Sokkal kevesebb kárt okoztak tavaly a viharok, mint a megelőző két év bármelyikében

A darabszámot és a kárkifizetések összegét tekintve is visszaesett tavaly a viharkárok részesedése az Allianz Hungária lakóingatlanokkal kapcsolatos kárstatisztikáiban. Változatlanul a csőtörés a vezető károk, bár ezekből is kevesebb esetet jelentettek be, mint a korábbi években. Az előző két esztendőhöz képest kevesebb lakásvagyont érintő káreset futott be az Allianzhoz, ami összeségében 18 százalékkal alacsonyabb kárkifizetést eredményezett az egy évvel korábbinál. A statisztikák szerint a legnagyobb átlagos károk a villámcsapásokhoz kapcsolódtak, ahol két kiugróan magas kárérték térítette el az átlagot.

Sokkal kevesebb kárt okoztak tavaly a viharok, mint a megelőző két év bármelyikében

Akárcsak az elmúlt években, az Allianz Hungária Zrt. 2025 elején is számvetést készített az előző év lakóingatlanokat érintő káreseményeiről. Azok után, hogy a 2023-ban – nagyrészt a viharos nyárnak köszönhetően – a biztosító több mint százezer káresetet regisztrált lakóingatlannal összefüggésben, 2024 egész visszafogottnak bizonyult: a károk darabszáma és a kifizetések összege is lényegesen kedvezőbben festett, mint egy évvel korábban.

Nyugodtabb év egyetlen kilógó hónappal

Több mint 20 százalékos javulás mutatkozik a káresetek számában 2023-hoz képest, de a 85 ezer körüli darabszám a 2022-es eredménytől is csaknem 10 ezerrel marad el. A darabszámok csökkenése természetesen hatott a kárkifizetésekre is: az Allianz összeségében 18 százalékkal kevesebbet fizetett ki ezekre a biztosítási eseményekre tavaly, mint 2023-ban.

Ebben nagy szerepe van annak, hogy míg az év eleji viharszezon mindkét megelőző évben komoly pusztítást vitt végbe, 2024 elején nem kellett nagy viharokkal számolnunk. Ebből adódóan tavaly februárban 2023 második havához képest 45, 2022 februárjához képest pedig 34 százalékkal kevesebb káreset történt.

A 2024-es év nyugalmát egyedül a június zavarta meg, amikor a havi átlag kétszeresét regisztrálták a káresemények számában. Ez a 2023 júniusában mért adatokat 20, az egy évvel korábbiakat 34 százalékkal múlta felül. Ebben a hónapban a viharos időjárás okozta a legtöbb kárt, azon belül is a vihar, jégverés, beázás, felhőszakadás és a villámcsapás indukciós hatása károkok voltak kiemelkedőek. A havi átlaghoz képest például a jégveréskárok darabszáma nyolcszorosára, a felhőszakadáskárok darabszáma hatszorosára ugrott.  

A károk szempontjából a legcsendesebb hónap a december volt 2024-ben, amikor a havi átlaghoz képest 40 százalékkal kevesebb kárbejelentés érkezett az Allianzhoz, a júniusi csúcshoz képest pedig harmadára esett vissza a károk darabszáma.

Csak a jégverés és a vandalizmus száma emelkedett

Semmi köze a korábbi évekre jellemzőnél kedvezőbb időjáráshoz, de tavaly még csőtörésből is kevesebb kár származott: 2023-hoz képest 10, 2022-höz viszonyítva 12 százalékos a javulás, noha így is ez maradt a leggyakrabban előforduló tétel a káresemények listáján. Ezzel együtt, ha összesítjük a viharos időjárással összefüggésbe hozható károk darabszámát, az összességében 2024-ben is megelőzte a csőtörést, így továbbra is egyértelműen az időjárás okozza a legtöbb kárt az ingatlantulajdonosoknak.

A kedvező folyamatok szinte az összes kártípusban megmutatkoznak, két kivétellel. A vandalizmusból fakadó károk száma enyhén, 8 százalékkal nőtt a 2023-ashoz képest, miközben a jégverésben egészen jelentős, 25 százalékos ugrás tapasztalható.

„A 2024-es folyamatok tökéletesen példázzák a szélsőséges időjárási körülmények jelentős hatását: egy időjárás szempontjából kedvezőbb időszak rögtön meglátszik a kárstatisztikák kedvezőbb alakulásában is, miközben egy-egy nagyobb vihar vagy extrémebb hónap meglódíthatja például a károk darabszámát és a kárkifizetéseket is” – fogalmazott Borbély Krisztián, az Allianz Hungária kárrendezési igazgatóságának vezetője. Az adatok arról árulkodnak, hogy a tavalyi év mind a viharok számát, mind intenzitásukat tekintve visszafogott volt, még a térségünk több országát szeptemberben letaroló, Magyarországra is hatalmas árhullámot hozó Boris ciklon sem okozott kiugró számú vagy mértékű károkat.

Kevés, de pusztító villámcsapások

Miközben egy káreseményre átlagosan 100 ezer forintot fizetett 2024-ben az Allianz, akadt három kategória, amelyekben óriási átlagértékek alakultak ki. A dobogó csúcsára a villámkárok kapaszkodtak fel: ezekből éves szinten jellemzően kevés van, viszont akad köztük kirívóan magas értékű. Tavaly ez okozta azt, hogy egy 62, valamint egy 19 milliós kár az egekbe röpítette a kategóriaátlagot, amely így 1,9 millió forint lett. Hasonló a helyzet a bronzérmes robbanásokkal: ebben egy 47, illetőleg egy 19 milliós kár hatására alakult ki a közel 600 ezer forintos átlagérték; ez csaknem két és félszerese a 2023-asnak és majdnem ötszöröse a 2022-esnek. A TOP2 pozíció tavaly a tűzkároké lett: ebben a kategóriában 1,26 millió forint volt az átlagérték, ami nem mutat nagyságrendi eltérést a korábbi évhez képest.

Borbély Krisztián szerint a tavalyi év rávilágít arra is, hogy még egy károk szempontjából viszonylag nyugodtabb időszakban is elengedhetetlen a megfelelő védelem, hiszen egy-egy ritkán előforduló káreset is súlyos anyagi terhet róhat a tulajdonosokra, miközben az időjárási szélsőségek teljes mértékben kiszámíthatatlanok. Éppen ezért nagyon fontos körültekintően megválasztani a lakásbiztosítások fedezeti körét, hogy az minden releváns kockázatra kiterjedjen, és a lehető legtöbb biztosítási eseményre nyújtson fedezetet. A szakember emellett hangsúlyozza a szerződések naprakészen tartásának fontosságát. Különösen egy jelentős értéknövekedéssel járó beruházás – például átalakítás, felújítás vagy bővítés – után szükséges felülvizsgálni a meglévő otthonbiztosítást, de akkor is célszerű évente ellenőrizni a szerződést, ha nem történt ilyen változás. Magas inflációs környezetben, amikor az építőipari anyagárak és a szakmunkadíjak jelentősen emelkednek, elengedhetetlen az alulbiztosítottság elkerülése és az értékkövetés beállítása.

Az Allianz lakásbiztosításairól részletes információ itt található: Allianz / Lakás- és felelősségbiztosítások

Globális bérkifizetések új alapokon – Forradalmasítja a fizetést a Stellar, az Airtm és a Bridge együttműködése

A digitális gazdaság határai elmosódnak, de a fizetések még mindig beragadtak a múlt századba. Egy új, már működő integráció most gyökeresen alakítja át a globális bérkifizetési rendszert: a Stellar blokklánc, az Airtm digitális pénztárca és a Stripe tulajdonában álló Bridge közösen hozták létre azt az infrastruktúrát, amely végre valódi megoldást kínál a világ bármely pontján dolgozók gyors, biztonságos és megfizethető díjazására.
2025. 08. 05. 08:00
Megosztás:

Csökkent a Puma bevétele a második negyedévben

A Puma német sportszergyártó a tavalyi azonos időszakinál kisebb bevételt ért el az idei második negyedévben a honlapján közzétett beszámolója alapján.
2025. 08. 05. 07:00
Megosztás:

Magyar médiavállalkozás sikere német óriásokkal karöltve

Magyar siker az európai digitális hirdetési piacon: két német óriással kötött szerződést az Ads Interactive Media Group ezzel a térség egyik kiemelt header bidding szolgáltatójává vált.
2025. 08. 05. 06:00
Megosztás:

Következő generációs épületgépészeti megoldás a fenntarthatóságért

Az LG Magyarország tapasztalatai szerint hazánkban is jelentős az érdeklődés az R32 hűtőközeggel működő inverteres scroll folyadékhűtő berendezések iránt, amelyek széles körben alkalmazhatók különféle épülettípusok – például kereskedelmi, ipari létesítmények, közintézmények, irodaépületek, szállodák, oktatási és egészségügyi intézmények – energiahatékony hűtési, fűtési és használati melegvíz igényeinek kielégítésére. A vállalat következő generációs épületgépészeti megoldása támogatja az alacsony globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező hűtőközegek és a fenntartható technológiák irányába mutató globális átállást, hiszen az R32 GWP-értéke körülbelül 70 százalékkal alacsonyabb, mint a korábban jellemzően alkalmazott R410A-é.
2025. 08. 05. 05:00
Megosztás:

Stagnáló gazdaság: mire figyeljen egy KKV a pénzügyi tervezésnél?

2025-re a magyar kormány a GDP-növekedést eredetileg 3,4 %-ra várta, ám a legfrissebb adatok alapján ezt már 1 %-ra mérsékelték. Bár talán a recessziót sikerül elkerülni, de az szinte már biztos, hogy a tényleges növekedés elmarad a tervezettől. Ugyanakkor ilyen környezetben is különösen fontos a KKV-k számára a tudatos pénzügyi tervezés – hangsúlyozta Bagdi Lajos, a Niveus partnere.
2025. 08. 05. 04:00
Megosztás:

Erről árulkodik a kereskedelmi ingatlanpiac első féléves teljesítménye

A Colliers szakértői áttekintették az idei év eddigi legfontosabb eseményeit és trendjeit. A 2025 H1-es sajtókonferencia során a vállalat vezető szakértői – Tóth Kristóf (Associate Director, Head of Research), Zelles-Görgey Balázs (Director, Head of Capital Markets), Csörgő Anita (Director, Head of Retail), Ecsődi Miklós (Director, Head of Occupier Services) és Beck Tamás (Director, Head of Industrial) az aktuális gazdasági környezet mellett elemezték az egyes ingatlanpiaci szektorok alakulását is.
2025. 08. 05. 03:00
Megosztás:

Ön melyiket részesíti előnyben? Készpénz vagy digitális fizetés?

A magyar fiatalok egyre természetesebben használják a digitális fizetési módokat – legyen szó mobilappról, okosóráról, okoskarkötőről vagy bankkártyáról –, és ezek biztonságát már a készpénzével egyenértékűnek tartják. A K&H ifjúsági index legfrissebb adatai jól mutatják a generációs kettősséget: fejben már a jövőben élnek, de a gyakorlatban még sokan ragaszkodnak a hagyományos megoldásokhoz.
2025. 08. 05. 02:00
Megosztás:

Vége! Véget ér a nyár! Itt a pontos időpontja

Szeptemberre fordulva milliók sóhajtanak fel: vége a nyárnak. Az iskolatáska cipzárja felhangzik, a napbarnított bőr lassan fakul, a strandpapucs helyét pedig újra a zárt cipők veszik át. De vajon tényleg itt a nyár vége? És mi alapján döntjük el, hogy mikor zárjuk le az év legmelegebb, legfelszabadultabb időszakát? Mikor mondhatjuk "hivatalosan" is azt: VÉGE A NYÁRNAK?
2025. 08. 05. 01:00
Megosztás:

A tőzsdecirkusz folytatódik

Pénteken „megütötték” a börzéket a bejelentett vámoknak köszönhetően, na meg később az amerikai munkaügyi minisztérium egyik, a munkaerőpiaci adatokért felelős vezetőjét is menesztette, azzal a felkiáltással, hogy Biden embere, vagyis meghamisította az adatokat.
2025. 08. 05. 00:01
Megosztás:

Az ABB befektet a megújuló energiatárolásra specializálódott HESStec-be

Az ABB kisebbségi részesedést szerez a hibrid energiatároló rendszerekre (HESS) és akkumulátoros energiatároló rendszerekre (BESS) szakosodott HESStec vállalatban. A HESStec energiatárolással kapcsolatos tervezési, mérnöki és optimalizálási képességeinek integrálása lehetővé teszi az ABB számára az energiatárolási megoldások optimalizálását, az innovatív üzleti modellek kidolgozását és az üzleti növekedés fokozását a kulcsfontosságú globális piacokon. A partnerség kibővíti az ABB kompetenciáit az energiatároló rendszerek hálózati integrációja és az energiaoptimalizálási szoftverek terén, amelyek jelentős segítséget nyújtanak az ügyfelek számára a nettó nulla kibocsátási cél elérésében.
2025. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Tavaly megduplázódott a hulladékudvarokban leadott újrahasznosítható hulladék

Egyre többen használják a hulladékudvarokat, tavaly több mint dupla annyi újrahasznosítható hulladékot adtak le az emberek, mint egy évvel korábban - közölte a hulladékudvarok koordinációját ellátó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. az MTI-vel hétfőn.
2025. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Tízmilliárdos nagyságrendben kap Tesla részvényeket Elon Musk

A Tesla 96 millió új részvényt, mintegy 29 milliárd dollárt szavazott meg Elon Musknak.
2025. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Venni kell a részvényeket a Morgan Stanley szerint

A bank stratégája, Michael Wilson szerint érdemes venni az amerikai részvényeket a múlt hét végi gyenge munkaerőpiaci adatokat követő esés után is.
2025. 08. 04. 20:00
Megosztás:

Művészetek Völgye 2026 időpontja - új dátumra került a Művészetek Völgye Fesztivál

A 35. jubileumi Művészetek Völgye új időpontban, 2026. július 24. és augusztus 2. között kerül megrendezésre. Magyarország legnagyobb összművészeti fesztiválja időben kissé eltolva tér vissza, hogy Veszprém térségének kulturális pezsgése egyetlen pillanatra se szüneteljen.
2025. 08. 04. 19:00
Megosztás:

Mit tehetünk a vizesedő falakkal? Szakértő válasz a problémára

Magyarországon szinte minden utcában akad legalább egy olyan ház, amelynek falai dohos szagot árasztanak, a vakolat foltokban pereg le, és a lakók már rég nem festenek, mert tudják: hiába. A jelenség nemcsak esztétikai vagy kényelmi kérdés, hanem hosszú távon komoly egészségügyi és szerkezeti kockázatokat is rejt. De mi okozza pontosan a falak vizesedését, és mit lehet tenni ellene?
2025. 08. 04. 18:00
Megosztás:

Tovább növeli a kitermelést az OPEC+

A WTI nyersolaj határidős ára hétfőn 67,5 dollár környékén mozgott, a Brent pedig valamivel 70 dollár alatt járt, miután az OPEC+ jelentős kitermelésnövelésről állapodott meg szeptemberre.
2025. 08. 04. 17:00
Megosztás:

Gyenge adatokat közölt a statisztikai hivatal, Trump kirúgta a vezetőt

Az amerikai elnök néhány órával azután, hogy pénteken a vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatok érkeztek — melyek aggodalmat keltettek vámpolitikája kapcsán — menesztette a Munkaügyi Statisztikai Hivatal vezetőjét.
2025. 08. 04. 16:00
Megosztás:

Felerősödtek a kamatcsökkentési várakozások az USA-ban

A pénteki, vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatok után a piac szeptemberre nagy valószínűséggel kamatcsökkentést áraz, amelyet októberben újabb 25 bázispontos vágás követhet, és egy harmadik csökkentés esélye is megnőtt az árazások szerint decemberben.
2025. 08. 04. 15:00
Megosztás:

Jól szerepelt a stressz teszten az OTP

A EBA által lefolytatott stressz teszt eredményei alapján az OTP teljeskörűen bevezetett elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója (’fully loaded’ CET1) az alappálya mentén 22,53%, míg a stressz pálya mentén 16,26% lenne 2027 végén, szemben a 2024. év végi, de már a Basel 4 szabályozás alapján számolt 17,49%-os ’fully loaded’ CET1 rátával.
2025. 08. 04. 14:00
Megosztás:

A gyenge adatok hatására gyengült a dollár, estek a hozamok és nőtt a kamatcsökkentési várakozás

Az imént melített pénteki amerikai munkapiaci riport hatalmas fordulatot hozott az USA kötvénypiacán a dollár-árfolyamában.
2025. 08. 04. 13:00
Megosztás: