Szlovákiában és Csehországban is többet kell dolgozni egy új lakás megvásárlásához, mint Magyarországon

Az Európai Unióban fekvő városok közül Párizsban és Münchenben a legdrágábbak az új lakások. 2022-ben a korábbi években tapasztalt drágulás lendülete több európai országban is megtört és éves összevetésben az új lakások ára Dániában és az Egyesült Királyságban is csökkent a Deloitte Property Index 27 európai országra kiterjedő felmérése szerint. Egy új lakás vásárlásához Szlovákiában és Csehországban kell a legtöbbet dolgozni, a visegrádi országok közül pedig továbbra is a magyar fővárosban lehet a legolcsóbban lakást bérelni – állapította meg a kutatás.

Szlovákiában és Csehországban is többet kell dolgozni egy új lakás megvásárlásához, mint Magyarországon

Az Ausztriában épült új lakások a legdrágábbak Európában. 2022-ben négyzetméterenként 4 925 euró volt az átlagos fajlagos ár. Ausztriát követi Németország (4 800 euró), Franciaország (4 639 euró) és Norvégia (4 204 euró). A legtöbb országban továbbra is emelkedtek az új lakások átlagárai, de az Egyesült Királyságban (-18,8%), Dániában (-9,7%) és Franciaországban (-0,2%) csökkenést tapasztaltak.

A legdrágább európai uniós városnak továbbra is Párizs számít, ahol 14 622 ezer eurót kérnek el átlagosan egy új lakás négyzetméteréért. A második helyezett München (11 400 euró). A Budapesten tapasztalt 2 862 euró átlagos négyzetméterártól Prágában (4 942 euró) és Pozsonyban (3 965 euró) is jelentősen magasabbak a lakásárak.

„A korábbi években tapasztalt európai lakóingatlanpiaci áremelkedés a legtöbb országban és európai nagyvárosban 2022-ben is folytatódott. Az új lakások euróban számított árai 20 százalékot meghaladó mértékben Szarajevóban (+30,6%), Zágrábban (+30,3%), Vilniusban (+24,9%) és Brüsszelben (+24,0%) nőttek. Némileg eltérő kép rajzolódik ki, ha helyi valutában vizsgáljuk az árak változását. A Budapesten tapasztalt 21,2%-os drágulás tavaly Európában a harmadik legmagasabb volt. A következő 12 hónapban a legtöbb európai országban a lakásárak stabilizálódhatnak és néhány országban csökkenhetnek a lakásárak. A fenntarthatóság szempontjainak megfelelő és energiahatékony lakhatás mind jobban előtérbe kerül, és a jól tájékozott vásárlók elsősorban a kedvezőbb adottságú, hosszú távon értékálló lakásokat kereshetik.” – vélekedett Kohári Gábor MRICS, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértője.

A régiós országokhoz viszonyítva az új építési engedélyek száma és az elkészült lakások számában elmarad Magyarország. Az új építési engedélyek száma Magyarországon ezer lakosra vetítve 3,62, miközben Lengyelországban 5,3 volt 2022-ben. Az elkészült lakások száma Magyarországon ezer lakosra vetítve csupán 2,12 volt, ami a vizsgált európai országok közül a negyedik legalacsonyabb adat, miközben Lengyelországban 6,31 volt, mely Franciaország után a második legmagasabb érték.

Mennyi ideig kell dolgoznunk egy lakás megvásárlásához?

Annak megállapítására, hogy a lakásárak milyen mértékben terhelik meg egy-egy ország állampolgárait, a Deloitte Property Index megvizsgálta, hogy az átlagos bruttó fizetést alapul véve hány évet kell dolgozni egy átlagos, 70 négyzetméteres lakás megvásárlásához. Az elemzés alapján a saját lakás legkevésbé Szlovákiában fizethető meg, ott 14 évig kell dolgozni a saját lakásért, de a tavalyi első helyezett Csehországban sem sokkal jobb a helyzet, ahol valamivel több mint 13 év szükséges. A tanulmány adatai szerint Magyarországon a tavalyi 9,6 évhez képest 2022-ben már hosszabb ideig, 10,2 évig kell a teljes éves bruttó átlagkeresetet félretenni, hogy saját lakást vásárolhassunk.

Európában a saját lakáshoz való hozzájutás lehetőségének romlásához a hitelfelvételek során tapasztalt növekvő kamatok is hozzájárultak. Bár Európa legtöbb országában az új lakáshiteleknél a hitelkamatok ezzel együtt is csupán 2-3% körülire nőttek, 2022-ben Magyarországon és Lengyelországban is rendkívüli mértékben, 9% körüli szintre ugrott az új lakáshiteleknél jellemző kamat. 

„2022 harmadik negyedévében jelentős fordulatot láthattunk a magyar lakáspiacon és a lakások iránti kereslet jelentősen visszaesett. A vásárlók az igen magas, 9% körüli hitelkamatok és emelkedő európai energiaárak és kedvezőtlen európai gazdasági folyamatok láttán elbizonytalanodtak. A trendfordulót követően a vásárlást tervezők egy jelentős része a tervezett vásárlással kivár és egy részük a bérleti piacon jelent meg” – vélekedett Kohári Gábor.

Európában lakást bérelni sem olcsó

A tanulmány a lakásbérleti díjak alakulását is feltérképezte. 2022-ben a legtöbbet Dublinban kellett fizetni a bérelt ingatlanokért, 2022-ben négyzetméterenként átlagosan 32,8 eurót. Figyelemre méltó, hogy Dublinban egy év alatt több mint duplájára nőttek a bérleti díjak. A 9,6 eurós budapesti érték a vizsgált 76 európai nagyváros közül a 28. legalacsonyabb és a régiós országok fővárosaitól rendre elmarad. Budapesthez hasonló fajlagos bérleti díjakat a linzi, a portói és a maribori lakáspiacon láthatunk. 

„A saját lakáshoz való hozzájutás feltételeinek romlása a legtöbb európai országban és nagyvárosban a bérleti díjak növekedését és a bérlakáspiac bővülését eredményezte. Ezzel hasonlóan a múlt év második felétől Magyarországon is a bérlakáspiac bővülését és a bérleti díjak dinamikus növekedését tapasztaltuk. A bérlakások tekintetében a meglévő támogatási formák szélesítése és a megfizethető lakhatás biztosítása egyre fontosabb szempont lehet Magyarországon a következő időszakban.” – vélekedett Kohári Gábor.

Estek a nyugat-európai piacok, miután az energiaárak további megugrása miatt nőttek az inflációs kockázatok és emelkedtek a kamatemelési várakozások

Tovább folytatták lejtmenetüket az európai részvénypiacok tegnap és több mint két hónapja nem látott mélypontra estek hétfőn. Az olajárak meredek emelkedése (átmenetileg 120 dollárig) tovább fokozta az inflációs aggodalmakat. A pán-európai STOXX 600 zsinórban harmadik napja esett, és 0,6%-os mínuszban zárt, miután pénteken közel egy éve a legrosszabb heti teljesítményét produkálta. Az index közel 6%-kal került a február 27-én elért rekord záróértéke alá. A STOXX volatilitási mutató tavaly április óta nem látott csúcsra emelkedett, majd a nap végére visszahúzódott. Irán Mojtaba Khameneit nevezte ki apja, Ali Khamenei utódjának a legfőbb vezetői pozícióban – a lépést sokan a teheráni keményvonalasok hatalmának megszilárdításaként értékelik, amely tovább szűkíti a háború gyors rendezésének lehetőségét.
2026. 03. 10. 07:30
Megosztás:

Még több mint 900 milliárd forint EU-s fejlesztési pénz vár a magyar kkv-kra

Több száz milliárd forintnyi még elérhető EU-s pályázati forrásról kaphatnak közvetlen tájékoztatást a magyar kis- és középvállalkozások. A Nemzeti Fejlesztési Központ a vármegyei kamarákkal közösen országos rendezvénysorozatot indít, ahol a vállalkozások első kézből ismerhetik meg a versenyképességet, digitalizációt, képzést és foglalkoztatást támogató pályázatokat, valamint a közeljövőben megnyíló lehetőségeket. A roadshow március 10-én Székesfehérváron indul és március 30-án Budapesten zárul.
2026. 03. 10. 06:30
Megosztás:

Startol az adóbevallási szezon, ezek a legfontosabb változások

Március 15-én startol az SZJA-bevallási szezon: a háromgyermekes anyák adómentessége és az új büntetési szabályok miatt idén a rutinellenőrzésnél többre lesz szükség. Bár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) milliók helyett készíti el a tervezetet, a WHC Payroll szakértői arra figyelmeztetnek, hogy az új kedvezményrendszer útvesztőiben egy apró hiba is súlyos bírságot vonhat maga után. Mutatjuk a legfontosabb határidőket és azt az új nyomtatványt, amely radikálisan egyszerűsítheti az édesanyák adminisztrációját.
2026. 03. 10. 06:00
Megosztás:

Százmillió euróra emelkedett Szoboszlai Dominik értéke

Százmillió euróra ugrott Szoboszlai Dominik, az angol bajnok Liverpool magyar futballistájának értéke.
2026. 03. 10. 05:30
Megosztás:

Megtört a lendület a bérlakáspiacon: de hogyan látják az ingatlanközvetítők?

2025 őszén több hónapon át csökkentek az albérletárak, és 2026-ban sem várható jelentősebb drágulás. A szakértők szerint a 3 százalékos támogatott hitel sok bérlőt terelt a vásárlás felé, ami mérsékelte a kiadó lakások iránti keresletet és a bérleti díjak növekedését is.
2026. 03. 10. 05:00
Megosztás:

Kétszáz új munkahelyet hoz létre a Rosenberger Csoport friss beruházása

A Rosenberger Csoport mintegy 47 milliárd forint értékű kapacitásbővítést hajt végre a jászárokszállási, a jászberényi és a nyírbátori telephelyén, aminek nyomán kétszáz új munkahely jön majd létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Jászberényben.
2026. 03. 10. 04:30
Megosztás:

Mentőövet dobhat az adóvitákban fuldokló cégeknek az MI

Egyre több és elhúzódó adóügyi jogvitára számítanak világszerte a döntéshozók, aminek hatékony kezelésében a vállalatok és a hatóságok is a mesterséges intelligenciától (MI) várják a megoldást – derül ki az EY friss nemzetközi kutatásából. A közel 2000 felsővezető bevonásával készült felmérés szerint a globális adóreformok és a gyorsan változó szabályozási környezet új megközelítést követel.
2026. 03. 10. 04:00
Megosztás:

A CSOK Plusz igényléseit is felpörgethette az Otthon Start

Az év végi CSOK Plusz igénylések élénkülése összefüggésben állhat az Otthon Start program tavaly szeptemberi indulásával - világít rá a money.hu legfrissebb elemzése. A friss banki adatok alapján fordulat látható ugyanis a 2025-ös év során indított CSOK Plusz igénylések dinamikájában, a havi átlagos igénylések száma növekedést mutat a szeptembertől decemberig tartó időszakban az év első nyolc hónapjához képest.
2026. 03. 10. 03:00
Megosztás:

Putyin: Oroszország kész energiahordozókat szállítani Európába

Oroszország kész együttműködni az európai szénhidrogén-vásárlókkal is, ha ők garantálják a hosszútávú, politikai konjunktúrától mentes együttműködést - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az energetikai helyzetről a Kremlben hétfőn megrendezett szakmai konferencián.
2026. 03. 10. 02:30
Megosztás:

Bitcoin emelkedik a részvénypiac gyengélkedése közben – visszatér az inflációs fedezet narratíva?

A Bitcoin hétfőn emelkedni tudott, miközben a globális részvény- és kötvénypiacok gyengélkedtek. A kriptovaluta ára közel 3%-kal nőtt, és 69 000 dollár körül kereskedtek vele New Yorkban. Eközben más digitális eszközök, például az Ethereum és a Solana is erősödést mutattak.
2026. 03. 10. 02:00
Megosztás:

Egy zümmögésből megmondjuk, mi az

Egy fénykép vagy hangfelvétel is elég lehet ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia kiszűrje a veszélyes, betegséget terjesztő szúnyogfajokat: új korszak kezdődhet a járványmegelőzésben. Az MI modellek akkor működnek jól, ha nagy mennyiségű, jó minőségű adaton tanulhatnak, azonban szúnyoghangokból jelenleg még nincsen elég használható felvétel. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont, az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem kutatói frissen megjelent tanulmányukban kimutatták, hogy a szúnyogok hangja egyeden és fajon belül is viszonylag állandó. Továbbá, figyelembe véve a környezeti paramétereket, például a hőmérsékletet, a hangok még pontosabban kapcsolhatóak az egyes fajokhoz. Mindez azt vetíti előre, hogy az MI alapú automatikus terepi szúnyoghatározás a környezeti tényezők beépítése mellett lehet igazán hatékony. A jövőben ezek az automatizált monitorozó rendszerek segíthetik a hatékony közegészségügyi intézkedéseket a vektorpopulációk, vagyis a potenciálisan betegséget terjesztő állatok nyomon követésével.
2026. 03. 10. 01:30
Megosztás:

Rekordszint felett a budapesti szállodapiac

Mérföldkőhöz érkezett tavaly a budapesti szállodapiac, miután a vendégéjszakák száma első alkalommal haladta meg a pandémia előtti szintet. A fővárosi szálláshelyek 2025-ben összesen 9,9 millió vendégéjszakát regisztráltak, ez 4 százalékkal több a 2019-es szintnél és 6,5 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A rekordot jelentő értékből 8,5 milliót külföldi vendégek töltöttek el, amely 7 százalékos növekedést jelent az előző év számaihoz képest. A folyamatosan bővülő kereslet nyomán jelentős szállodafejlesztési hullám indult a városban, amelyek közül egyre több szálloda irodaépületek átalakításával valósul meg. A következő években új nemzetközi márkák jelenhetnek meg a piacon, és a kínálat bővülése mellett a befektetői aktivitás is erős maradhat.
2026. 03. 10. 01:00
Megosztás:

115 munkahelyet hoz létre a hazai tulajdonú Nívó Csoport új péceli gyára

A biztonsági bejárati ajtókat gyártó Nívó Csoport ötmilliárd forint értékben új üzemet épít Pécelen, ezzel újabb 115 munkahelyet hozva létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Nagytarcsán.
2026. 03. 10. 00:30
Megosztás:

14 székelyföldi településen fejlesztik a víz- és csatornahálózatot egy óriásprojekt keretében

Tizennégy településen fejlesztik a víz- és csatornahálózatot a székelyföldi Hargita megyében egy egymilliárd lejt (77 milliárd forint) meghaladó óriásprojekt keretében, a finanszírozási szerződést hétfőn írták alá Bukarestben - közölte hétfőn az MTI-vel az egyik haszonélvezőként a csíkszeredai önkormányzat.
2026. 03. 09. 23:30
Megosztás:

Megkezdődött a kötelező katonai alapkiképzés Horvátországban

Megkezdődött hétfőn Horvátországban a kötelező katonai alapkiképzés: az első turnusban mintegy 800 újonc vonult be a knini, a slunji és a pozsegai laktanyába - közölte a horvát védelmi minisztérium.
2026. 03. 09. 23:00
Megosztás:

„A Bitcoin meg fog halni” – Oscar-jelölt színész jósolta a kriptovaluta bukását

Újabb híresség állt be a Bitcoin kritikusai közé. Terrence Howard hollywoodi színész egy podcast-interjúban kijelentette, hogy szerinte a világ legismertebb kriptovalutája előbb-utóbb el fog tűnni. Bár a Bitcoin haláláról szóló jóslatok nem újkeletűek, a történelem eddig rendre rácáfolt az ilyen kijelentésekre.
2026. 03. 09. 22:30
Megosztás:

Többé nincs hova bújniuk a szennyeződéseknek – megérkezett a Dyson Spot+Scrub™ Ai

A Dyson bemutatja első nedves és száraz tisztításra képes robotját, amely fejlett mesterséges intelligencia segítségével felkutatja, azonosítja és eltávolítja a rejtett foltokat.
2026. 03. 09. 22:00
Megosztás:

Akciós termékként csak magyar tej kerüljön a polcokra

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács felhívást intézett a kiskereskedelmi szereplők felé, hogy a termelők fennmaradása érdekében április 1. és június 30. között az "elsőáras" vagy "akciós árú" termékként kizárólag magyar tejet értékesítsenek, egyben felszólították a hazai tejfeldolgozókat, hogy biztosítsák az ehhez szükséges árumennyiséget a megfelelő áron - közölte a szervezet az MTI-vel hétfőn.
2026. 03. 09. 21:30
Megosztás:

XRP: a nagy befektetők vásárolnak, miközben a kisbefektetők veszteségekben ülnek

Érdekes kettősség alakult ki az XRP piacán: miközben a tokenek jelentős része jelenleg veszteségben van, a nagy tőkével rendelkező befektetők láthatóan nem hátrálnak meg. Sőt, a friss on-chain adatok szerint a „bálnák” inkább felhalmozási stratégiát követnek, miközben a kisebb befektetők jelentős nem realizált veszteségekkel néznek szembe.
2026. 03. 09. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 09. 20:30
Megosztás: