Tovább emelkedtek az amerikai hozamok pénteken miután az elmúlt héten jelentős eladási hullám érte el az amerikai kötvénypiacot

A befektetők elkezdtek menekülni az amerikai kötvénypiacról és a dollárból. A vámháborús cikk-cakkok az új adminisztráció gazdaságpolitikájának kiszámíthatatlanságán keresztül ingatták meg a világ eddig legmegbízhatóbbnak tartott devizájának tartalékdeviza-státuszát. Az adósság pályájának fenntarthatóságába vetett hitet az amúgy is magas költségvetési hiányt tovább növelő adócsökkentési tervek gyengítették. Végül pedig erősödtek a félelmek, hogy az amerikai gazdaságot egyszerre éri el a recesszió és a magas infláció, az utóbbi pedig gátolja majd a FED-et a kamatcsökkentésben. A múlt heti adatok közül érdemes kiemelni a Michigan fogyasztói bizalmi index inflációs várakozásának gyors emelkedését, az egy évre várt infláció elérte a 6,7, az öt évre várt pedig a 4,4%-ot, miközben decemberben még mindkettő 3% körül mozgott. Így nem meglepő, hogy a meredek hozamemelkedést sem a vártnál alacsonyabb amerikai inflációs és maginflációs, sem a zuhanó fogyasztói bizalom nem tudta megállítani.
A fentiek miatt a két héttel ezelőtti, erősödő kamatcsökkentési várakozásokkal és hozameséssel jellemezhető trend élesen megtört, a hétfői mélypontról meredeken emelkedni kezdtek a hosszú dollár hozamok. A tíz éves dollár hozam a hét elején 3,9%-ig esett, de végül minden nap jelentős emelkedéssel zárt és egy hét alatt pedig 50 bázisponttal került feljebb, elérve a 4,5%-ot, amivel az elmúlt kétéves kereskedési sáv aljáról a közepére pattant vissza.
Az emelkedés egy részét a gyengülő kamatcsökkentési várakozások magyarázzák – az év végéig 4 helyett már csak három 25 bázispontos vágást áraz a piac -, de emelkedtek a hosszú kötvényektől elvárt felárak is. Éles kontrasztban az amerikai kötvénypiaccal az európai kötvénypiacok alapvetően nyugodtak maradtak a múlt héten, 10 bázispont szélességű sávban ingadoztak a hosszú hozamok és végül egy hét alatt a német, az olasz és a francia 10 éves hozam is alig 5 bázisponttal kerül feljebb, a német tíz éves így 2,5% fölé került, ami az elmúlt időszak jellemző kereskedési sávjának nagyjából a közepe. Az EKB-tól az idei évre az eddigi kettőn túl további három kamatcsökkentést áraz a piac, ami nem változott a megelőző héthez képest. Az amerikai kötvényekkel együtt a dollár is hatalmas eladói nyomás alá került, az EURUSD még a hét elején áttörte az 1,1-es szintet, péntekre pedig már hároméves csúcson, 1,145-nél járt a világ legfontosabb keresztárfolyama és végül 1,135 környékén zárta a hetet.
A forint hatalmas kilengések mellett tovább gyengült a dollár leértékelődése ellenére. Az euróval szembeni árfolyam a hét eleji, 406-os szintről 410 közelébe gyengült, majd a vámháborúból történő kihátrálás hírére 402-ig erősödött átmenetileg, majd péntekre ismét a 410-es szintig értékelődött le. A forintnál jobban teljesített a többi régiós deviza a múlt héten, a cseh korona erősödéssel zárta a hetet, a zloty pedig csak fél százalékkal gyengült. Noha a márciusi infláció jobb lett a vártnál, de ez elsősorban a kormányzati beavatkozásoknak köszönhető, miközben a mögöttes inflációs folyamatok továbbra sem megnyugtatóak. A hazai kötvényhozamok emelkedtek pénteken és a múlt hét egészében is, amivel visszatértek az elmúlt másfél éves kereskedési sáv tetejére, így a tíz éves kötvényhozam ismét 7,1%.
Erre a hétre nem sok jót ígér, hogy péntek este, már a hazai piacok zárása után az S&P hitelminősítő bejelentette, hogy stabilról negatívra változtatja a magyar államadósság éppen csak bóvli feletti besorolású hitelminősítésének kilátását a romló költségvetési pozíció, illetve a tartós növekedési és inflációs problémák miatt.
(Forrás: OTP Ébresztő)