Sokat veszíthetnek a PMÁP befektetők, ha devizabefektetésre váltanak

A most kamatfizetési fordulónaphoz érkezett Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) befektetői dönthetnek úgy is, hogy megtakarításukat devizában folytatják. A devizaváltással azonban elveszíthetik a már megtermelt kamataik egy részét. A BiztosDöntés.hu összeszedte, hogy az állampapír befektetők hogyan tudják a lehető legkedvezőbben átváltani a forintjukat devizára.

Sokat veszíthetnek a PMÁP befektetők, ha devizabefektetésre váltanak

Rengeteg PMÁP állampapír sorozat áll még kamatfizetés előtt

A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) befektetők 2025. január 20-a óta kapják a kamatfizetéseket attól függően, hogy pontosan mikor érkezik el az általuk vásárolt papírok kamatfizetési napja. Az utolsó ilyen dátum 2025. július 26-a lesz.

Februárban 6 darab PMÁP állampapír sorozat érkezik el a kamatfizetési fordulónaphoz 2025. február 20 és 23 között, amelyből egy sorozat le is jár (2025/I). A többi papír a kamatprémiummal együttesen évi 18,35 vagy 19,1 százalékos, inflációt meghaladó kamatozásról évi 4,45 illetve 5,2 százalékos kamatra vált.

Az új kamatszinttel elégedetlen befektetők a papírjaik futamidő előtti visszaváltásával új megtakarítási formába helyezhetik a pénzüket. Az amúgy is lejáró 2025/I sorozat kivételével a visszaváltás tőkéjük 1 százalékába kerül, ezt azonban a magasabb hozammal később kompenzálhatják.

A most lejáróval egy nagyságrendbe eső hozam kockázatmentes forintbefektetéssel nem lesz elérhető a piacon, így sokan valószínűleg átváltják a forintjukat devizára az utóbbi napokban látható viszonylag erős forintot kihasználva. Itt azonban jelentős veszteségeket szenvedhetnek el, ha nem ismerik a kedvezményes devizaváltási lehetőségeket.

A kedvezményes devizaváltás sok banknál elérhető, de figyelni kell a szabályokra

A devizaváltás egy olyan művelet, amelyeken a bankok köztudottan komoly nyereséget érnek el. Ez a nyereség azonban az utóbbi években a Revolut magyar piacra lépésének köszönhetően jelentősen csökkent. Ahhoz azonban, hogy valaki teljesen ki tudja használni ennek előnyeit, fontos ismernie a buktatóit is, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Sokan dönthetnek úgy, hogy az állampapírból visszakapott pénzüket – vagy annak egy részét – nem az újra befektetés, hanem például az idei nyaralásuk vagy külföldi vásárlásuk céljára váltják át. Számukra kevésbé lehet akadály, hogy a kedvezményes devizaváltásokra limitek vonatkoznak.

Nem érdemes megszokásból a fintech cégeknél devizát váltani, mert sok esetben már nem annyira kedvezően váltják a devizát, mint évekkel ezelőtt.

De az ügyfelek a hazai bankoknál – még kiemelt vagy privát banki státusz nélkül is –, akár már 5 millió forinttól kérhetnek egyedi árfolyamot a devizaváltásukra telefonon vagy bankfiókban.

A hazai bankoknál az alábbi standard megoldások érhetők el

Az Erste kedvezményes devizaváltása havi 500 000 forintig terjed a standard lakossági ügyfeleknek, és 1 millió forintig az Erste World és Erste Private Banking ügyfeleknek. Az átváltásra hétköznap 8 és 17 óra között van lehetőség, a forint és az euró, vagy amerikai dollár, vagy svájci frank, vagy angol font, vagy kanadai dollár között, mindkét irányban. A kedvezményes devizaváltásra mobilapplikáción és internetbankban van lehetőség.

A Gránit Bank kedvezményes devizaváltása havonta 650 000 forintig vehető igénybe, hétköznap 9 és 17 óra között. A kedvezményes árfolyam a forint és az euró, vagy amerikai dollár, vagy angol font, vagy svájci frank között vehető igénybe, mindkét irányban. A kedvezményes árfolyam csak a mobilapplikáción keresztül érhető el.

Az OTP Bank kedvezményes devizaváltása havonta 600 000 forint összegben vehető igénybe devizaátutalásra, és külön 600 000 forint összegben a külföldi forintkártyás vásárlásokra. A devizamegtakarításra váltó ügyfelek számára csak az első lehetőség vehető igénybe. A kedvezményes árfolyamot folyamatosan alkalmazza a bank minden, az OTP Bank által forgalmazott deviza váltásakor, de csak a forint-deviza irányban.

További fontos feltétele a kedvezményes, középárfolyam elérésének, hogy az ügyfél előfizessen egy külön számlacsomagelemre, az Árfolyam+-ra. Ennek akciós havidíja 124 forint, melyet visszavonásig, de legkésőbb 2026. február 28-ig elenged az OTP Bank.

A Raiffeisen Bank kedvezményes devizaváltása során nincs havi keret, így tranzakciónként 1 000 és 40 millió forint között vehető igénybe, de az árfolyam itt nem annyira kedvezményes, mint az eddig felsorolt bankoké. Természetesen a klasszikus, deviza eladási árfolyamhoz képest így is kedvezőbb ez az árfolyam. A kedvezményes árfolyam munkanapokon 8 és 18 óra között vehető igénybe minden devizanemben, amelyet a Raiffeisen Bank forgalmaz. Forintra visszaváltáskor is él a kedvezményes lehetőség. A kedvezményes devizaváltás mobilapplikáción és internetbankban vehető igénybe.

A Revolut Bank ügyfelei továbbra is igénybe vehetik a kedvezményes devizaváltást, amely az első ilyen lehetőség volt a magyar ügyfeleknek. A havi kedvezményes árfolyam kerete 350 000 forint, mely magyar idő szerint minden hétfő 0 órától péntek 23 óráig érhető el. A kedvezménnyel minden deviza érintett, melyet a Revolut Bank forgalmaz. A kedvezményes árfolyam forintra visszaváltáskor is él. A kedvezményes devizaváltás a mobilapplikáción keresztül vehető igénybe.

A havi 1 600 forintba kerülő Revolut Plus díjcsomagban havi 3 000 euró (kb. bő 1,2 millió forint) erejéig vehető igénybe a kedvezményes devizaváltás, a Premium (havi 3 000 Ft/hó), Metal (4 800 Ft/hó), és Ultra (19 500 Ft/hó) csomagokban pedig korlátlan ez a havi keret.

A devizabetéteket is választhatják az ügyfelek

Euróban a Gránit Bank Egyszerű lekötött betét konstrukciója kínál 1 hónapra évi 0,95 százalékos, 3 hónapra évi 1,25 százalékos, 6 hónapra évi 1,75 százalékos, 12 hónapra évi 2,75 százalékos betétkamatot.

A MagNet Bank Prizma EUR betétje 3 hónapra évi 1,7 százalékos, 6 hónapra évi 2,11 százalékos lekötött betétkamatot nyújt.

Amerikai dollárban az Erste Ismétlődő devizabetétje 6 hónapra évi 0,4 százalékos, 12 hónapra évi 0,7 százalékos kamatot fizet.

A Gránit Bank Gránit Egyszerű lekötött betétje 1 hónapra évi 2,5 százalékos, 3 hónapra évi 2,75 százalékos, 6 hónapra évi 3 százalékos, míg 12 hónapra évi 3,5 százalékos kamatot fial.

A K&H Bank K&H lakossági lekötött betétje 1 hónapra évi 2,13 százalékos, 2 hónapra évi 2,46 százalékos, 3 hónapra évi 2,79 százalékos, 6 hónapra évi 3,3 százalékos, 9 hónapra évi 3,09 százalékos, míg 12 hónapra évi 3,35 százalékos lekötött betétkamatot kínál.

A feltüntetett devizakamatokat 15 százalékos személyi jövedelemadó és 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho) terheli.

Állampapírban is lehet devizában takarékoskodni

Az állampapír befektetők a jelenlegi állampapír kínálatból is választhatnak deviza alapú megtakarítást. Az Euró Magyar Állampapír egy 3 éves futamidejű konstrukció, melynek éves kamata jelenleg évi 2,704 százalékos. A kamat 3 havonta változik a European Money Market Institute (EMMI) által közzétett 3 havi EURIBOR alapján.

Az állampapír kamatát semmilyen állami elvonás nem terheli.


Öreg járművek, elszaladó árak: merre tart a magyar autópiac?

Magyarország látványosan elmarad az uniós átlagtól az autók számában, életkorában és az újautó-vásárlások terén is. Ez a lemaradás ugyanakkor komoly növekedési potenciált is tartogathat, éppen ezért a következő évek kulcskérdése az, hogy sikerül-e érdemben közelebb jutnunk az európai szinthez - írja közleményében a Bank360. A pénzügyi szakportálnak Hanczár Zsolt, az Euroleasing Zrt. gépjármű-értékesítési igazgatója segített eligazodni az autópiacon.
2026. 05. 21. 05:00
Megosztás:

85 millió forintért kelt el Hantaï Simon festménye a Virág Judit Galéria kortárs aukcióján

A hatalmas sikert hozó klasszikus árverés után a háború utáni és kortárs művek aukciójával és egy 85 milliós leütéssel folytatta a tavaszi szezont a Virág Judit Galéria. A világ egyik leghíresebb magyar absztrakt festője, Hantaï Simon Festmény című monumentális képéért fizettek ennyit, de Birkás Ákos Kopf című munkája is 28 millió forintnál állt meg.
2026. 05. 21. 04:30
Megosztás:

TRX árfolyam elemzés: erős bikás trendben a Tron kriptovaluta, de túlhevült jelzések mellett jön az előrejelzés

A Tron (TRX) árfolyama az elmúlt hetekben látványos emelkedő pályára állt, és a csatolt napi grafikon alapján már a 0,36 dolláros zóna közelében mozog. A technikai indikátorok többsége vételi jelzést ad, a mozgóátlagok kifejezetten erős trendet mutatnak, ugyanakkor az RSI és a Stochastic alapján a piac már túlvett állapotba került. Ez azt jelenti, hogy a TRX technikai képe továbbra is pozitív, de rövid távon megnőtt egy korrekció vagy oldalazás esélye.
2026. 05. 21. 04:00
Megosztás:

Panellakás áráért új építésűt? Van, ahol lehetséges

Megtörtént a szinte elképzelhetetlen a lakáspiacon: annyira felgyorsult a panelek drágulása Budapesten, hogy több kerületben is minimálisra apadt az árelőnyük az új építésű otthonokhoz képest. Sőt, van olyan országosan ismert lakótelep is, ahol egy közel fél évszázados házgyári lakás árából kijöhet akár egy, a közelben épülő, zöldövezeti, lakóparki új otthon.
2026. 05. 21. 03:30
Megosztás:

Kölcsön adtam a pénzem valakinek, de nem fizet, mit tehetek jogilag?

A magyarok jelentős része nincs tisztában azzal, hogyan érdemes pénzt kölcsönadni ismerősöknek, és milyen lehetőségei vannak akkor, ha az összeget nem kapja vissza.
2026. 05. 21. 02:00
Megosztás:

Beszámítják-e a nyugdíjba a szakmunkástanulók gyakorlatát vagy a szakközépiskolai tanulmányok idejét? Rövid válasz

Igen, de nem minden esetben. A szakmunkástanulóként eltöltött idő, illetve a tanulószerződés vagy biztosítási kötelezettséggel járó gyakorlati képzés ideje beszámítható lehet a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időbe. A puszta szakközépiskolai tanulmányi idő azonban önmagában általában nem számít szolgálati időnek, ha az nem járt biztosítási jogviszonnyal, járulékfizetéssel vagy jogszabály által külön elismert jogviszonnyal.
2026. 05. 21. 01:00
Megosztás:

Nő a NATO és Oroszország közötti frontális összeütközés veszélye

Egyes európai NATO-országok "nukleáris területen végrehajtott nyíltan provokatív lépései" következtében nő a NATO és az Oroszország közötti frontális összeütközés veszélye - jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ hírügynökségnek adott, szerdán közölt interjújában.
2026. 05. 21. 00:30
Megosztás:

A Balaton egyik legkomplexebb strandkínálata lesz elérhető Keszthelyen

A két fizetős, a kutyás és a szabadstrand jóvoltából idén négy eltérő karakterű strand várja a látogatókat Keszthelyen, az üzemeltetők szerint a Balaton egyik legsokszínűbb strandélményét kínálják ezzel a helyieknek és a turistáknak.
2026. 05. 21. 00:05
Megosztás:

A Wizz Air a járatok menetrendjét is befolyásoló intézkedéseket vezetett be

A Bajnokok Ligája budapesti döntője miatt a Wizz Air több intézkedést hozott, ezek kihatással vannak a menetrendre is - közölte a légitársaság szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 20. 23:30
Megosztás:

Több parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Tisza-frakció

A rendszerváltozás újabb mérföldkövének nevezte az országgyűlési Tisza-frakció vezetője szerdán azt, hogy a képviselőcsoport benyújtotta első javaslatcsomagját, benne vizsgálóbizottság felállításáról szóló indítványokkal.
2026. 05. 20. 23:00
Megosztás:

Ripple RLUSD áttörés: 1,65 milliárd dollár fölé nőtt a stabilcoin piaci értéke

A Ripple dollárhoz kötött stabilcoinja, az RLUSD újabb fontos mérföldkőhöz érkezett: piaci kapitalizációja átlépte az 1,65 milliárd dollárt. A növekedés jól mutatja, hogy az intézményi fizetési infrastruktúrákban egyre nagyobb szerepet kapnak a stabilcoinok, miközben a Ripple egyre határozottabban építi globális elszámolási és likviditási hálózatát.
2026. 05. 20. 22:30
Megosztás:

Szlovén alapkezelővel bővült az OTP Csoport

Lezárta az OTP Csoport a szlovén Primorski skladi d.o.o., Koper alapkezelő 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlását - közölte az OTP a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 20. 22:00
Megosztás:

Az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalmát sürgeti az agrárkamara

Az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalmát sürgette a Nemzeti Agrárgazdasági kamara (NAK) szerdai közleményében.
2026. 05. 20. 21:30
Megosztás:

A stabilcoinok csendben a globális pénzügyi rendszer alapjaivá válnak

Richard Teng, a Binance vezérigazgatója szerint a stabilcoinok szerepe látványosan átalakul: már nem csupán kriptotőzsdei kereskedési eszközök, hanem egyre inkább a globális értéktranszfer alapvető pénzügyi infrastruktúrájává válnak. A folyamat élén Ázsia áll, ahol a szabályozási környezet, a digitális fizetési igények és a határokon átnyúló tranzakciók növekedése együtt gyorsítja a stabilcoinok terjedését.
2026. 05. 20. 21:00
Megosztás:

A turizmus továbbra is felülteljesítő ágazata a magyar gazdaságnak

A turizmus továbbra is felülteljesítő ágazata a magyar gazdaságnak, ezt mutatják a turizmus konjunktúra-index (tki) számai is - hangsúlyozta Udvardi Attila, a GKI vezető kutatója szerdán Budapesten, a Konjunktúra, gazdaság, kilátások, adatok, jövő – A turizmus aktuális helyzete 2026-ban" címmel rendezett szakmai tanácskozáson, amelyen ismertették a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) a GKI Gazdaságkutató közreműködésével végzett legfrissebb, májusi felmérése eredményeit.
2026. 05. 20. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 05. 20. 20:00
Megosztás:

Vitalik Buterin három lépésben vinné be a natív adatvédelmet az Ethereumba

Az Ethereum következő nagy versenyelőnye nem feltétlenül a gyorsabb tranzakció vagy az olcsóbb gas fee lehet, hanem a beépített adatvédelem. Vitalik Buterin szerint már több olyan technikai fejlesztés is folyamatban van, amely a privát tranzakciókat az Ethereum alaprétegének természetes részévé teheti, miközben a hálózat a kvantumbiztos kriptográfiára is készül.
2026. 05. 20. 19:30
Megosztás:

Magyar Péter Lengyelországban: hogyan reagálhat a lengyel és a régiós tőkepiac?

A Tisza Párt programjában hangsúlyos pont a magyar–lengyel kapcsolatok helyreállítása és új alapokra helyezése. Ennek mentén a választási győzelmet követően Magyar Péter első hivatalos külföldi útja Lengyelországba vezetett, ahol jelenleg is egyeztetések folynak. Milyen hatással lehet a látogatás, illetve a külpolitikai irányváltás a régió legnagyobb kapitalizációjú tőkepiacára, a lengyelre? Ezt járták körbe a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői.
2026. 05. 20. 19:00
Megosztás:

Közüzemi szolgáltatások ellenőrzése: több mint 2500 beadványt kezelt a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok közreműködésével kiemelten kezeli a villamosenergia-, földgáz-, víziközmű- és hulladékgazdálkodási szolgáltatásokat, mivel ezek a lakosság szinte egészét érintik, és a mindennapi élet elengedhetetlen részét képezik. A tavalyi évben a közüzemi szolgáltatásokkal kapcsolatos bejelentések túlnyomó többsége a számlázással és elszámolással kapcsolatos problémákra irányult.
2026. 05. 20. 18:30
Megosztás:

Jön a brit stabilcoin-szabályozás: új korszak előtt a tokenizált pénzügyek

A Bank of England már a következő hónapban bemutathatja azokat az új szabálytervezeteket, amelyek a rendszerszinten fontos stablecoinok felügyeletét rendezik az Egyesült Királyságban. Sarah Breeden, a brit jegybank pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke szerint a cél nem a pénzügyi rendszer radikális felforgatása, hanem a meglévő alapokra épülő, biztonságos és innovatív digitális pénzügyi infrastruktúra kialakítása.
2026. 05. 20. 18:00
Megosztás: