Szakképzési oktatók adatalapú előrejelzéssel segítik a sikeres szakmaszerzést
A közlemény szerint a programok célja a tanulók felzárkóztatása és sikeres szakmához juttatása, hiszen egy szakma megszerzése akár évi 571 ezer forintos bérelőnyt is jelenthet.
Az Esélyteremtő Program keretében pályázati lehetőség nyílt a szakképzésben dolgozó oktatók számára, amelynek célja a lemorzsolódással veszélyeztetett tanulók felzárkóztatása.
Az oktatók 2-5 kiválasztott diák számára tarthatnak egyéni foglalkozásokat, elősegítve ezzel a tanulmányi eredmények javulását és a kompetenciáik fejlesztését.
Az oktatók a sikeres pályázat és a program végrehajtása esetén egyszeri, bruttó 300 ezer forint juttatásban részesülnek.
Az Esélyteremtő Programot a KRÉTA Early School Leaving (ESL) előrejelző rendszere támogatja, ami a jegyek alapján folyamatosan nyomon követi a diákok teljesítményét, és figyeli a hiányzások számát.
Amennyiben a tanuló teljesítménye elkezd romlani, rohamosan emelkedik az igazolatlan hiányzások száma, akkor a szülő és az osztályfőnök automatikus értesítést kap.
Az esetleges problémák korai felismerésével még időben megakadályozható a diákok lemorzsolódása.
A közleményben idézték Pölöskei Gábornét, a KIM szakképzésért felelős helyettes államtitkárát, aki szerint a megújult magyar szakképzés biztos karrierutat kínál a fiatalok számára.
"A teljes munkaidőben foglalkoztatott, érettségivel rendelkezők bérelőnye az elmúlt 5 évben az ötszörösére nőtt. Mitöbb, egy technikus éves bruttó átlagkeresete 571 ezer forinttal magasabb, mint egy szakmával nem rendelkező érettségizettnek" - hangsúlyozta.
Ma már az általános iskola után a legtöbben a technikumokat választják, de ha minden iskolatípust figyelembe veszünk, ma tízből hat fiatal a szakképzésben tanul – hívta fel a figyelmet.
Hozzátette: a napokban zárult a szakképzésben tanulók bemeneti mérése több mint 42 ezer tanuló részvételével, melynek célja, hogy felmérjék a szakképzésbe érkező diákok tudását, képességeit, készségeit. Ez alapul szolgál a tanulók teljesítményének nyomonkövetéséhez.
"Fontos kiemelni, hogy folyamatosan javulnak a szakképzésben tanulók eredményei, az utóbbi években közel 20 százalékkal csökkent az évismétlők száma és az éves lemorzsolódás mértéke a tavalyi tanévben 7,67 százalékra csökkent" – mondta a helyettes államtitkár.