Szigorították a korlátozásokat Németországban

Életbe léptek az omikron nevű koronavírus-variáns terjedésének lassítását szolgáló járványügyi korlátozások kedden Németország összes tartományában.

Szigorították a korlátozásokat Németországban

A legfontosabb új szabály szerint legfeljebb tíz ember vehet részt családi eseményen vagy egyéb magánrendezvényen, ha beoltatták magukat az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta betegség (Covid-19) ellen, vagy igazoltan átestek a fertőzésen. Az oltatlanokra az a már novemberben bevezetett előírás érvényes, hogy a saját háztartásuk tagjaival és legfeljebb egy további háztartás két tagjával tölthetik együtt az időt.     
    
Az éjszakai szórakozóhelyeket határozatlan időre bezárták, a tömegrendezvények elmaradnak - így helyszíni közönség nélkül tartják meg a  sportversenyeket is -, és szilveszterkor tilos a gyülekezés és a tűzijátékozás közterületen. Az új korlátozások kiegészítik az eddigieket, amelyek az oltatlanokat sújtották, így például kitiltották őket a közösségi élet zárt térben zajló eseményeiről és a kiskereskedelemből, kivéve az alapellátást biztosító boltokat.
    
Németországban egyelőre enyhül a járvány, a napi új fertőződések száma december eleje óta csökken - kedd reggel 21 080 esetet jelentettek az előző 24 órából, szemben az egy héttel korábbi 23 428-cal -, de megjelent és halálos áldozatot is szedett már az omikron, a SARS-CoV-2 minden korábbinál ragályosabb változata.
    
A szövetségi kormány szerint elkerülhetetlen, hogy az omikron "leváltsa" az egyelőre uralkodó delta variánst, és elindítsa a járvány újabb, ötödik hullámát. A járvány karácsonytól számítva 1-3 héten belül várt hulláma az egyszerre megbetegedő munkavállalók nagy száma miatt akár az úgynevezett kritikus infrastruktúra - például az egészségügyi ellátórendszer, a rendőrség és az áramszolgáltatás - működését is veszélyeztetheti a kormány és szakértői szerint.
    
A fenyegető omikron-hullám miatt vezették be a fertőzésveszéllyel járó érintkezések, találkozások számának csökkentését szolgáló új korlátozásokat, amelyekről a szövetségi kormány és a járványügyi védekezés gyakorlati megvalósításáért felelős tartományi kormányok vezetőinek karácsony előtti tanácskozásán állapodtak meg. A megállapodás a minimálisan kötelező intézkedésekről szól. A tartományok saját hatáskörben tovább szigoríthatnak. Mecklenburg-Elő-Pomerániában például bezáratták a múzeumokat, mozikat, színházakat és az uszodákat is, az állatkertekben pedig kizárólag a szabadtéri kifutók látogathatók. Baden-Württembergben a magánrendezvényekre vonatkozó korlátozás mellett azt is elrendelte a helyi kormány, hogy a vendéglátóhelyek legfeljebb 22:30-ig tarthatnak nyitva.
    
Az omikron elleni védekezés másik fő területe az oltási kampány, mindenekelőtt az új variáns semlegesítését elősegítő emlékeztető oltások beadásának felgyorsítása. Karl Lauterbach szövetségi egészségügyi miniszter vasárnapi bejelentése szerint sikerült teljesíteni az első célt, vagyis azt, hogy karácsonyra elérje a harmincmilliót a beadott frissítő oltások száma. A következő cél a hatvanmillió, amelyet legkésőbb január végén kell elérni. Ugyancsak január végére kell 80 százalékra emelni a legalább egy adag oltással rendelkezők arányát.
    
A szövetségi kormány keddi adatai szerint a német lakosság 73,9 százaléka - 61,5 millió ember - kapott legalább egy adag védőoltást a Covid-19 ellen. Teljes oltással a lakosság 70,9 százaléka - 59 millió ember - rendelkezik. Az emlékeztető oltást a lakosság 36,6 százaléka - 30,4 millió ember - kapta meg. Az oltatlanok 21,7 millióan vannak, a lakosság 26,1 százalékát teszik ki. Közülük 4 millióan - a lakosság 4,8 százaléka - ötévesnél kisebb gyerekek, akiknek egyelőre nincs oltóanyag.


Erősödött a hét végén a forint

Erősödött kissé a forint hétfő reggelre a péntek délutáni jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 03. 07:05
Megosztás:

Kapitány István: 700 megawattal kevesebbet fogyasztottak a csúcsidőszakban a magyarok

Vasárnap este 19 órakor, a csúcsidőszakban 5700 megawatt volt az ország terhelése a tervezett 6400 helyett, így 700 megawattal fogyasztottak kevesebbet a magyarok - jelentette be a gazdasági és energetikai miniszter a Facebook-oldalán vasárnap este.
2026. 08. 03. 06:00
Megosztás:

Meddig marad a forróság, mikor lesz enyhülés?

Hétvégéig marad a forróság, néhány Celsius-fokos enyhülés csak szombattól jöhet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 03. 05:00
Megosztás:

A hibrid munka lett a hallgatók egyik legfontosabb elvárása

A Corvinuson tanuló diákok többsége már az egyetemi évek alatt dolgozik, a diploma munkaerőpiaci értékét egyre erősebbnek látja, és pályakezdőként elsősorban rugalmas, hibrid munkavégzést kínáló munkahelyet keres – derül ki a Corvinus friss felméréséből.
2026. 08. 03. 04:00
Megosztás:

A pancsovai olajfinomító is leállhat a Duna alacsony vízállása miatt

A pancsovai olajfinomító működését is veszélyezteti a Duna történelmi mélypontra süllyedt vízállása a szerb elnök szerint, aki vasárnap közölte, ha a helyzet tovább romlik, ideiglenesen le kell állítani a finomítót.
2026. 08. 03. 03:00
Megosztás:

Az augusztusi családi pótlék kifizetése így fog zajlani

Augusztusban a megszokottnál is fontosabbá válik, hogy a családok pontosan kövessék a családi pótlék folyósítását.
2026. 08. 03. 02:00
Megosztás:

Jogszabályi döntés! A nyugdíj nem feltétlenül indul el automatikusan

Sokan úgy gondolják, hogy a 65. életév betöltését követően az állam automatikusan kiszámítja és folyósítani kezdi az öregségi nyugdíjat. A valóságban azonban a korhatár elérése önmagában általában nem indítja el a kifizetést: az érintettnek kérelmet kell benyújtania, és meg kell jelölnie azt is, hogy melyik naptól kéri az ellátás megállapítását.
2026. 08. 03. 01:00
Megosztás:

Kisebb visszaesés tapasztalható a dél-balatoni vendéglátók forgalmában

Mintegy 20 százalékkal esett a dél-balatoni vendéglátók forgalma tavalyhoz képest, a hétvégék hasonlóan erősek, de hétközben szinte nincs forgalom - jelezte a KISOSZ dél-balatoni csoportjának elnöke vasárnap az MTI-nek, míg a megkérdezett Velencei-tavi vendéglátósok mindegyike arra panaszkodott, hogy a tó állapota miatt az idei esztendő forgalma katasztrofális.
2026. 08. 03. 00:05
Megosztás:

Magyar Péter: több mint egy hónapra is leállíthatják a paksi atomerőművet

Akár több mint egy hónapra is leállíthatják a paksi atomerőművet - mondta a miniszterelnök vasárnap az RTL Házon kívül című műsorában.
2026. 08. 02. 23:00
Megosztás:

Újabb nagybank vág kamatot: augusztustól olcsóbbak lesznek a CIB lakás- és jelzáloghitelei

Újabb hazai nagybank jelentett be kamatcsökkentést: 2026. augusztus 1-jétől a CIB Bank több lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelének kamata is mérséklődik. A CIB ezzel az OTP után már a második nagybank, amely az elmúlt hetekben olcsóbbá tette piaci lakáshiteleit: az OTP július 1-jétől csökkentette egyes konstrukcióinak kamatát.
2026. 08. 02. 22:00
Megosztás:

A Fidesz részt vesz a Forsthoffer Ágnes által összehívott hétfői egyeztetésen

A Fidesz ott lesz a köztársasági elnöki jogköröket ideiglenesen gyakorló házelnök, Forsthoffer Ágnes által összehívott hétfői egyeztetésen - tudatta Bóka János, az ellenzéki párt parlementi frakcióvezetője a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 08. 02. 21:00
Megosztás:

Energiatakarékosság - Magyar Péter: az ország energiarendszere stabilan működik

Hazánk energiarendszere stabilan működik. A szakemberek gyors beavatkozásának köszönhetően újra üzemel és teljes kapacitással termel Százhalombattán a Dunamenti Erőmű - jelentette be Magyar Péter vasárnap a Facebook-oldalán. A miniszterelnök videóüzenetében a teljes paksi leállásról, a fogyasztási adatokról, az energiarendszer állapotáról, a védelmi munkacsoport ülésének témájáról és a következő napok várható fejleményeiről adott tájékoztatást.
2026. 08. 02. 20:00
Megosztás:

Gajdos László: 10-20 településen problémás a vízellátás

Jelenleg az egész országban biztosított az ivóvízszolgáltatás, 10-20 településen lehetnek problémák, de azokat folyamatosan kezelik - közölte az élő környezetért felelős miniszter vasárnap Facebook-oldalán.
2026. 08. 02. 19:00
Megosztás:

A magyarországi Auchan áruházakban is intézkedéseket vezettek be

Az országos energiapiaci helyzetre tekintettel haladéktalanul energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be az Auchan Retail Magyarország - közölte a bolthálózatot üzemeltető társaság vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 02. 18:00
Megosztás:

Nyári diákfoglalkoztatás 2026: tudnivalók a kötelező szakmai gyakorlatról

A nyári kötelező szakmai gyakorlat nemcsak a diákok számára jelent lehetőséget arra, hogy valódi munkatapasztalatot szerezzenek, hanem a fogadó cégeknek is alkalmat kínál arra, hogy fiatal, motivált munkaerőt vonjanak be működésükbe. A diákok foglalkoztatása azonban csak akkor jelent valódi előnyt, ha a munkáltatók pontosan ismerik a vonatkozó jogszabályi és adminisztrációs előírásokat. A Niveus összefoglalta, mire kell figyelni a szerződéskötéstől a bérszámfejtésen át egészen a NAV-adminisztrációig.
2026. 08. 02. 17:00
Megosztás:

Megugrott a Circle részvénye a New York-i hatósági engedély után

Öt százalékkal emelkedett a Circle Internet Group részvényének árfolyama, miután az USDC stabilcoin kibocsátója megszerezte a New York-i pénzügyi felügyelet korlátozott célú trustengedélyét. A jóváhagyás tovább erősítheti a vállalat szabályozási pozícióját az Egyesült Államokban, miközben a stabilcoinpiacon egyre intenzívebb verseny és fokozódó hatósági figyelem tapasztalható.
2026. 08. 02. 16:00
Megosztás:

Lezárult a Lunar Program 246,5 millió forintos startup-inkubációs projektje

Lezárult a Lunar Program Zrt. 246,5 millió forint támogatásból megvalósított Startup Factory 2023 inkubációs projektje, amelynek során kilenc innovatív magyar startup vállalkozás kapott finanszírozást és komplex szakmai támogatást - közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 08. 02. 15:00
Megosztás:

Javaslatokat fogalmazott meg az iparkamara az energiaválság enyhítése érdekében

Összefoglaló javaslatokat fogalmazott meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az energiaválság lehetséges enyhítése érdekében - közölte a köztestület szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 02. 14:00
Megosztás:

Változik az ügyfélszolgálatok rendje a NAV-nál a jövő héten

Az adóhivatal ügyfélszolgálatain jövő héten is intézhetőek az adóügyek, de a rendkívüli körülmények miatt a személyes ügyfélfogadást hétfőtől szerdáig a helyszínek adottságaihoz igazítják - közölte a NAV vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 02. 13:00
Megosztás:

A bölcsődék és óvodák zárva tartását ajánlja a szakminisztérium a hőség miatt

Valamennyi bölcsőde és óvoda számára megfontolásra ajánlja az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium a hőségriadó idejére a zárvatartás lehetőségét, erről tájékoztatott Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 02. 12:00
Megosztás: