Semmibe vett kockázatok

Év eleje óta viszonylag szorosan együtt mozgott a VIX index és az amerikai külkereskedelmi bizonytalanságot mérő index, mely a vámokkal kapcsolatos hírek előfordulását méri a sajtóban. Ez a fajta együtt mozgás viszont július elejétől véget ért.
A VIX alacsony értéken maradt, miközben a vámokkal kapcsolatos bizonytalanság ismét emelkedett, például az EU-val szemben belengetett 30%-os vámok kapcsán.
A bizonytalanság kétfajta mérőszáma
Forrás: Bloomberg
Vagyis a piac azt árazza, hogy Trump szavára nem kell sokat adni, úgyis ismét meghátrál majd, amire az angol pénzügyi sajtóban már külön mozaikszót is alkottak, a TACO-t, a „Trump Always Chickens Out” után.
A legfrissebb meghátrálása most éppen Japán, ahol 25% helyett csak 15% lesz a vám. És bár mi is osztjuk a piac optimizmusát, végül az EU-val is valószínűleg bőven 30% alatti vámban fog kiegyezni az USA, már csak azért is, mert mind gazdasági, mind politikai téren Trumpnak is szüksége van szövetségesekre, és az EU, mint természetes szövetséges adja magát.
Piaci árazások tekintetében mégiscsak kellemetlenül aszimmetrikusnak ítéljük meg a helyzetet. Mivel már eleve az a kiinduló pont, hogy úgyis lesz megállapodás, így egy tényleges megállapodásra valószínűleg már csak mérsékelten pozitív piaci reakció lesz, míg, ha valami folytán mégsem sikerül megállapodni, az jelentős negatív sokként érheti a piacokat.
A vámok kapcsán külön említést érdemel az európai autóipar helyzete, ami kritikus az EU-USA tárgyalások szempontjából is. Ma kilőttek a szektor részvényei, miután a japán megállapodás ezekre is csak 15%-os vámot tartalmaz. Így az Egyesült Királyság után Japánnak is sikerült kiharcolnia kedvezményt a 25%-os szektorspecifikus vámok alól, így a piac bizakodó, hogy az EU-nak is sikerülni fog.