Számottevő hozamcsökkenés a fejlett piacok kötvénypiacain az elmúlt héten
Egy hét alatt az amerikai kötvényhozamok közel 10, az európaiak 5 bázisponttal emelkedtek, miután a korábbi erős amerikai konjunktúra- és munkapiaci adatok után a múlt héten befutó, a vártnál magasabb inflációs és maginflációs adatok is arról árulkodtak, hogy recessziós és deflációs veszély hiányában a Fednek nincs oka arra, hogy siessen a kamatcsökkentésekkel. A tíz éves dollár hozam megközelítette a 4,1%-ot, ami 50 bázisponttal magasabb, mint az egy hónappal ezelőtti lokális mélypont, a tíz éves német hozam pedig visszakapaszkodott 2,25%-ig. A dollár erős maradt, az szeptember végén még a többéves csúcsnak számító 1,12-es szintet ostromló, de két hete 1,09-ig eső EURUSD a múlt hetet az 1,09-1,1-es sávban töltötte és e sáv közepén fejezte be a kereskedést.
Szeptemberben az infláció 3%-ra csökkent az augusztusi 3,4%-ról, ami elsősorban a csökkenő üzemanyagáraknak köszönhető, miközben a maginfláció 4,6-ról4,8%-ra emelkedett. Virág Barnabás, az MNB alelnöke egy befektetői prezentációban elmondta, hogy a geopolitikai kockázatok megugrása és a közelgő amerikai választások szűkítik a jegybank mozgásterét az októberi kamatdöntéskor.
A forint euróval szembeni árfolyama a múlt héten ismét visszagyengült a 400-as szint fölé, pénteken pedig már a 401-es szint fölé került. A forint gyengesége mögött a kedvezőtlen nemzetközi folyamatok (erős dollár, törékeny európai konjunktúra) hatását felerősítő hazai trendek állnak, nem segít a hazai fizetőeszköznek sem a gyenge kilábalás, sem az EU-s források hiánya, sem a költségvetési feszültségek. A kötvénypiacon hétfőn még folytatódott a meredek hozamemelkedés, amit a megelőző heti amerikai munkapiaci adat indított, ezután korrekció jött, a hét végén azonban ismét lassan felfelé kúsztak a hozamok. Így a hazai 10 éves hozam 6,1% környékéről 6,5% fölé ugrott, korrigált 6,3%-ig, majd péntekre 6,4%-ig emelkedett.
(Forrás: OTP Ébresztő)