Szabadalom és szabadalmazás! Vajon tényleg ez a célirányos eszköz?

Az innovációs folyamat jelentős kihívása a létrehozott eredmény (innovációmenedzsment elnevezése alapján az eredménytermék) célirányos jogi védelmi rendszerének megteremtése. Ennek során gyakori igény, hogy az eredménytermék jogi védelmét az iparjogvédelem keretei között, szabadalom megszer-zésével biztosítsák. De vajon tényleg a szabadalom lenne a jogi védelem megfelelő eszköze?

Szabadalom és szabadalmazás! Vajon tényleg ez a célirányos eszköz?

Szabadalmazásnak nevezik azt az iparjogvédelmi eljárást, amelyben a szellemi tulajdon védelmével foglalkozó hivatal (Magyarországon a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala) szabadalmat, pontosabban szabadalmi oltalmat ad a találmányra. A szabadalmazás nemzeti szinten, törvényben szabályozott eljárás, ahol a nemzeti jogszabályok feltételei több ponton nemzetközi egyezményekhez igazodnak. A szabadalmazási eljárás alaki és érdemi feltételekhez, valamint díjfizetéshez kötött. Ez azt jelenti, hogy szabadalmi oltalom csak arra a szellemi alkotásra adható, amely a jogszabály szerint szabadalmazható találmánynak minősül. A szabadalmazás tehát a találmányok védelmi eszköze. Másrészt a bejelentőnek teljesítenie kell a szabadalmi eljárás elindításához és lefolytatásához szükséges eljárási feltételeket. Szabályszerű szabadalmi bejelentést kell készítenie, teljesíteni kell a jogszabály szerinti határidőket, és meg kell fizetnie a szintén jogszabályban meghatározott eljárási díjakat. Mivel ez különleges szakértelmet igényel, ezért célszerű a folyamathoz az iparjogvédelmi eljárásokra szakosodott szakembert, szabadalmi ügyvivőt bevonni.

Az eljárás nehézségei ellenére viszont a szabadalom valóban erős jogi védelmet ad a szabadalmi oltalom tárgyát képező találmányra a szabadalom tulajdonosának, a szabadalmasnak. Ez azt jelenti, hogy a szabadalmi oltalom tárgyát képező találmányt csak a szabadalmas (vagy az általa erre jogosított) használhatja és/vagy hasznosíthatja. Ez a találmány tárgyának előállítását, használatát, értékesítését, valamint ezek engedélyezését foglalja magában. Másként megfogalmazva a szabadalmas megtilthatja a szabadalmi oltalom tárgyát képező találmány használatát és/vagy hasznosítását, és szabadalombitorlást követ el, aki a szabadalom tárgyát képező találmányt a szabadalmas engedélye nélkül használja vagy hasznosítja. Ez pedig a polgári jog, és adott esetben a büntetőjog keretei között is szankcionálható.

Ugyanakkor ez az erős monopólium olyan korlátokhoz kötött, amelyeket érdemes minden szabadalmazás iránt érdeklődő szakembernek ismernie. Az első korlát az érdemi tartalom. Ez azon műszaki-technikai jellemzők összessége, amelyek leírják és meghatározzák a találmány lényegét. Ezeket a szabadalmi leírásban található igénypontok tartalmazzák. A szabadalmi oltalom csak azokra a műszaki-technikai megoldásokra vonatkozik, amelyekre az igényponti jellemzők teljes körűen (összességükben) ráolvashatók. A szabadalmi oltalom tehát nem terjed ki azokra a megoldásokra, amelyek kívül esnek az igénypontokban meghatározott jellemzők körén. A második korlát a közzététel. A szabadalmi bejelentés során a találmány lényegi jellemzői nyilvánosságra kerülnek. Ez hátrányt jelenthet a titokvédelem mellett is hasznosítható szellemi alkotások esetén, és csökkentheti az innovációval elérhető versenyelőnyt. A harmadik korlát a szabadalom területi hatálya. Az iparjogvédelmi oltalom mindig adott földrajzi területhez kötött. A szabadalmi oltalom csak azokban az országokban vagy régiókban érvényes, amelyre a területi hatályát kiterjesztették, azaz nincs világszabadalom, csak világszerte szabadalmazott találmány. A negyedik korlát a szabadalmi oltalom időbeni hatálya. Időbeni hatálynak nevezzük azt az időtartamot, ameddig a szabadalmi oltalom érvényesen fenntartható. Ez részben a találmányok tárgyától függ. Ugyanakkor általánosságban elmondhatjuk, hogy a szabadalmi oltalom a találmányok nagy része esetén 20 évig tartható fenn, és ez az időbeni korlát többnyire nem nyújtható meg. A következő korlát a szabadalmi oltalom érvényessége. A szabadalmi oltalom nyújtotta előnyökre csak addig építhetünk, amíg a szabadalmi oltalom érvényes. Ez pedig nem automatikus, hanem a szabadalmi oltalom megszerzéséhez hasonló módon, feltételekhez kötött. Az egyik ilyen feltétel a díjfizetés. Nemcsak a szabadalmi oltalom megszerzése, hanem a fenntartása is határidőben teljesítendő díj fizetéséhez kötött. A díjfizetés elmaradása pedig a szabadalmi oltalom megszűnéséhez, és a szabadalom érvényességének elvesztéséhez vezet. A szabadalmi oltalom ellenérdekű felek oldaláról meg is támadható, és ennek során érvényessége korlátozható, adott esetben a szabadalom meg is semmisíthető, azaz a bejelentés napjára visszamenőlegesen érvénytelenné tehető. Végül lehetnek a szabadalmi oltalmat korlátozó jogok. A szabadalom forgalomképes vagyoni jog, amely értékesíthető, használatba adható és megterhelhető. Így keletkezhetnek olyan korlátok, amelyek a szabadalmas találmánnyal kapcsolatos lehetőségeit korlátozzák.

A vállalati innovációmenedzsment folyamatában a védelem, a használat és a hasznosítás célirányos feltételrendszerének kialakítása során ismerni kell ezeket a korlátokat. Szerencsére a szabadalmi információs rendszer az ún. szabadalmi lajstromokon keresztül nyitott. A szabadalmi lajstromok olyan közhiteles, az ingatlannyilvántartáshoz hasonló adatbázisok, amelyek a folyamatban lévő szabadalmi eljárásokra és a szabadalmi oltalmakra vonatkozó minden lényeges információt naprakészen tartamaznak. Ezek az adatbázisok pedig ma már bárki számára online is elérhetők, kutathatók, tartalmuk letölthető, adott esetben tartalmukról hivatalos másolat kérhető.

Milyen szempontokat érdemes akkor figyelembe venni, ha szabadalmazás lehetősége megfontolás tárgyát képezi?

A mérlegelési szempontok felállítása során abból érdemes kiindulni, hogy a szabadalmi oltalom is egy olyan eszköz, amelynek az eredménytermék üzleti hasznosítását kell kiszolgálnia, és pénzügyi szempontból is meg kell térülnie. Így a mérlegelési szempontokat 3 csoportba érdemes sorolni:

1. csoportba sorolható szempontok a szabadalmazni kívánt szellemi alkotással függenek össze. Objektív feltétel, hogy a szabadalommal védi kívánt szellemi alkotás szabadalmazható találmány legyen. Kidolgozottsági szintje biztosítsa találmányként lehetséges leírását. Innovatív tartalma és jellege pedig indokolja a közzétételből következő versenyelőny elvesztését.

2. csoportba sorolható szempontok az üzleti koncepcióval függenek össze. Hogyan kívánjuk használni és/vagy hasznosítani a találmányt. Milyen földrajzi területen, és mikor kívánjuk megkezdeni a találmány hasznosítását. Belefér-e ebben a szabadalmi eljárás viszonylag hosszabb átfutási ideje. Milyen jellegű a piaci verseny, és milyen iparjogvédelmi gyakorlatot folytat a tárgyban vagy a témában a konkurencia.

3. csoportba sorolható szempontok a pénzügyi lehetőségekkel függenek össze. A szabadalmi oltalom megszerzése és fenntartása is díjfizetéshez kötött. A szabadalmazási eljárás szakszerű lebonyolítása szabadalmi ügyvivők igénybevételét igényli. Így a szabadalmi oltalom megszerzése és fenntartása akár jelentős pénzügyi befektetéssel is járhat, ami szükségessé teszi az iparjogvédelmi költségek megtérülésének elemzését.

A szabadalom levédése, a szabadalom, a szabadalmi oltalom megszerzése tehát adott esetben célirányos és erős jogi védelmi eszköz lehet egy innovációs folyamatban, és sok esetben alapvetően szükséges feltétel a jelentős erőfeszítéssel létrehozott szellemi alkotások védelméhez, használati és hasznosítási feltételeinek megteremtéséhez. Ugyanakkor minden esetben mérlegelni szükséges, hogy amennyiben a szabadalmazás lehetséges, valóban a szabadalom megszerzése az optimális út az eredménytermék védelméhez és hasznosításához. A kérdés eldöntéséhez célszerű minden esetben szabadalmi ügyvivőt vagy innovációmenedzsment szakértőt bevonni, akik megfelelő szaktudással rendelkeznek a szabadalmazással kapcsolatos döntések megalapozásához. Bővebb info » www.kjj.hu.

Adja el az XRP-t, a SOL-t és az ADA-t napokon belül, és biztosítsa be ezeket a feltörekvő altcoin gyöngyszemeket!

Ahogy a Bitcoin átlépi a mérföldkőnek számító 100.000 dollárt, és a jelentős altcoinok új csúcsokat érnek el, a kriptopiac tele van lehetőségekkel. Egyes jól ismert tokenek elérhették a csúcspontjukat, így a befektetők új lehetőségeket keresnek. Feltörekvő altcoin gyöngyszemek jelennek meg, amelyek jelentős növekedési potenciált kínálnak az előttünk álló dinamikus időszakban.
2024. 12. 15. 22:00
Megosztás:

A kriptobálnák elhagyják az AVAX-ot és az XRP-t egy rejtett gyöngyszemért, amelyről azt jósolják, hogy 2025-re eléri a 10 dollárt

A nagybefektetők a figyelmüket egyre inkább elfordítják az olyan prominens kriptovalutáktól, mint az AVAX és az XRP.
2024. 12. 15. 21:00
Megosztás:

$XYZ vezeti a mémérmék forradalmát – 16 900%-os növekedés örökre beírhatja a nevét a történelembe

A Kék Sarokban: Az $XYZ – A Memecoinok G.O.A.T.-ja? A kék sarokban, büszkén állva a sport és a mémkultúra metszéspontján, 99.900%-os előértékesítési növekedéssel lép szorítóba az $XYZ! Ez a memecoin, amely a valaha volt legnagyobb, azaz a G.O.A.T. címre pályázik! Lássuk, mit tartogat számunkra!
2024. 12. 15. 20:00
Megosztás:

Belefáradtál a várakozásba, hogy a Doge elérje az 1 dollárt? Ez a 0,0013 dolláros mémcoin forradalmasíthatja a portfóliókat egy megdöbbentő, 50 dolláros célárral

Ahogy a befektetők egyre türelmetlenebbek a népszerű mémcoinok újabb csúcsait várva, egy mindössze 0,0013 dollárért árult új digitális token kelti fel a figyelmet.
2024. 12. 15. 19:00
Megosztás:

Túlszárnyalhatja ez a $0.0006-os token a DOGE-t és a SHIB-et? Az elemzők szerint ez lehet az új nagy szereplő

Egy új, mindössze $0.0006 áron elérhető kriptovaluta kavarja fel a digitális piacot. Az elemzők szerint ez az új érme túlszárnyalhatja a már jól ismert tokeneket, mint a Dogecoin és a Shiba Inu. Ez a feltörekvő coin gyorsan a figyelem középpontjába került, és sokan úgy vélik, hogy a kriptovilág következő nagy szereplőjévé válhat.
2024. 12. 15. 18:00
Megosztás:

A munkabértörvény ellen tüntettek az oktatásban dolgozók Horvátországban

Az állami és közalkalmazotti munkabértörvény, valamint a 2025-től életbe lépő értékelési rendszer ellen tüntettek szombaton az oktatásban dolgozók Horvátországban.
2024. 12. 15. 17:00
Megosztás:

Lakásfelújításra is fordítható a SZÉP kártyára érkező összeg fele 2025-től

A jövő évtől a SZÉP kártyára érkező összeg felét lakásfelújításra, építőanyagra, festékre vagy egyéb ehhez szükséges eszközökre is lehet fordítani, de akár bútort is lehet belőle vásárolni - közölte vasárnap a kormány Facebook oldalára feltöltött videóban a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szóvivője.
2024. 12. 15. 16:00
Megosztás:

Még egy hónapig várják a támogatási kérelmeket a Napenergia Plusz Programban

Még egy hónapig várják a támogatási kérelmeket a Napenergia Plusz Programban - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) vasárnap az MTI-vel.
2024. 12. 15. 15:00
Megosztás:

Elismerést kapnak a MÁV árvízi védekezésben részt vevő munkavállalói

Az Építési és Közlekedési Minisztérium döntése alapján egyszeri, kétszázezer forintos SZÉP-kártyás pénzbeli elismerésben részesülnek a MÁV árvízi védekezésben részt vevő munkavállalói - közölte a vasúttársaság vasárnap a honlapján.
2024. 12. 15. 14:00
Megosztás:

Utolsóként a Gránit Bank is áthárítja az illetékemelést

A nagyobb lakossági bankok közül utoljára a Gránit Bank is közzétette a pénzügyi tranzakciós illetékemelés áthárítását – értesült a BiztosDöntés.hu. Ezzel együtt is, a Gránit Bank még mindig az egyik legolcsóbb választási lehetőséget kínálja a hazai bankszámla és bankkártya szolgáltatások között.
2024. 12. 15. 13:00
Megosztás:

Solana vs. The Graph vs. FXGuys ($FXG): Melyik kriptopénz hozhat $10,000-es nyereséget $100-ból a jelenlegi árakon?

Ahogy a DeFi tér folyamatosan fejlődik, három token emelkedik ki a jelentős hozam ígéretével: Solana (SOL), The Graph (GRT) és FXGuys ($FXG).
2024. 12. 15. 12:00
Megosztás:

Hatalmas vagyoni ugrást látunk, drámai vagyonkoncentrációval

Hatalmas vagyoni ugrást látunk, drámai vagyonkoncentráció és stagnáló ügyfélszám mellett – így néz ki a privátbanki piac 2024 végén. A következő év a piaci szereplők véleménye szerint az üzletpolitikák átalakulásáról fog szólni, s az elit szegmentált kiszolgálása mellett a többi vagyonkezelési ügyfélszolgáltatásban digitális áttörés várható.
2024. 12. 15. 11:00
Megosztás:

Mi lesz nyitva december 24-én?

A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a boltok általában 12 óráig várják a vásárlókat, de lehetnek eltérések, ezt követően 27-én nyitnak a boltjaik, amelyek az ünnepi rend szerint 31-én többnyire 14-16 óráig állnak majd a vásárlók rendelkezésére - tájékoztatták a vállalatok az MTI-t.
2024. 12. 15. 10:00
Megosztás:

Hazai forrásból fejlesztik a Tisza-tavon a nyaralóhajózás feltételeit

Több mint 124 millió forintot fordítanak a Tisza-tó fejlesztésére, karbantartására, a hazai forrásból megvalósuló projekt elemei közé tartozik egyebek mellett, hogy a tavon javítják a nyaralóhajózás feltételeit és pótolják az idegenforgalmi információs táblarendszert - közölte a fejlesztést megvalósító Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság szombaton az MTI-vel.
2024. 12. 15. 09:00
Megosztás:

Hazánkban nyílt meg Közép-Európa legjelentősebb alternatív takarmányfehérje üzeme

A magyar Agroloop Hungary Kft. hivatalosan is megnyitotta 13 ezer négyzetméteres takarmányfehérje-gyártó üzemét az üllői Aerozone Parkban. A 30 millió eurós beruházásból megvalósuló fejlesztés az első ipari mértékű takarmánycélú rovarfehérje-feldolgozó gyár Magyarországon. Egészséges állateledel-alapanyagokat és szerves talajjavító készítményeket állítanak elő körforgásos modellben, környezetbarát módon. Az itt előállított termékek az agrárium számos területén hoznak forradalmian új, fenntartható megoldásokat.
2024. 12. 15. 08:00
Megosztás:

Visszafogottan ünnepel a magyar lakosság kétharmada

A lakosság majdnem kétharmada kevesebb, mint 50 ezer forintot költ a karácsonyra, és több mint felük takarékoskodással vagy akár kölcsönből fedezi az év végi kiadásokat. Ajándékot a legtöbben csak a közeli családtagoknak vásárolnak, ugyanakkor minden tizedik ember egyáltalán nem ajándékoz – derül ki a CIB Bank kérésére készült friss, reprezentatív felmérésből1, amelyben a magyar lakosság ünnepi kiadásaira, ajándékozási szokásaira voltak kíváncsiak.
2024. 12. 15. 07:00
Megosztás:

Tízből négy német vállalat tervez leépítést 2025-ben

A megkérdezett német vállalatok 38 százaléka tervezi munkahelyek megszüntetését az IW (Institut der deutschen Wirtschaft) gazdaságkutató intézet legfrissebb felmérése szerint.
2024. 12. 15. 06:00
Megosztás:

A magyarok közel fele szerint munkája a következő öt évben megváltozik a mesterséges intelligencia miatt

Magyarországon az emberek 45 százaléka úgy véli, munkáját a következő öt évben a mesterséges intelligencia (AI) komolyan megváltoztatja, a válaszadók kevesebb mint negyede szerint pedig el is veszi, míg világszerte ez az arány 60, illetve 36 százalék - közölte az Ipsos 32 országra kiterjedő felmérése alapján a K&H Bank szombaton az MTI-vel.
2024. 12. 15. 05:00
Megosztás:

Kötelező kivitelezői felelősségbiztosítási szabályok 2025

Az építészeti törvényhez már számos végrehajtási rendeletet alkotott a jogalkotó és továbbiak is várhatóak a közeljövőben. Jelen cikkünkben a friss végrehajtási rendeleti joganyagból az új, általánosan kötelező kivitelezői felelősségbiztosításról szóló legfontosabb tudnivalókat mutatjuk be, figyelemmel arra, hogy a vállalkozó kivitelezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie ilyen felelősségbiztosítással.
2024. 12. 15. 04:00
Megosztás:

Ajándékot, de mit és melyik boltból?

A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak fölényben, 67 százalékuk készül ilyen meglepetéssel az ünnepekre. A kozmetikumok is jól állnak, 64 százalék választana belőlük, valamint a játékok és az élelmiszerek is népszerűnek mondhatóak a K&H ifjúsági index szerint, amely a karácsonyra való felkészülést vizsgálta. Kiderült az is, hogy a készpénz, mint ajándék csak 28 százalékuknál merül fel.
2024. 12. 15. 03:00
Megosztás: