Tavaly őszhöz képest jóval stabilabbnak érezzük az állásunkat
Az idei harmadik negyedévben készült felmérésben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 77 pontos értéket vett fel, amely az előző év hasonló időszakához képest 3 pontos emelkedést mutat.
„A kutatás több részeredményét is figyelembe véve, az előző évhez képest kifejezetten pozitív irányú változást tapasztalunk a munkavállalók attitűdjében, mivel optimistábbak a munkahelyük biztonságával kapcsolatban és úgy vélik, hogy probléma esetén is viszonylag hamar megbirkóznának a kihívásokkal” – mondta el Kiss Márk István.
A BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója hozzátette: a megelőző időszakok adatai a bizalmi attitűd folyamatos gyengülését tükrözték, ezért az csak hosszabb távon derülhet ki, hogy a mostani kedvezőbb értékek egyben trendfordulót is jelentenek -e.
A kutatás szerint az interjúalanyok közel kétharmada (65%-a) egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy egy éven belül esetleg elveszítheti az állását, ami az előző év hasonló időszakához képest ugyan változatlan arányt mutat, ugyanakkor a tavalyi 14-ről mostanra 17%-ra ugrott azok aránya, akik emiatt már csak kis mértékben aggódnak. Ezzel kapcsolatban a kutatás most először azt is vizsgálta, hogy a munkavállalók hogyan viszonyulnak a mesterséges intelligencia megjelenéséhez: a válaszadók négyötöde (81%) egyáltalán nem, közel egytizedük (8,7%) pedig kicsit aggódik és kevesebb, mint 5% azok aránya, akik nagyon, vagy eléggé aggódnak, hogy az ilyen típusú új eszközök miatt munkanélkülivé válhatnak.
Mindenképpen pozitív fejleménynek tekinthető, hogy a tavalyi évben mért 24%-hoz képest mostanra már csak a megkérdezettek 21% jelezte azt, hogy a háztartása kevesebb, mint egy hónapot tudna csak átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, míg ezzel párhuzamosan 16-ról 19%-ra ugrott azok aránya is, akik viszont akár 4-6 hónapra elegendő megtakarítással is rendelkeznek.
Lényeges fejlemény, hogy 2023 hasonló időszakához képest 3, az év elejéhez képest pedig 4 ponttal emelkedve 88 pontot vett fel a munkavállalók mostani munkahelyük fennmaradásával kapcsolatos optimista percepciója. A részeredmények alapján az interjúalanyok 76%-a úgy vélte, hogy a cég, ahol dolgozik – függetlenül a saját pozíciójától – még több mint 5 évig biztosan megmarad, ami egy év alatt 7 százalékpontos ugrást jelent, ezzel párhuzamosan 10-ről 6 százalékpontra esett azok aránya, akik mindössze 2-3 évet jelöltek meg.
A felmérés szerint a megelőző év azonos időszakához képest 5 ponttal emelkedett az a mutató, amely a munkavállalók azzal kapcsolatos attitűdjeit méri, hogy a jelenlegi pozíciójukat mennyire érzik biztosnak az adott cégen belül: az így elért 78 pont az elmúlt 2 és fél év legmagasabb értéke. A vonatkozó részadatok szerint a válaszadók 60%-a azt gondolja, hogy jelenlegi pozíciójuk több mint 5 évig biztosan meg fog maradni, ami az előző év hasonló időszakához képest 6 százalékpontos emelkedést jelent, továbbá 2 százalékponttal emelkedett azok aránya is, akik szerint ez az időszak 4-5 év. A pozitív irányú trendet erősíti, hogy ezzel párhuzamosan 10-ről 6 százalékpontra esett azon válaszadók aránya, akik szerint ez a periódus legfeljebb egy év.
Az előző év azonos időszakához képest változatlanul 62 pontot ért el az a mutató, amely azt vizsgálja, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy egy esetleges állásvesztés vagy felmondás esetén milyen könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. A részeredmények szintjén csak minimálisan tapasztalható változás: a tavalyi 21-ről 17%-ra esett azok aránya, akik szerint nehezen, vagy nagyon nehezen találna magának új munkahelyet, ezzel párhuzamosan 24-ről 33%-ra emelkedett azoké, akik úgy vélik, hogy nem könnyen, de nem is nehezen szereznének új állást.