Szigorította a gyülekezési törvényt a Meloni-kormány

Az ellenzéki pártok szerint a szabadságjogokat korlátozza a Giorgia Meloni vezette kormány, amely legelső intézkedései között szigorította a nyilvános gyülekezésre vonatkozó előírásokat a kedden hatályba lépett törvénnyel.

Szigorította a gyülekezési törvényt a Meloni-kormány

A büntető törvénykönyv egyik cikkelyének módosításával háromtól hat évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatók az elkövetők az engedély nélkül rendezett terület- vagy épületfoglalások miatt, amelyeken több mint ötven ember gyűlik össze. A Matteo Piantedosi belügyminiszter nevével fémjelzett jogszabály aktualitását a Modena külvárosában rendezett rave party adta, amely egybeesett a rendelkezés hatályba lépésével.

A törvény értelmében a rendfenntartó erők engedély nélkülinek nyilvánították az egy hangárban tartott eseményt: több mint ezerháromszáz embert és több mint háromszáz gépjárművet azonosítottak, 150 euró (60,9 millió forint) értékben foglaltak le technikai berendezéseket, és a találkozó tizennégy szervezője ellen indítottak eljárást. A szigorítás azokra az eseményekre vonatkozik, amelyeket a rendfenntartó erők veszélyesnek nyilvánítanak a résztvevők testi épsége vagy a közrend szempontjából. A szervezőkre ezertől tízezer euróig terjedő bírságot is kiszabhatnak.

Enrico Letta, a baloldali Demokrata Párt (PD) főtitkára trójai falónak nevezte a szerinte a gyülekezési szabadságot korlátozó jogszabályt, amelyet a jobboldali kormány a szakszervezeti megmozdulásokkal, valamint a diáktüntetésekkel szemben is ki fog használni.

Olaszországban gyakorinak számít az oktatási intézmények, nemcsak az egyetemek, hanem a gimnáziumok engedély nélküli elfoglalása a tanulók részéről, amit mostanáig a hatóságok az esetek többségében eltűrtek. Az utóbbiak íratlan engedélyezése azonban a törvénymódosítással megszűnik. El a kezekkel a jogszabálytól - jegyezte be közösségi oldalára Matteo Salvini, a Liga vezetője, volt belügyminiszter. Azt üzente Enrico Lettának, hogy a jelenlegi kormány "nem halad visszafele, a törvényeket tiszteletben kell tartani".

A jobboldali kormány egyik első intézkedéséről van szó, mely az utóbbi hónapokban történtekre kívánt reagálni: nyáron ugyanis több tömeges rave partyt rendeztek Európa számos országából érkezett résztvevőkkel. Augusztus közepén csaknem tízezren gyűltek össze a Rómától nem messzi Viterbóban rendezett ötnapos találkozóra, melynek során tucatnyi fiatalt szállítottak kórházba túlzott alkohol- és kábítószer-fogyasztás miatt, egy fiatal pedig életét veszítette. A résztvevők jelentős része tizennyolc év alatti volt. Az engedély nélkül elfoglalt területen háromszáz eurós kár keletkezett. Akkor a választási kampányt folytató jobboldali pártok intézkedéseket ígértek kormányra jutásuk esetén.


Paks - Akár egy hétig is eltarthat a leállított atomerőmű újraindítása

Bár egy-egy blokk leállítása viszonylag gyorsan elvégezhető a paksi atomerőműben, amennyiben hetekre egyszerre áll le mindegyik, nem működő reaktor híján egy hétig is eltarthat az atomerőmű újraindítási folyamata - közölte az erőmű műszaki vezérigazgató-helyettese az MTI érdeklődésére.
2026. 08. 01. 08:00
Megosztás:

Így nőtt a Lidl árbevétele és adózott eredménye

A Lidl Magyarország nettó árbevétele 1485,8 milliárd forintra, adózott eredménye pedig 34,6 milliárd forintra nőtt a 2025. március 1. és 2026. február 28. közötti üzleti évben a vállalat pénteken megjelent pénzügyi mérlege alapján.
2026. 08. 01. 07:00
Megosztás:

A Magyar Közút is takarékossági intézkedéseket vezetett be

Energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be a Magyar Közút Nonprofit Zrt., ügyelve arra, hogy a közlekedés biztonsága ne sérüljön - közölte a közlekedési és beruházási miniszter pénteken közösségi oldalán.
2026. 08. 01. 06:00
Megosztás:

Új negyed születhet a Hungária körútnál: a WING lezárta az Olympia projekt felvásárlását

