Szárnyal az infláció: 13,7%-os éppen, ki tudja hol áll meg

2022. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 13,7%-kal meghaladták az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 2,3%-kal nőttek. Emellett az alapfolyamatokat jelző maginflációs mutató 3,0%-kal emelkedett júniushoz képest. Ekkora növekményt egy hónap alatt még nem jegyzett a KSH a trendindex tekintetében. A monetáris politika középpontjában álló trendmutató és éves értéke is 1997 óta nem látott szintre nőtt: 16,7%-kal emelkedett az index értéke, ami az árdinamika tartósságát mutatja.

Szárnyal az infláció: 13,7%-os éppen, ki tudja hol áll meg

Az előző hónaphoz viszonyítva az élelmiszerek és az alkohol, dohányáru csoportja drágult legnagyobb mértékben: előbbiek ára 4,1%-kal, utóbbiaké – részben a jövedéki adóemelés következtében – 3,7%-kal emelkedett júniushoz képest. Az éves dinamika tekintetében az élelmiszerek és tartós fogyasztási cikkek árazódtak át leginkább, 27, illetve 14%-os növekedést mutatva.

Ami a jövőt illeti, a rövid távú kilátások meglehetősen borúsak, a felfelé mutató kockázatok köre az utóbbi időben tovább gyarapodott. Júliusban a kormány több fontos, piacbarát döntést is hozott, melyek ugyanakkor az inflációt tovább fogják emelni. A 2013-ban maximalizált rezsiárak augusztustól részleges kivezetésre kerülnek. Július végétől csak magánszemélyek vehetik igénybe a csökkentett üzemanyagárakat. Viszont a következő hetekben széleskörű üzemanyaghiánnyal szembesülhetünk, így a további negatív tovagyűrűző hatások elkerülése érdekében fel lehet készülni az árplafon teljes eltörlésére. A júliusi aszály is kedvezőtlenül érintheti a mezőgazdasági tevékenységet, és az élelmiszerárak növekedéséhez vezethet. Emellett egyre több szereplő dönt úgy, hogy a közelmúltban bejelentett új ágazati adókat és az adózási forma váltásából fakadó többletköltségeket a fogyasztókra hárítja át. Ne feledjük: az év eleji hatalmas költségvetési transzferek és az élénk bérdinamika következtében a keresleti oldali infláció is meglehetősen erős Magyarországon. Mindemellett a közelmúltban bejelentett intézkedések jelentősen csökkenthetik a háztartások rendelkezésre álló jövedelmét, ami fékezheti a keresleti oldali nyomást. Számos európai ország már a harmadik negyedévben az infláció csúcsára számíthat, ami szintén enyhítheti a hazai átárazási hajlandóságot.

Az árdinamika rövidtávú megfékezéséhez elengedhetetlen lenne a forint további erősítése is, mivel az idei év első felében az áremelkedés döntő többsége importáltan érkezett hozzánk és ez rövid távon is igaz lehet. Ezzel együtt a több mint egy éve megkezdett kamatemelési ciklus ellenére jelenleg 10%-kal gyengébb szinteken áll a magyar deviza euróval szemben, míg az amerikai dollárral összevetésben ez már 20-25%, mint egy évvel ezelőtt. Mindezek eredményeként az éves átlagos inflációs ráta idén 12% felett alakulhat, és 2023-ban csak lassan fog csökkenni. A jövő évi átlagos fogyasztói árindex is elérheti kétszámjegyű tartományt, és az index csak 2024-ben térhet vissza a toleranciasávba.

Kijev: nincs hivatalos státusza a Barátság vezetéket vizsgáló magyar csoportnak

Ukrajna területén nincs hivatalos státusza vagy tervezett hivatalos találkozója a Barátság kőolajvezeték állapotának vizsgálatára Magyarországról érkezett csoportnak, ezért helytelen őket "küldöttségnek" nevezni - jelentette ki Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő szerdán újságíróknak.
2026. 03. 12. 00:30
Megosztás:

Spanyolország eszközt vezet be az online gyűlöletbeszéd figyelésére

A közösségi médiában megjelenő gyűlöletbeszéd nyomon követésére és mérésére alkalmas eszköz bevezetését jelentette be a spanyol miniszterelnök szerdán Madridban, az első Gyűlölet Elleni Fórumon tartott megnyitóbeszédében.
2026. 03. 12. 00:05
Megosztás:

Már csak pár napig lehet kérni az szja-bevallási tervezetek postázását

Még öt napig, március 16-ig kérhetik az szja-bevallási tervezetek postázását azok, akik nem rendelkeznek elektronikus elérhetőséggel - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 03. 11. 23:30
Megosztás:

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben, amelynek nyomán hatvan új, magas képzettséget igénylő munkahely jön létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a városban.
2026. 03. 11. 23:00
Megosztás:

Lengyelországban nyomozás indult az Epstein-akták ügyében

Az Epstein-akták elemzése alapján Lengyelországban nyomozás indult feltételezett emberkereskedelem ügyében, az eljárás során két másik európai országhoz fordultak kölcsönös jogsegély keretében - közölte szerdán a lengyel államügyészség.
2026. 03. 11. 22:30
Megosztás:

Franciaország eddig 20 ezer állampolgárát utaztatta haza

Franciaország mintegy 20 ezer állampolgárát utaztatta haza a február 28-án megindított iráni háború kezdete óta a közel-keleti régióból - közölte szerdán Maud Bregeon kormányszóvivő.
2026. 03. 11. 22:00
Megosztás:

Felfüggesztik a március 8-tól tartó sztrájkot a pécsi buszvállalatnál

Csütörtöktől felfüggeszti a március 8-tól érvényben lévő sztrájkmenetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. - közölte a társaság szerdán az MTI-vel. A társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) elnöke az érdekképviselet közösségi oldalán azt írta, hogy értesülései szerint a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatója folytathatja a bértárgyalást.
2026. 03. 11. 21:30
Megosztás:

Ideiglenes üzemanyaghiány jelent meg egyes szlovén kutakon

A kereslet hirtelen növekedése miatt egyes Petrol-töltőállomásokon átmeneti üzemanyaghiány alakult ki Szlovéniában, de a közelben található kutaknál általában továbbra is elérhető az üzemanyag - közölte szerdán a Petrol szlovén olajipari vállalat.
2026. 03. 11. 21:00
Megosztás:

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH), a jubileum kapcsán megtartott, jelentős nemzetközi jelenléttel lezajlott ünnepi esemény középpontjában Magyarország egyik legrégebbi, folyamatosan működő állami intézményének története, valamint a jövő technológiai és egyéb kihívásai álltak - közölte az SZTNH szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 20:30
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nevével

Adathalász sms-ekben próbálnak adatokat kicsalni ismeretlenek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőre (NEAK) hivatkozva - hívta fel a figyelmet a szervezet az MTI-nek szerdán küldött közleményében.
2026. 03. 11. 20:00
Megosztás:

Jövő héten indul a munkakörülmények fejlesztését célzó pályázat második szakasza

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 "Munkakörülmények fejlesztése" elnevezésű kiemelt projektre fordítandó 8,610 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. A második szakaszban, március 16-ától további mintegy 1,857 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára - tájékoztatott szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 11. 19:30
Megosztás:

Megelőzheti valaha a Zcash a Bitcoint?

A kriptovaluták világában időről időre felmerül a kérdés: vajon létezhet-e olyan digitális eszköz, amely egyszer letaszítja a trónról a Bitcoint? A közelmúltban különösen sok figyelmet kapott a Zcash, amely az elmúlt egy évben látványos árfolyam-emelkedést produkált. A privát tranzakciókat lehetővé tevő technológiája miatt egyesek szerint akár komoly kihívóvá is válhat a kriptovaluták királyával szemben. De mennyire reális az, hogy egyszer a Zcash értéke meghaladja a Bitcoinét?
2026. 03. 11. 19:00
Megosztás:

A hazai ízekre és fogásokra fókuszálnak az idei MBH Bank Gourmet Fesztiválon

Május vége helyett idén június 4-7. között rendezik meg az MBH Bank Gourmet Fesztivált a Millenárison, ezúttal fókuszban a magyar vidékkel, a hazai ízekkel és fogásokkal.
2026. 03. 11. 18:30
Megosztás:

Mi váltja fel az év végén elköszönő ÁNYK-t?

Az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogram (ÁNYK) közel két évtizeden át volt a magyar adóügyintézés egyik legfontosabb “munkalova”: bevallások, adatszolgáltatások és számos hatósági űrlap beadása vált mindennapos rutinfeladattá rajta keresztül. Az utóbbi években viszont egyre látványosabban kijöttek a keretrendszer határai, és az is világossá vált, hogy működési logikája nem illeszthető az adóhatóság adatvezérelt stratégiájába. A döntés megszületett: 2026. december 31-én kivezetik az ÁNYK-t. Ezt követően az adóbevallások és adatszolgáltatások beküldése csak korszerű, adatalapú csatornákon történhet.
2026. 03. 11. 18:00
Megosztás:

Tavasszal is tehetnek a szőlőtermelők az aranyszínű sárgaság ellen

Tavasszal is sokat tehetnek a szőlőtermelők az aranyszínű sárgaság ellen, a betegség terjedését megfékezhetik a körültekintő munkálatok - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján szerdán közzétett tájékoztatóban.
2026. 03. 11. 17:30
Megosztás:

Egyhangúlag szavazott az MNB Monetáris Tanácsa az alapkamatról februárban

Egyhangúlag szavazott Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az alapkamat csökkentéséről februárban - olvasható a jegybank honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyben.
2026. 03. 11. 17:00
Megosztás:

Ethereum: rekordközeli hálózati aktivitás mellett oldalaz az árfolyam

Miközben az Ethereum hálózatán egyre intenzívebb az aktivitás, az ETH árfolyama továbbra is oldalazó mozgást mutat. A blokklánc használata rekordközeli szintre emelkedett az aktív címek számát tekintve, ami erősödő fundamentumokra utal. A piac rövid távon azonban még nem árazta be ezt a növekedést, így egy érdekes ellentmondás alakult ki a hálózat alapmutatói és az árfolyam teljesítménye között.
2026. 03. 11. 16:30
Megosztás:

Páncélautók és milliós bőröndök: mit enged a törvény a határokon átnyúló készpénzszállításnál?

Az Ausztriából Ukrajnába tartó, hatalmas készpénzt és aranyat szállító konvoj ügye újra ráirányította a figyelmet arra, milyen szigorú szabályok vonatkoznak a pénz határon átnyúló mozgatására. Az Európai Unióban 10 ezer euró felett kötelező bejelenteni a készpénzt az EU külső határán, és a hatóságoknak meg kell adni a pénz eredetét és a szállítás célját – mondta Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász, a pénzmosás elleni eljárások szakértője. A szabályok megszegése súlyos bírságot, a pénz lefoglalását, sőt büntetőeljárást is eredményezhet.
2026. 03. 11. 16:00
Megosztás:

26 millió dolláros likvidálási hullám az Aave-nél egy oracle-hiba miatt

Rövid ideig tartó konfigurációs hiba borzolta a kedélyeket a DeFi-piacon: az Aave egyik árfolyam-oracle moduljának hibája miatt alulértékelődött a wstETH, ami több tucat felhasználó pozíciójának kényszerlikvidálását váltotta ki. Bár az incidens mintegy 26 millió dollárnyi likvidálást eredményezett, a protokoll nem szenvedett el rossz adósságot (bad debt), és a károsult felhasználók teljes kártalanítását ígérik.
2026. 03. 11. 15:30
Megosztás:

Már több mint 112 ezren számolták át a lakásbiztosítási lehetőségeket az idei kampányidőszakban

Az idei kampányidőszakban eddig több mint 112 ezren számolták át a lakásbiztosítási lehetőségeket, a Netrisknél új szerződést kötők 70 százaléka egyúttal biztosítót is váltott - közölte a biztosításközvetítő szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 15:00
Megosztás: