Stagnált a német gazdaság a második negyedévben
A hivatal a július végén közölt becslését megerősítve közölte, hogy a GDP - szezonális és naptárhatással kiigazítva - "nem csökkent tovább" az április-júniusi időszakban. Az előző két negyedév technikai recessziót jelentő "csekély mértékű visszaesése után tavasszal stabilizálódott a német gazdaság" - hangsúlyozta Ruth Brand, a Destatis elnöke.
A fogyasztás két negyedévi visszaesés után enyhén, 0,1 százalékkal nőtt 2023 első negyedévéhez képest. A háztartások fogyasztása stagnált, a kormányzati fogyasztási kiadások 0,1 százalékkal nőttek. Ugyancsak 0,1 százalékkal nőtt a feldolgozóipar teljesítménye, míg az építőipar 0,2 százalékkal emelkedett, az export viszont 1,1 százalékkal csökkent, az import pedig stagnált az első negyedévhez viszonyítva. Az egy évvel korábbihoz képest 0,2 százalékkal csökkent a német GDP a naptárhatások kiszűrésével végzett számítások szerint - áll a közleményben.
Németország a gazdasági teljesítmény negyedéves változását tekintve európai uniós összevetésben átlagosnak számít, mert az EU egészének gazdasága is stagnált a második negyedévben, ugyanakkor a 0,5 százalékkal növekedő francia és a 0,4 százalékkal bővülő spanyol gazdasághoz képest jelentősen elmaradt. Az egy évvel korábbihoz viszonyítva még nagyobb az elmaradás, hiszen míg a német gazdaság visszaesett, az EU egészének gazdasága 0,5 százalékkal nőtt az április-júniusi időszakban 2022 tavaszához képest.
A Handelsblatt című üzleti lap a Destatis jelentéséről készített összeállításában kiemelte: az adatok azt mutatják, hogy az EU legnagyobb gazdasága túljutott ugyan a technikai recesszión, de már három negyedév óta nem növekszik, ami tovább erősítheti azt a félelmet, hogy az ezredforduló időszaka után ismét Németország lesz "Európa beteg embere".