Lezárta az Olympia projekt megvásárlását a WING: az Atenortól megvett, mintegy 74 ezer négyzetméteres területen egy működő irodaházból, egy szerkezetkész épületből és további fejlesztési telkekből álló, kiemelt közlekedési adottságú ingatlanegyüttes került a portfóliójába. A megváltozott piaci igényekhez igazodva a WING a terület vegyes funkciójú újrapozícionálását készíti elő: a jelenlegi koncepció szerint a meglévő iroda mellett több mint 500 lakás, valamint kiskereskedelmi és szolgáltató funkciók is helyet kaphatnak a fejlesztésben.
2026. 08. 01. 05:00
Megosztás:

Minden rekord megdőlt júniusban, soha ennyi hitelt nem vették még fel a magyarok

A lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél is rekordot hozott a június, a magyarok annyi hitelt vettek fel, amennyit még soha. Az első féléves adatok is messze túlszárnyalják egy évvel korábbit – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lakosság hiteleinek összege pedig már 14 000 milliárd forint közelébe ért.
2026. 08. 01. 04:00
Megosztás:

Beindult az újlakás-piac az idei második negyedévben

Az új építésű lakások piaca az idei év első felében az előzetes várakozásoknak megfelelően fordulóponthoz érkezett - derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely bemutatja a friss lakásépítési adatok mellett a kereslet és a kínálat alakulását, valamint az árakat is.
2026. 08. 01. 03:00
Megosztás:

Törvényt fogadtak el! A nyugdíjat csökkenti az alacsony járulékalap

Sokan csak közvetlenül a nyugdíjba vonulás előtt szembesülnek azzal, hogy a több évtizedes munkaviszonyuk ellenére a vártnál rövidebb szolgálati idő alapján számítják ki az ellátásukat. Ennek oka az úgynevezett arányos szolgálati idő, amely a minimálbérnél alacsonyabb járulékalap esetén csökkentheti az induló nyugdíj összegét.
2026. 08. 01. 02:00
Megosztás:

Ennyi lesz a tej, az ecet és a rizs ára augusztustól

Három hétköznapi élelmiszer, három eltérő árfolyamat: miközben a tej és a rizs ára 2026 első felében érzékelhetően csökkent, az ecet piacán inkább stabilitás és az egyes termékek közötti jelentős árkülönbség figyelhető meg.
2026. 08. 01. 01:00
Megosztás:

Nőtt a fontosabb nyári gyümölcsök termésmennyisége

Nőtt a meggy, a kajszi és az őszibarack termésmennyisége és termésátlaga az idei szezonban tavalyhoz képest - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján pénteken közzétett összesítésben.
2026. 08. 01. 00:05
Megosztás:

Szép lassan elindult a lakásárak csökkenése Magyarországon – Meddig eshetnek az árak?

Az első negyedévben még kitartott az áremelkedés a magyar lakáspiacon, hiszen éves összevetésben 17,8%-kal, egy negyedév alatt pedig 3 százalékkal emelkedtek az árak. A második negyedévben viszont megtorpant a piac, 1,1 százalékkal csökkentek az árak az előző három hónaphoz képest, ami éves alapon még mindig 12,3 százalékos drágulást jelentett – derül ki az MNB friss adataiból.
2026. 07. 31. 23:00
Megosztás:

Megújuló stratégiájához illeszkedően két ingatlanügyletet jelentett be az AKKO Invest

Megújuló stratégiájához illeszkedően alakítja ingatlanportfólióját a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest. Ennek részeként egyik leányvállalata előszerződést kötött egy budapesti lakóingatlanhoz kapcsolódó tulajdoni hányad értékesítésére, francia leányvállalata pedig értékesítette az Antibes városában található egykori szállodaingatlanát. A két ügylet az integrált ingatlanszolgáltatási cégcsoport felépítését célzó növekedési stratégia megvalósítását támogatja.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése pénteken - írja az economedia.ro gazdasági hírportál az országos áramelosztó-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
2026. 07. 31. 21:00
Megosztás:

Vége a külön magyar kriptovalidációnak: augusztus 7-től megszűnik a büntetőjogi csapda, de a MiCA marad

Az Országgyűlés eltörölte a kriptoügyletekhez kapcsolódó magyar validátori rendszert és az annak megsértésére épülő két büntetőjogi tényállást. A változás jelentős könnyítés a hazai kereskedőknek és szolgáltatóknak, de nem jelenti a kriptopiac szabályozatlanná válását: az uniós MiCA-engedély, az ügyfél-átvilágítás, a pénzmosás elleni ellenőrzések és az adókötelezettségek továbbra is megmaradnak.
2026. 07. 31. 20:00
Megosztás:

Európai erdőtüzek: mit tegyen, aki az érintett térségekbe utazna?

A tavalyi rekordév után úgy tűnik, idén még az eddigieknél is súlyosabb lesz az erdőtüzek pusztítása Európában: Spanyolország, Franciaország, Görögország és Olaszország mellett Ukrajna, Montenegró és Bosznia-Hercegovina is súlyosan érintett. Mivel a tűzvész által sújtott területek egy része népszerű turisztikai desztináció, joggal merül fel a kérdés, hogy mit tegyen, aki pont ide szervezte a nyaralását - az Insura online biztosításközvetítő szakértője összefoglalta, mire kell figyelni.
2026. 07. 31. 19:00
Megosztás:

Két miniszternek is írtak a szakszervezetek - A tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kérik

A szakszervezeti tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kéri Kátai-Németh Vilmos, Szociális- és Családügyi miniszternek és Ruff Bálint, Miniszterelnökséget vezető miniszternek írt levélben több tucatnyi, a közszférában működő szakszervezet nevében a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és tagszervezetei, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és tagszervezetei, a Liga Szakszervezet, valamint a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
2026. 07. 31. 17:00
Megosztás:

Vasárnapra ismét rendelkezésre áll a Dunamenti Erőmű meghibásodott blokkja

Vasárnap befejeződik a Dunamenti Erőmű július 29-én meghibásodott G3 blokkjának javítása és valamennyi szükséges ellenőrzése. A szakemberek hétvégén is folyamatosan dolgoznak annak érdekében, hogy a blokk legkésőbb vasárnap ismét zavartalanul termelje az áramot az ország számára.
2026. 07. 31. 16:00
Megosztás:

Ezért éri meg kerékpárra ülni a városban

A reggeli dugók, a parkolóhely-vadászat és a tömött buszok láttán egyre többen gondolkodnak el azon, hogy nem lenne-e egyszerűbb két keréken vágni neki a napnak. A városi kerékpározás nem csak a közlekedési stresszt csökkentheti, ráadásul ha egyszer rákapunk, nehéz lesz visszaszokni az autóra vagy a tömegközlekedésre. Az Árukereső.hu adatai szerint sem véletlen az érdeklődés: a kerékpárkategória 11 százalékkal nő évről évre, és a magyarok egyre komolyabb összeget szánnak rá.
2026. 07. 31. 15:00
Megosztás:

A kiszámíthatatlan vasút gátolja a logisztikai szektor versenyképességét

A magyarországi tengeri rakott konténerforgalom 2026 második negyedévében több mint 10 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakát, a teljes piac forgalma elérte a 123 258 TEU-t. Az adatok bár erős piacot mutatnak, a háttérben egyre súlyosabb működési kockázat rajzolódik ki. Az EU-s vasúti rendszer megbízhatatlansága már közvetlenül veszélyezteti a további növekedést. A pályahibák miatt kiszámíthatatlanok a menetidők, amit súlyosbít, hogy gyakran egyszerre zárnak le olyan útvonalakat, amelyek egymás kerülőútjai lehetnének. Az MLSZKSZ szerint a mostani növekedés komoly lehetőséget jelent Magyarországnak, amelyet a vasúti infrastruktúra fejlesztésével és szorosabb európai együttműködéssel tartós versenyelőnnyé lehet alakítani.
2026. 07. 31. 14:00
Megosztás:

A Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollárért vásárolja fel a CBIZ-t

A Grant Thornton Advisors LLC, a New Mountain Capital és a CBIZ, Inc. (NYSE: CBZ) bejelentette, hogy végleges megállapodást kötöttek, amelynek értelmében a Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollár vállalatértéken, teljes egészében készpénzes tranzakció keretében felvásárolja a CBIZ-t. Az ügylet az elmúlt több mint 25 év legnagyobb tranzakciója a professzionális szolgáltatások piacán, amelynek nyomán a Grant Thornton közvetlenül a Big Four mögé zárkózik fel az amerikai piacon. Az akvizícióval létrejövő szervezet nemcsak méretében, hanem technológiai felkészültségében is a világ egyik leginnovatívabb professzionális szolgáltatójává válhat. A magyar leányvállalat, a Grand Thornton Magyarország 1991 óta van jelen a hazánkban, ahol az első nyolc tanácsadó és könyvvizsgálócég közé tartozik.
2026. 07. 31. 13:00
Megosztás:

Megállapodott a Mol a Shell ciprusi leányvállalatának megvásárlásáról

A Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról - közölte a társaság pénteken a BÉT honlapján.
2026. 07. 31. 12:00
Megosztás: