenzálhatják a volumenkiesést. Az árfolyamkörnyezet miatt visszaszorulhat a behozatal, mert hiába érkeznek magas feldolgozottságú élelmiszerek, elvész a dömpingtermékek árelőnye. Vagyis lehetnek termékpályák, amelyeken a hazai termelők jobb helyzetbe kerülnek az importtal szemben.”

A Takarék AgrárTrend Index értéke 2022 második negyedévében 30,0 pontra csökkent a 48 pontos skálán, ami 1,1 pontos zsugorodás az első negyedévi 31,1 ponthoz képest, éves összevetésben pedig 2,1 pontos esést jelent. Legutóbb 2020 harmadik negyedévében, a koronavírus-járvány második hullámának elején mutatott hasonló értéket a bank agrárpiaci felmérése.

A kilátások változatlanul egyik termékpályán sem érik el az egyensúlyi szintnek tekintett 35 pontos értéket. Így is volt azonban olyan termékpálya, a hajtatott zöldségeket termelő kertészeteké, amelyen javultak a kilátások az előző negyedévihez képest. Egyes termékpályákon viszont jelentős a forgóeszközhiány: az állattenyésztésben jelenleg már 100 milliárd forint nagyságrendű, amelyet támogatási vagy banki forrásból pótolni kellene, elkerülendő a kibocsátás csökkenését – hívták fel a figyelmet a bankcsoport elemzői, hozzátéve, hogy amennyiben az aratás nem juttatja elég bevételhez a szántóföldinövény-termesztőket, ezen a területen is likviditáshiány alakulhat ki. Rámutattak továbbá, hogy a kedvezőtlen kamatkörnyezet és a bizonytalanná váló tervezhetőség nem támogatja a beruházásokat.

A jövedelmezőség csökkenésére számítanak a szántóföldi növénytermesztők

A magyar agrárium legnagyobb kibocsátását produkáló szántóföldi ágazatokban – búza, kukorica, olajos növények, szabadföldi zöldség – továbbra is erős a kereslet. Az emelkedő költségek ellenére a szántóföldi növénytermesztés arra számít, hogy csökken ugyan, de nagy átlagban fennmarad a jövedelmezőség. Az előző negyedévi értékhez képest jelentősen romlottak a kilátások, főként a búzatermékpályán, de a kukorica és az olajos növények esetében is. Az ország keleti részén a termés jelentős részét elvitte az aszály, így az érintett térségekben a megfelelő termésmennyiség hiányában ezek a kultúrák veszteségesen termelhetők. A kukorica esetében még elkerülhető a „katasztrofális” termésátlag, ha lesz megfelelő mennyiségű csapadék, de például Békés megyében már-már lemondtak erről az évről a gazdák.

Továbbra is nehéz helyzetben az állati termékpályák

Az állati termékeket előállító termékpályák közül a húsmarha-tenyésztőknél a forint euróval szembeni gyenge árfolyama és az extenzív tartás támogatja a jövedelmezőséget, a kilátások azonban így is romlottak az év elejihez képest. A tejtermelésben szintén csökkenés figyelhető meg, az állatok tejhozama ugyanis apad a melegben, a legelők pedig nincsenek jó állapotban az aszály miatt. Az abrakfogyasztó állatok, a sertés és a baromfi esetében meredeken emelkednek az árak. Ez részben kompenzálja a takarmány jelentős mértékű, akár 50-70 százalékos drágulását, az istállók világításához, hűtéséhez, fűtéséhez szükséges energia árának növekedése viszont még nem épült be az árakba. A vágócsirke kilogrammonkénti ára rövid időn belül elérheti az 500 forintot. (Az agráriumban utolsó „békeévnek” tekintett 2019 elején még 260 forint volt.) A gyors biológiai ciklus miatt a baromfitermékpályán fellépő hatások jelzik az állati termékeket előállító többi termékpályán várható változásokat, ez most is így van, romlottak a kilátások.

Bizakodók a kertészetek

A Takarék AgrárTrend Indexben vizsgált termékpályák közül 2022 második negyedévében a hajtatott zöldségeket termesztő kertészetek adták a leginkább pozitív, átlag feletti helyzetértékelést. A megkérdezettek nem tapasztaltak keresletcsökkenést, és ugyan emelkedett az inputanyagok ára, a termékpályának – európai viszonylatban is – komoly versenyelőnye, hogy jelentős részben geotermikus energiára alapozott. A zárt termelési rendszer miatt pedig az aszály sem sújtja őket. A gyümölcstermesztők helyzetét nehezíti, hogy bár a tavaszi fagyok nem voltak kemények, a hűtőházak rendkívül nagy energiafogyasztók, a feldolgozás során pedig gázt is használnak. Ez óriási többletköltséget jelent, ami ahhoz vezethet, hogy a termelői ár növekedésénél lényegesen nagyobb mértékben emelkedik majd a gyümölcsök ára a kiskereskedelmi forgalomban. A szőlő-bor termékpályán egyelőre átlagosak a kilátások. A szőlő kevésbé érzékeny az aszályra, az pedig, hogy milyen lesz az idei termés, és mennyi bor kerül a pincékbe, a harmadik negyedévben dől el.

A fogyasztás esetleges csökkenése foglalkoztatja az agrárium szereplőit

Szelektíven, de foglalkoztatja az agrárágazatot, hogy mi az az árszint, amely már esetleg csökkenést okoz a fogyasztásban. Elsősorban a gyümölcstermesztők, a szőlő-bortermelők, illetve az egyes termékpályák azon szereplői veszik számba ennek lehetőségét, akik nem napi fogyasztási cikknek számító árut állítanak elő. Vannak azonban olyan ágazati szereplők is, akik például alapvetőnek tekinthető hústermékek esetében is a fogyasztás csökkenésére számítanak. A Takarékbank és az MKB Bank elemzői emlékeztettek arra, hogy pár üzletláncot, főként a diszkontokat kivéve csökkent a forgalom volumene a boltokban. Recessziós környezetben azonban jellemzően emelkedni szokott az élelmiszer-fogyasztás relatív aránya: a fogyasztói kosárból elsősorban tehát nem az élelmiszerek, hanem egyéb, nem alapvetőnek ítélt termékek kerülnek ki. A szakértők szerint azt előre lehet vetíteni, hogy a fogyasztás szerkezetében változás következik be, előtérbe kerülnek az áruházak sajátmárkás termékei, továbbá nőhet a szénhidrátfogyasztás aránya. Ez a változás azonban eltérően alakul majd az egyes jövedelmi osztályokban.

Élettársad van nem házastársad? Akkor most bajban vagy!

Sokan ma sincsenek tisztában az élettársi kapcsolatok vagyonjogi szabályaival, holott becslések szerint közel egymillió magyar él ilyen életformában. Egy friss MOKK-felmérés rámutat: az élettársi közösségben élőknek csupán elenyésző része van tisztában azzal, milyen jogi előírások vonatkoznak rájuk. Cikkünkben most átfogóan bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.
2026. 01. 04. 02:00
Megosztás:

Új állami lakástámogatás érhető el!

Az évfordulóval párhuzamosan több olyan jogszabályi és pénzügyi módosítás lép hatályba, amelyek számottevően alakíthatják a lakásvásárlással, a hitelfelvétellel, a családi adózással, a jövedelmekkel és a mindennapi banki költségekkel kapcsolatos döntéseket.
2026. 01. 04. 01:00
Megosztás:

Trump: az Egyesült Államok átveszi Venezuela irányítását

Az Egyesült Államok átmenetileg átveszi Venezuela irányítását, amíg nem sikerül "biztonságos, megfelelő és megfontolt" politikai átmenetet végrehajtani az országban - jelentette be Donald Trump amerikai elnök szombati sajtótájékoztatóján, amelyet azután tartott, hogy az amerikai fegyveres erők egy éjszakai művelet során elfogták Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét Caracasban.
2026. 01. 04. 00:05
Megosztás:

Január 8-án kezdődik az Educatio oktatási szakkiállítás

Január 8-10. között újra megnyitja kapuit az Educatio oktatási szakkiállítás Budapesten, a Hungexpón - hívta fel a figyelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára szombaton a Facebook-oldalán közzétett videóban.
2026. 01. 03. 23:00
Megosztás:

Digitap ($TAP) vs. 126 dolláros SOL: Melyik a legjobb kriptovaluta 2026-ra?

A <a href="https://presale.digitap.app?&utm_campaign=jan&utm_content=com&utm_medium=pr&utm_source=prof-pr&utm_term=2560a" target="_blank">Digitap ($TAP)</a> és a Solana (SOL) a kriptociklus nagyon eltérő szakaszaiban helyezkednek el. Az egyik egy nagy kapitalizációjú, Layer 1 (L1) blokklánc, amely hosszú éveken át tartó növekedés és elfogadás után jelenleg 126 dollár körül forog. A másik egy innovatív kripto előértékesítési projekt, amely célja, hogy egy új, úgynevezett „omni-bank” modell révén forradalmasítsa a globális pénzforgalmat.
2026. 01. 03. 22:00
Megosztás:

Eléri az ETH az 5 000 dollárt legközelebb? Az Ethereum legutóbb 120%-ot ralizott, amikor ez történt: a Digitap ($TAP) FOMO máris tetőfokra hágott

Az Ethereum ismét visszavonzza a kereskedőket abba a vitába, amely a nagy kapitalizációjú eszközökbe vetett meggyőződés és a korai fázisú lehetőségek között zajlik. Az ETH jelenleg 2 974 dollár körül forog, és az on-chain adatok egy olyan elmozdulást jeleznek, amely történelmileg sosem maradt észrevétlen. Az Ethereum staking várólistájára belépő ETH mennyisége most először meghaladja a kilépésre várakozó mennyiséget — ez a dinamika korábban erőteljes árfolyam-emelkedésekkel járt együtt.
2026. 01. 03. 20:00
Megosztás:

Az AAVE DeFi óriás újra trónra lép – Elérte a legmagasabb TVL-t 2026 elején

2026 erőteljes kezdést hozott a decentralizált pénzügyi (DeFi) szektor számára, és az AAVE protokoll újra magára irányította a reflektorfényt. Miközben sok projekt küzdött a medvepiaci nyomással, az AAVE nemcsak hogy megőrizte helyét, de immár a legnagyobb TVL-lel (Total Value Locked) rendelkező protokollként nyitotta az évet. Vajon ez előrevetíti a natív token, az AAVE árfolyamának fellendülését is? Nézzük a részleteket
2026. 01. 03. 19:00
Megosztás:

A BitMine óriási tétet tesz az Ethereumra – 544 ezer ETH staking és radikális részvénynövelési terv 2026 elején

A BitMine új stratégiát hirdetett: a spekuláció helyett a kiszámítható bevételre fókuszál az Ethereum staking révén. A vállalat 2025 végén indított offenzívája nemcsak az 544 ezer ETH lekötésével hívta fel magára a figyelmet, hanem azzal is, hogy elnökük, Tom Lee 50 milliárd részvény kibocsátására tett javaslatot – ami máris komoly vitát szült a befektetők körében. Vajon a BitMine új korszaka érkezik, vagy veszélyes vizekre evez?
2026. 01. 03. 18:00
Megosztás:

Válságálló vállalat 2026-ban: Miért az AI a legjobb biztosítás a politikai ciklusok ellen?

A politikai és gazdasági ciklusok váltakozása Magyarországon mindig magával hoz egyfajta vibrálást, egy nehezen megfogható bizonytalanságot, amely átszivárog a tárgyalótermekbe és a gyártósorok mellé is. Ebben a környezetben a „stabilitás” szó új értelmet nyer. Már nem azt jelenti, hogy minden marad a régiben, hanem azt, hogy a szervezet képes-e sértetlenül, sőt megerősödve átúszni a változások hullámai alatt.
2026. 01. 03. 17:00
Megosztás:

Közel ötven százalékkal növelte utasforgalmát a brassói nemzetközi repülőtér

Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér - jelentette be Adrian Vestea Brassó megyei tanácselnök.
2026. 01. 03. 16:00
Megosztás:

Tovább folytatódik 2026-ban is a magyar vidék megerősítése

Tovább folytatódik 2026-ban is a magyar vidék megerősítése - közölte Nagy István agrárminiszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 01. 03. 14:00
Megosztás:

A memecoinok berobbantották 2026 elejét: Dogecoin és PEPE vezetik az emelkedést

Erős ralival indult 2026 a memecoin-piacon. A Dogecoin és a PEPE pénteken vezették az emelkedést, miközben a kereskedők egyre hangosabban beszélnek egy újabb „meme seasonről”.
2026. 01. 03. 13:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a kkv-k 2026-ban?

Adócsökkentésekkel, beruházási és tőketámogatásokkal, fix 3 százalékos hitellel, több mint 400 milliárd forintnyi kedvezményes finanszírozással, jelentős adócsökkentésekkel, egyszerűbb adminisztrációval és digitalizációs programokkal segíti 2026-ban a kormány a mikro-, kis- és középvállalkozásokat. A cél változatlan: kiszámítható működési környezet, több beruházás, több munkahely és versenyképesebb magyar vállalkozások - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szombaton az MTI-vel.
2026. 01. 03. 12:00
Megosztás:

Feszültség az Aave DAO-ban: Bevételmegosztással csillapítaná a kedélyeket az alapító

Az Aave ökoszisztémáján belüli kormányzási feszültségek új szintre léptek, miután a közösség egyre hangosabban követeli az átláthatóbb bevételmegosztást és a decentralizált irányítás megerősítését. Stani Kulechov, az Aave alapítója most kulcsfontosságú ígéretet tett: az Aave Labs kész megosztani a protokollon kívül generált bevételeket az AAVE token birtokosokkal. Vajon ezzel sikerül rendezni a decentralizált irányítás körül egyre jobban elmélyülő vitát?
2026. 01. 03. 12:00
Megosztás:

Újraéledő remények vagy újabb zuhanás? Így áll most az XRP a kriptopiacon 2026 elején

A 2025-ös év végén bekövetkezett piaci összeomlás után az XRP is jelentős veszteségeket szenvedett el. Most, 2026 elején halvány jelei mutatkoznak egy esetleges fordulatnak, de a technikai elemzések szerint továbbra is kritikus szintek határozzák meg a mozgásterét. Vajon sikerül az XRP-nek kitörnie a hosszú hónapok óta tartó lejtmenetből, vagy újabb mélypontok jönnek? A válaszhoz technikai és fundamentális oldalról is érdemes megvizsgálni a helyzetet.
2026. 01. 03. 11:00
Megosztás:

Részleges nap- és holdfogyatkozás, több bolygóegyüttállás is lesz idén

Részleges nap- és holdfogyatkozás, több bolygóegyüttállás, valamint meteorrajok is megfigyelhetők lesznek idén az égbolton.
2026. 01. 03. 10:00
Megosztás:

Mit tanít 50 év vállalkozói tapasztalat? Mark Dixon 10 üzleti szabálya

Mark Dixon, az International Workplace Group (IWG) alapítója és vezérigazgatója különböző gazdasági ciklusokon és a munkavégzés folyamatos átalakulásán keresztül épített, veszített el, majd épített újra vállalkozásokat. Az IWG alapítójaként Dixon hozta létre a világ vezető rugalmas és hibrid munkavégzési platformját, olyan márkákkal, mint a Regus, a Spaces és a HQ, amelyek ma már több mint 5 000 helyszínen, 122 országban vannak jelen.
2026. 01. 03. 06:00
Megosztás:

Extrém kriptómedvepiac jön 2026-ban? – Mit mondanak a szakértők

2026 jelentős bizonytalansággal indult a kriptopiacokon. Ennek fő oka, hogy 2025 élesen szembement a várakozásokkal: a kedvező politikai és monetáris környezet ellenére a piac veszteséggel zárt. A Bitcoin közel 6%-ot esett éves szinten, a negyedik negyedévben pedig több mint 23%-os zuhanást szenvedett el.
2026. 01. 03. 05:00
Megosztás:

A legmelegebb és a legnaposabb év volt 2025 Nagy-Britanniában

A brit meteorológiai intézet pénteki beszámolója szerint kettős rekordot döntött a tavalyi év: 2025 volt a legmelegebb és a legnaposabb esztendő a rendszeres feljegyzések 182 ével ezelőtti kezdete óta.
2026. 01. 03. 04:00
Megosztás:

A PR-szakma válasza az AI okozta tartalomáradatra: minőség, hitelesség, történetmesélés

A mesterséges intelligencia térnyerése alapjaiban alakítja át a tartalomgyártást: a szakma jelentős része drasztikus tartalommennyiség-növekedésre számít. A PR-szakemberek válasza azonban nem a fokozott jelenlét, hanem a minőség és az emberközpontú kommunikáció erősítése. Erre mutat rá a News Aktuell és a P.E.R. Agency 2025-ös PR-Trendmonitor felmérése.
2026. 01. 03. 03:00
Megosztás: