Szétválás Európa és az USA között
Ugyan szerinte is (ahogy a korábban megszólaló jegybankárok szerint is) hosszabb ideig fenn kell tartani a magasabb kamatokat, a piac mégis úgy értékelte, hogy a Fed most már „megalkuvóbb”, hiszen az inflációs folyamatokat pozitívan ítélte meg. Így erősödtek az év végére vonatkozó kamatcsökkentési várakozások
Mindeközben az Eurózónában hiába csökkent az infláció, a maginfláció a történelmi 5,2 százalékos értéken maradt. Ennek az az oka, amit Spanyolország vagy Franciaország esetében is láthattunk, hogy az energiaárak már „csak” 17,2 százalékkal emelkedtek a decemberi 25,5 százalékot követően, messze elmaradva az októberben mért 41,5 százaléktól.
A nem feldolgozott élelmiszerek ára is hasonló pályát futott be. Az utóbbi most már „csak” 11,6 százalékkal növekedett az októberi 15,5 százalékos csúcs után. Ugyanakkor a kellemetlen az, hogy a feldolgozott élelmiszerek árának növekedése a decemberi 14,3-ról 14,9 százalékra gyorsult tovább.
Az egyetlen igazán pozitív tényező, hogy a szolgáltatások áremelkedése 4,2 százalékra lassult a decemberi 4,4 százalékról. Így teljesen jogos a piacnak az a feltételezése, hogy az EKB ma 50 bázisponttal 2,5 százalékra emeli tovább az alapkamatot, s hasonló mértékű emelés jöhet még márciusban is, mielőtt lassítanák az emelésket.
Ez pedig egyre erősebb szétválást jelent az EMU és az USA között, ami meglátszik az EURUSD árfolyamon is. Ugyanakkor a részvénypiacokra is jó hatással van, pedig a feldolgozóipari indexek tovább csökkentek.
S akkor még arról nem is beszéltünk, hogy a gyorsjelentési szezon félidejéhez közeledve az S&P500 vállalatainak eredménye egy „izmos” 0,15 százalékos emelkedést tud felmutatni az előző negyedévi 3 százalékhoz képest. Azaz tovább lassul az eredménybővülés.
Mindeközben a technikai kép fényes. Nem csak a csökkenő trendcsatornából tört ki az index január végén, hanem tegnap átmenetileg áttörte a 4.119 pontnál levő ellenállást is, majd gyakorlatilag azon zárt. Szóval a fundamentumok és a technikai kép között is szétválást láthatunk.
Persze az is igaz, hogy egyelőre minden a korábbi elképzelésünk (azaz az ERSTE eemzői elképzelése) szerint halad. A lejtőn szépen lépegetünk lefelé. Csökken az infláció és romlik a gazdaság a vártnak megfelelően, vagy talán az utóbbi még picit jobb is.
Európában is azt vártuk, hogy az inflációs fordulat picit később jön el, s ez így is van.
Szóval ha eddig igazunk van (piacot értünk ez alatt), akkor miért ne higgyünk az év második felére vonatkozó feltámadásban? S itt jön be az, hogy még mindig relatíve sok pénz van a gazdaságban, hiszen van pénz arra is, hogy megjátsszuk a vélt vagy valós igazunkat.