Tévedett a Bankless alapítója? Az on-chain adatok szerint az Ethereum továbbra is komoly nyomás alatt áll

Komoly visszhangot váltott ki a kriptoközösségben, amikor David Hoffman, a Bankless társalapítója bejelentette, hogy eladta Ethereum-állományát. A szakember szerint az úgynevezett „ETH mint pénz” narratíva kifulladt, és az Ethereum natív tokenje előtt már nem áll olyan növekedési potenciál, amely indokolná a hosszú távú tartást. A blokklánc-hálózat működését vizsgáló on-chain mutatók egyelőre nem cáfolják ezt az álláspontot, sőt több adat is arra utal, hogy a piac jelenleg inkább a pesszimista forgatókönyvet árazza.

Tévedett a Bankless alapítója? Az on-chain adatok szerint az Ethereum továbbra is komoly nyomás alatt áll

Az Ethereum árfolyama jelenleg 2000 dollár alatt mozog, ami közel 60 százalékos visszaesést jelent a tavaly nyári csúcshoz képest. Miközben a második legnagyobb kriptovaluta hosszú ideje képtelen tartós emelkedést produkálni, a hálózati aktivitás és a befektetői magatartás is egyre több figyelmeztető jelet küld.

Miért fordított hátat Hoffman az Ethereumnak?

David Hoffman szerint az Ethereum befektetési sztorija az elmúlt évek során fokozatosan megváltozott. Bár továbbra is hisz abban, hogy maga a hálózat meghatározó szereplője marad a blokklánc-iparnak, úgy véli, hogy ez már nem feltétlenül jelent automatikusan árfolyam-emelkedést az ETH számára.

Érvelése szerint az Ethereum ökoszisztémája egyre inkább olyan irányba fejlődött, ahol a hálózat által megtermelt érték jelentős része a különböző második rétegű megoldásokhoz (Layer 2), decentralizált alkalmazásokhoz és külső szolgáltatókhoz áramlik, miközben az ETH token tulajdonosai ebből egyre kevesebbet profitálnak közvetlenül.

A Bankless alapítója rámutatott arra is, hogy a piacon korábban meghatározó „ETH mint digitális pénz” elképzelés valójában csak akkor működhetett volna tökéletesen, ha az Ethereum minden szinten felülmúlja versenytársait. Szerinte azonban ez a forgatókönyv mára egyértelműen megbukott.

Egyre kevesebb aktív felhasználó használja a hálózatot

A Santiment adatai alapján az Ethereum napi aktív címeinek száma az év eleje óta folyamatos csökkenést mutat. Míg januárban még több mint 1,5 millió aktív cím kapcsolódott a hálózathoz naponta, addig jelenleg ez az érték alig haladja meg az 540 ezret.

A visszaesés szorosan együtt mozgott az árfolyam gyengülésével. Az Ethereum december elején még 3400 dollár fölött kereskedett, azóta azonban fokozatos lejtmenet alakult ki, amelyből egyelőre nem sikerült tartósan kitörnie.

Hoffman szerint a Layer-1 blokkláncok tokenjeinek értékét hosszabb távon elsősorban az határozza meg, hogy mekkora bevételt képes generálni a hálózat. A tranzakciós díjak azonban csak akkor növekednek, ha a felhasználók aktívan használják a fő láncot. Az Ethereum esetében viszont a forgalom egyre nagyobb része költözött át az olcsóbb és gyorsabb Layer-2 megoldásokra, amelyek jóval kevesebb bevételt juttatnak vissza az alaphálózat számára.

Az elemző szerint csak akkor változhatna érdemben a kép, ha az aktív címek száma ismét tartósan egymillió fölé emelkedne. Jelenleg azonban ennek egyelőre kevés jele látható.

A tőzsdékre visszatérő ETH újabb figyelmeztető jel

A másik fontos mutató a tőzsdéken tárolt Ethereum mennyiségének alakulása. Az év első hónapjaiban még úgy tűnt, hogy a befektetők fokozatosan kivonják tokenjeiket a kereskedési platformokról, ami rendszerint hosszabb távú felhalmozási szakaszra utal.

Január végétől áprilisig az exchange-eken tárolt ETH mennyisége mintegy 8,5 millióról 7 millió darab közelébe csökkent. Májusban azonban fordulat következett be, és a tendencia ismét megfordult.

Jelenleg nagyjából 7,5 millió ETH található a tőzsdéken, ami arra utalhat, hogy egyre több befektető készül eladásra. A kriptopiacokon hagyományosan negatív jelzésnek számít, amikor a tokenek visszaáramlanak a kereskedési platformokra, mivel ez gyakran megelőzi a fokozódó eladói nyomást.

A folyamat ráadásul egybeesik a hálózati aktivitás gyengülésével és az árfolyam technikai romlásával is, ami tovább erősíti a medvés képet.

Kritikus szinthez érkezett az Ethereum

Technikai szempontból az Ethereum április vége óta egy csökkenő trendcsatornában mozog. Az árfolyam május elején még sikertelenül próbálta áttörni a 2380 dollár körüli ellenállási szintet, majd röviddel később a 2140 dolláros támasz is elesett.

A jelenlegi árfolyammozgás alapján a következő fontos zóna 1920 dollár körül található. Ha ezt a szintet sem sikerül megtartani, akkor az elemzők szerint akár az 1750 dolláros tartomány is célkeresztbe kerülhet, ami az idei év legalacsonyabb árszintjét jelentené.

Ugyanakkor a relatív erősség indexe (RSI) már túladott tartomány közelében jár. A múltban az ilyen helyzetek gyakran eredményeztek rövid távú felpattanást, bár ezek sok esetben csak átmeneti korrekciónak bizonyultak a hosszabb távú csökkenő trendben.

A bikák számára a legfontosabb feladat jelenleg a 2140 dolláros szint visszahódítása lenne. Amíg ez nem történik meg, addig a technikai kép továbbra is a medvéknek kedvez.

Egyelőre Hoffman forgatókönyve látszik érvényesülni

Önmagában egyik mutató sem tekinthető perdöntő bizonyítéknak, ám a hálózati aktivitás csökkenése, a tőzsdékre visszaáramló Ethereum-mennyiség növekedése és a gyenge technikai kép együtt olyan összképet rajzol ki, amely jelentős nyomás alatt tartja az ETH árfolyamát.

David Hoffman döntése emiatt egyre kevésbé tűnik elszigetelt véleménynek, és egyre inkább egy olyan piaci narratívává válik, amelyet több adat is alátámasztani látszik. A következő hetek kulcskérdése az lesz, hogy az Ethereum képes-e megállítani ezt a negatív spirált, vagy a piac valóban elkezdte átárazni a kriptoszektor második legnagyobb szereplőjének hosszú távú kilátásait.


Drágábbak a minilakások, de egyre népszerűbbek

Minél kisebb egy lakás, jellemzően annál magasabb négyzetméteráron kel el a magyarországi ingatlanpiacon, a rövid távú lakáskiadás szigorodó szabályozása azonban kezdi átrendezni a keresletet - derül ki a Duna House friss ingatlanpiaci elemzéséből.
2026. 06. 22. 16:30
Megosztás:

Véget vethet a CLARITY Act a kriptofejlesztők büntetőjogi üldözésének

Cynthia Lummis amerikai szenátor szerint egy szoftverfejlesztőnek nem kellene ügyvédeket alkalmaznia ahhoz, hogy eldöntse, legális-e az általa megírt programkód. A politikus úgy véli, a digitális eszközök piacát szabályozó CLARITY Act egyértelmű jogi védelmet teremthet a nem letétkezelő kriptoszoftverek, blokklánccsomópontok és decentralizált infrastruktúrák fejlesztői számára.
2026. 06. 22. 16:00
Megosztás:

Az aratás végéig fokozott figyelemre inti a gépjárművezetőket az agrárkamara

Országszerte elkezdődött az aratás, a gépjárművezetőknek fokozottan figyelniük kell az utakon a mezőgazdasági munkagépekre és vontatókra – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétőfn az MTI-vel.
2026. 06. 22. 15:30
Megosztás:

Fokozódik a harc az autósokért - csökkent a kötelező biztosítások átlagdíja

Jelentősen nőtt az autókra kötött kötelező felelősségbiztosítások száma: a Netrisknél 2026 első félévében 23 százalékkal több szerződést kötöttek az autósok éves szinten. Közben az átlagdíjak 9 százalékkal közel 49 ezer forintra mérséklődtek. A legtöbb kgfb-t egyébként Volkswagen, Opel és Ford márkájú autókra kötötték az idei első félévben. A cascobiztosítások száma is nőtt, az átlagdíj pedig alig változott.
2026. 06. 22. 15:00
Megosztás:

Hiába fogadná el szinte minden bolt: 4,4%-nál tetőzhet a won-stabilcoin használata

A dél-koreai kereskedők 90 százaléka is elfogadhatná a wonhoz kötött stabilcoint, a vásárlók túlnyomó többsége mégsem fizetne vele rendszeresen. Egy új pénzügyi elemzés szerint az infrastruktúra kiépítése önmagában kevés: a valódi áttöréshez a fogyasztók bizalmát és mindennapi fizetési szokásait is meg kell változtatni.
2026. 06. 22. 14:30
Megosztás:

Fékezőben a termőföldpiac - Mennyibe kerül most egy hektár föld?

A 2024. évi 2,236 millió forintról tavaly 2,264 millióra, mindössze 1,3%-kal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára a NAV – egyelőre nem teljeskörű, szűrt – adatai alapján. A legjobban (21%) Zala megyében emelkedtek az árak, majd jócskán lemaradva Heves következik 14%-os drágulással. A lista másik végén Pest és Veszprém vannak 13-14% közötti csökkenéssel. (Az adatok értékelését némileg nehezíti a földhivataloknál tavaly bevezetett elektronikus ingatlannyilvántartási rendszerre való átállás okozta ügymenet-lassulás és adathiány, mely vélhetően Pest megyét érinti leginkább.)
2026. 06. 22. 14:00
Megosztás:

A magyar kkv-k használják, de még nem építették be a működésükbe a mesterséges intelligenciát

Jóllehet már tömegesen jelen van Magyarországon a mesterséges intelligencia, a rendszeres és tudatos használat még korántsem általános – derül ki az első AI Index Magyarország kutatásból. A Joint Venture Szövetség (JVSZ), a Code Intelligence és a Peak együttműködésében megvalósult felmérés mostantól rendszeresen ad majd visszajelzést a mesterséges intelligencia hazai használatáról, elfogadottságáról és gazdasági hatásairól.
2026. 06. 22. 13:30
Megosztás:

A Web3 jövője veszélyben? A tehetségek megvannak, az állások hiányoznak

A <a href="https://www.bitget.com/promotion/blockchain4youth?channelCode=regd&vipCode=6zld" target="_blank">Bitget Blockchain4Youth (B4Y)</a> kezdeményezése keretében elkészített Web3 Next-Gen Talent Intelligence Report jelentés szerint az iparág egyik legnagyobb munkaerőpiaci kihívása nem a tehetségek hiánya, hanem a felvételi akadályok jelenléte. A kutatás több régióból származó pályakezdő és karrierjük elején járó szakembereket kérdezett meg, és arra jutott, hogy bár a Web3 továbbra is magasan képzett tehetségeket vonz, sok jelentkező mégsem tudja megszerezni első állását a szektorban.
2026. 06. 22. 13:00
Megosztás:

Egyharmados forradalom a fizetésekben: a mobilokba tett kártyák átlépték az álomhatárt

Néhány év alatt huszonötszörösére növekedett a mobilokba digitalizált magyar bankkártyákkal végrehajtott vásárlások összege. Az elmúlt 12 hónap akkora emelkedést hozott, hogy a mobiltárcás vásárlások száma először haladta meg az összes kártyás vásárlás egyharmadát – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lendület csökkenésének nyoma sincs, a mobilokba digitalizált kártyák száma már átlépte a 3 milliót.
2026. 06. 22. 12:30
Megosztás:

Andy Burnham fordulatot hozhat a brit kriptopolitikában

Andy Burnham látványos időközi választási győzelme nemcsak a brit Munkáspárt vezetését rendezheti át, hanem az Egyesült Királyság kriptovaluta-szabályozására is komoly hatással lehet. Manchester polgármestere nyíltan támogatja a Web3-szektort, miközben a jelenlegi kormány az elmúlt hónapokban szigorúbb irányt vett a digitális eszközökkel szemben.
2026. 06. 22. 12:00
Megosztás:

A reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályok betartását ellenőrzi az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalokkal együttműködve az idén is ellenőrzi, hogy a vállalkozások betartják-e a reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályokat. Az ellenőrzések célja a tisztességes piaci tájékoztatás és a tudatos fogyasztói döntések erősítése - közölte a hatóság az MTI-vel hétfőn.
2026. 06. 22. 11:30
Megosztás:

Kármán András: vezetőváltás az Államadósság Kezelő Központ élén

Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését - jelentette be a pénzügyminiszter vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 06. 22. 11:00
Megosztás:

A Toss Bank és a Solana globális digitális pénzügyi központot épít

A dél-koreai Toss Bank stratégiai együttműködésre lépett a Solana Foundationnel, hogy blokkláncalapú infrastruktúrát fejlesszen a nemzetközi pénzátutalások és elszámolások kezelésére. A projekt első szakaszában a stabilcoinokkal végrehajtott határokon átnyúló tranzakciók gyorsaságát, költségeit és gyakorlati alkalmazhatóságát vizsgálják.
2026. 06. 22. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak hétfőn a befektetők?

Az ázsiai részvénypiacok hétfőn emelkedtek, miután az iráni tárgyalók közölték, hogy előrelépés történt az Egyesült Államokkal folytatott béketárgyalásokon, ami enyhítette azokat a félelmeket, hogy a folyamat összeomlóban van. A japán Nikkei 1,9%-kal emelkedett, miután a múlt héten közel 8%-os növekedéssel történelmi csúcsra jutott. A dél-koreai piacon további 2,6%-os emelkedést mértek, miután a félvezető részvények iránti kereslet hatására a múlt héten több mint 11%-kal ugrott meg. A kínai SSEC szintén 0,2%-kal emelkedett.
2026. 06. 22. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek pénteken a hozamok Európában, 352-es szint alatt fejezte be a hetet a forint

Az euróövezeti államkötvényhozamok pénteken emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Irán közötti, Svájcban zajló béketárgyalásokat váratlanul megszakították, valamint az Európai Központi Bank döntéshozói határozottabb hangot ütöttek meg az inflációval kapcsolatban.
2026. 06. 22. 09:30
Megosztás:

Kis mértékben estek az európai részvények a pénteki bizonytalanság hatására, zárva voltak az amerikai tőzsdék

Az európai részvények enyhén csökkentek pénteken, mivel a befektetők óvatosak maradtak azt követően, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti, a közel-keleti konfliktus lezárását célzó tárgyalások megtorpantak. Az európai átfogó részvényindex, a Stoxx 600 0,2%-kal alacsonyabban zárt, ugyanakkor így is 0,4%-os heti emelkedést ért el, miután a hét elején történelmi csúcsokra emelkedett.
2026. 06. 22. 09:00
Megosztás:

Egy 14 pontos megállapodás közel került a konfliktus lezárásához, a folytatódó harcok viszont megkérdőjelezték ennek tartósságát

A hét egészét ismét a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos hírek dominálták, a piaci hangulat erősen javult a hét elején, amikor is úgy tűnt egy végleges 14 pontos megállapodás tartós tűzszünetet hozhat és végre újra megnyithat a Hormuzi-szoros.
2026. 06. 22. 08:30
Megosztás:

Folytatódik a kánikula a héten

A jövő héten folytatódik a kánikula: a hét elején általában 30 és 35 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet, míg a hét végén már jellemzően 33-38 fok várható a legmelegebb órákban. Hétfőn még lehet zápor, zivatar, esetleg felhőszakadás, majd csökken a csapadék esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 06. 22. 08:00
Megosztás:

A miniszterelnök felszólalásával kezdődik a parlament ülése

A miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik hétfőn az Országgyűlés kétnapos rendkívüli ülése. A plenáris ülésen ismét tárgyalják az európai uniós forrásokhoz történő hozzáférés érdekében szükséges törvénymódosításokat, a plakáttörvényt és a közmédia átalakításáról szóló előterjesztést.
2026. 06. 22. 07:35
Megosztás:

Erre figyeljünk, ha háziszörpöt készítünk! Élelmiszerbiztonsági tanácsok a Nébih-től

A nyári hónapok beköszöntével egyre többen készítenek különféle gyümölcsszörpöket és virágkivonat alapú szörpöket. A szezonális alapanyagok (málna, eper, bodzavirág) felhasználásával előállított szörpök népszerűsége évről évre növekszik, a biztonságos elkészítéshez azonban nem elegendő csupán egy jól bevált receptúra követése. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja a házi tartósítás során követendő jó gyakorlatokra hívja fel a figyelmet.
2026. 06. 22. 06:30
Megosztás: