Trendek a magyar fenntarthatósági jelentéskészítésben

A globális trendekkel összhangban teljesítenek a vezető magyarországi vállalatok a fenntarthatósági jelentéstétel területén. 2024-ben több mint háromnegyedük tett közzé ilyen beszámolót. Ez megfelel a világátlagnak, ha pedig a karbonkibocsátási célok közzétételét vagy a lényegességi felmérés gyakorlatát nézzük, ott akár az átlag felett is teljesítenek ezek a cégek – állapítja meg elemzésében a KPMG.

 Trendek a magyar fenntarthatósági jelentéskészítésben

Nyakunkon a CSRD – 2025-től még több vállalatot érint az Európai Unió vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelve (Corporate Sustainability Reporting Directive), és jövőre tovább bővül a kör. De mennyire készültek fel erre a cégek? A KPMG 2024-es felmérése a fenntarthatósági jelentéstételről (Survey of Sustainability Reporting 2024) azt mutatja, hogy a top vállalatok ma már nem csak elfogadják a fenntarthatósági gyakorlatokat, hanem egyre nagyobb mértékben be is építik azokat alapvető üzleti stratégiájukba. Sok cég pedig már azelőtt lép, hogy erre köteleznék.

A KPMG elemzése a világ 250 legnagyobb vállalatának (G250), illetve 58 ország – köztük hazánk – top100 cégének adatait vette alapul (N100). A felmérés tehát 5800 vállalat nyilvánosan elérhető adatait veti össze, akárcsak a 2022-es kutatás, és elsősorban a 2023. július 1. és 2024. június 30. között közzétett jelentésekre támaszkodik. A magyarországi elemzés kapcsán lényeges, hogy a legtöbb, top100-ban szereplő adatszolgáltató vállalat külföldi tulajdonban van, és anyavállalatán keresztül jelent, így a hazai eredmények nem kizárólag az itthon tett lépéseket tükrözik.

A globális összkép

A KPMG 2024-es összesítése szerint a fenntarthatóságról való jelentéstétel és a szén-dioxid-kibocsátási célok kitűzése a szokásos üzletmenet részévé vált. A G250 vállalatok 96 százaléka és az N100 vállalatok 79 százaléka tett közzé fenntarthatósági jelentést. A jelentéskészítés aránya szinte azonos volt a két évvel ezelőtt mérttel, annak ellenére, hogy a fokozatosan bevezetett CSRD irányelvnek megfelelően egyre több nagyvállalatot érint a kötelező jelentéstétel.

A legnépszerűbb szabvány a friss elemzés szerint továbbra is a Global Reporting Initiative (GRI) ezt használta a G250 vállalatok 77 százaléka, a top100-ak körében pedig 71 százalékra emelkedett ez az arány. Világszinten a Sustainability Accounting Standards Board (SASB) és a tőzsdei iránymutatások használata is nőtt, de ezek összességében elmaradnak a GRI-től. Ez utóbbi alkalmazása azonban a következő években várhatóan csökkeni fog, hiszen sok vállalatnak kell áttérnie a CSRD jelentéstételi szabványára, az ESRS-re (European Sustainability Reporting Standards). A CSRD egyelőre a vállalatok egy kezdeti csoportját érinti a 2024. december 31-én végződő pénzügyi évre vonatkozó jelentések tekintetében, és néhány vállalatnak 2029-ig kell közzétennie az első megfelelő beszámolót. Néhány – főként európai székhelyű vagy európai tevékenységet folytató – vállalat azonban már most is készül erre; a kutatásban részt vevő európai cégek csaknem fele már most is az uniós elvárások alapján tesz közzé adatokat.

Lényegességi értékelést mind a G250, mind az N100 csoport csaknem négyötöde alkalmaz. A G250-es vállalatok nagyobb valószínűséggel használnak kettős lényegesség szerinti elemzési folyamatokat, amelyek mind a társadalomra és környezetre, mind a pénzügyi teljesítményre gyakorolt hatást értékelik. A kettős lényegesség (Double Materiality Assessment–DMA) a CSRD-nek való megfelelés egyik sarokköve, így azok közül, akik ezt már bevezették, azért tették, hogy felkészüljenek annak kötelezővé válására.

Biológiai sokféleséget érintő kockázataikról a G250, illetve az N100 csoport tagjainak mintegy fele számolt be, ez duplája a négy évvel ezelőtti aránynak, bár az utóbbi két évben a növekedés lassabb volt. A G250 vállalatainak csaknem háromnegyede az éghajlatváltozással kapcsolatos pénzügyi közzétételi munkacsoport ajánlásainak megfelelően számol be az éghajlati kockázatokról. Mivel a TCFD kulcsfontosságú input volt mind az ISSB sztenderdek, mind az ESRS kidolgozásában, az, aki már lépett, előnyben van az új sztenderdek átvételekor.

A magyarországi top100

A KPMG összesítése szerint a száz vezető magyarországi cég (H100) gyakorlata összhangban áll a globális trendekkel. Az vizsgálati év során 78 százalékuk tett közzé fenntarthatósági jelentést (ezek többsége csoportszinten, konszolidált alapon készült). A 11 legnagyobb magyarországi ágazat közül a legmagasabb jelentéstételi arányt egyebek mellett az autóiparban, illetve a gyógyszeriparban érték el, itt a vállalatok 100 százaléka számolt be fenntarthatósági teljesítményéről.

A magyar vállalatok esetén a GRI alkalmazása 2022-hez képest 11 százalékkal nőtt, 2024-re 86 százalékuk használta a szabványt, míg a SASB veszített népszerűségéből. A CSRD implementálása a magyar számviteli törvénybe várhatóan jelentős előkészítő lépéseket követel meg, így a GRI használatát várhatóan a szabvánnyal szoros kapcsolatban lévő, de mégis eltérő ESRS-ek használata váltja fel.

A vállalati fenntarthatósági jelentések független fél általi tanúsítása is egyre gyakoribb. A CSRD fokozatosan teszi 2024-es pénzügyi évtől kötelezővé a független tanúsítást, kezdetben csak korlátozott bizonyosságot ír elő. A független tanúsítást szerző vállalatok aránya 2024-re a G250-es körben 69 százalékra, az N100 vállalatok körében pedig 54 százalékra emelkedett. A jelentést készítő magyar vállalatoknál ez az arány 67 százalék, amely az 59 százalékos európai átlag felett van. Itt azonban meg kell jegyezni, hogy a tanúsítás nagyrészt csak a jelentések bizonyos részeire terjed ki, a teljes jelentés hitelesítése még nem elterjedt gyakorlat, Magyarországon például ez csupán 40 százalék volt.

2024-ben a magyar top100-as vállalatok 90 százaléka végzett valamilyen lényegességi felmérést a fenntarthatósági jelentés megalapozásához. Ebben a tekintetben a magyar vállalatok az átlag felett teljesítenek. A fenntarthatósági információkat közzétevő magyar vállalatok 65 százaléka az éghajlatváltozást, 64 százaléka a társadalmi kockázatokat, 62 százaléka pedig a vállalatirányítási kihívásokat jelölte meg potenciális üzleti kockázatként éves vagy integrált jelentésében. Ez 2022-hez képest minden területen növekedést jelent.

Egyre nagyobb fókuszt kapott a kettős lényegességi koncepció is. Ezt a CSRD már kötelező elvárásként fogalmazza meg, de sok nagyvállalat már előbb megkezdte az alkalmazását. Magyarországon jelenleg a top100 vállalatok 41 százaléka alkalmaz ilyen típusú elemzést, némiképp elmaradva a 45 százalékos európai átlagtól.

A szén-dioxid-kibocsátás csökkentése évek óta a prioritások közé tartozik. A CSRD-ban is kiemelt szerepet kapnak az üvegházhatású gáz kibocsátási célkitűzések és a dekarbonizációs stratégiák. Hazánkban 2024-ben a jelentést készítő top100 vállalatok 92 százaléka rendelkezett karbonkibocsátási célkitűzésekkel, ez az arány 2022-ben még csak 70 százalék volt. A magyar vállalatok ezzel a világ top100-as cégeinek 80 százalékos átlaga felett teljesítettek.

A biodiverzitás csökkenésére egyre több vállalat tekint üzleti kockázatként. Az elmúlt a négy év alatt Magyarországon több mint háromszoros növekedést mutatott ki a KPMG: idén már a top100 jelentő vállalat 53 százaléka volt ilyen véleményen.

A száz vezető magyar vállalat tehát összességében a globális trendeknek megfelelően halad a fenntarthatósági jelentéskészítés terén, a karbonkibocsátási célok közzététele és a lényegességi felmérés gyakorlata tekintetében pedig az átlag felett teljesít. A KPMG meglátásai szerint azonban a legtöbb nagyvállalatnál komoly erőfeszítésekre lesz szükség, hogy 2025-ben megbirkózzon a tovább növekvő elvárásokkal. Mindezek a kihívások pedig a nagyvállalati szegmens mellett a kis-és középvállalatok világába is begyűrűznek idővel.

Nagy Julianna, a KPMG szenior menedzsere, a kutatás eredményeihez hozzátette: „Az első ESRS jelentések hamarosan kijönnek, és ezek várhatóan jelentős hatással lesznek a jövőbeni trendekre, mivel az új standard az eddiginél jóval átfogóbb beszámolást vár el a vállalatoktól az azonosított fenntarthatósági témák esetében a vállalatirányítás, stratégia, célkitűzések és kapcsolódó mutatószámok, valamint a hatások-, kockázatok és lehetőségek kezelése területén egyaránt.”

A Revolut magyar vezetőjét igazolta le az MBH Bank az új digitális területének élére

Február 10-től Léder Tamás, a Revolut Magyarország leköszönő országigazgatója vezeti az MBH Bank új digitális üzleti területét a lakossági üzletágon belül.
2025. 02. 11. 01:00
Megosztás:

Szakértők szerint ez a kriptovaluta árrobbanás előtt áll, mivel még a Shiba Inu és a Ripple tulajdonosai is belevásárolnak egy 700%-os árfolyam-emelkedés közepette

Jelenleg a vezető kriptovaluták, mint a Shiba Inu (SHIB) és a Ripple (XRP), volatilitást tapasztalnak – vagy csak minimális növekedést mutatnak, vagy csökkenő árfolyamgrafikonokat produkálnak. Például az XRP árfolyama körülbelül 1%-kal emelkedett, míg a SHIB értéke közel 30%-ot zuhant az elmúlt hónapban. Ennek ellenére néhány piaci elemző, például Shib Knight és Sjuul, továbbra is optimista, és merész előrejelzéseket tesz a SHIB és XRP árfolyamával kapcsolatban.
2025. 02. 11. 00:01
Megosztás:

BÉT Részvényfutam idén is!

A Budapesti Értéktőzsde és a Pénziránytű Alapítvány ismét meghirdeti ingyenes tőzsdejátékát, a BÉT Részvényfutamot, amely a 7-8. osztályos és középiskolás diákok, valamint tanáraik és szüleik számára kínál izgalmas tőkepiaci tanulási lehetőséget. A négyhetes online versenyre február 10-étől jelentkezhetnek az érdeklődők. A játékosok mélyebb betekintést nyerhetnek a tőzsdei világba, próbára tehetik befektetési ismereteiket, a legjobban teljesítő diákok és a legaktívabb tanárok pedig értékes nyereményekkel gazdagodhatnak.
2025. 02. 10. 23:30
Megosztás:

Új szintre lépett a régiós e-kereskedelem

A Pepita Group Zrt. hazai bruttó forgalmát több mint 24 százalékkal növelte 2024-ben 2023-hoz képest, míg külföldi piacokkal együtt a növekedés elérte a 39,3%-ot. A Pepita.hu oldalán átlagosan 72 másodpercenként érkezett egy sikeres rendelés tavaly. Az online kifizetett vásárlások száma 47%-kal nőtt. Az 1 millió aktív felhasználót meghaladó közösségükre alapozva további növekedést prognosztizálnak mind hazai, mind nemzetközi szinten.
2025. 02. 10. 22:30
Megosztás:

Több százmilliárd forintos ipari együttműködés Magyarország és Egyiptom között

Több százmilliárd forint értékű ipari együttműködés zajlik Magyarország és Egyiptom között azáltal, hogy a magyar vasúti járműgyártás az észak-afrikai országból kapta a valaha volt legnagyobb nemzetközi megrendelését, ami nagy iparfejlesztési lehetőség hazánk számára - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Kairóban.
2025. 02. 10. 22:00
Megosztás:

A francia kormány túlélt egy újabb bizalmatlansági indítványt

A centrista François Bayrou által vezetett francia kormány hétfőn ismételten túlélt a Nemzetgyűlésben egy bizalmatlansági indítványt, amelyet ismételten a radikális baloldali Engedetlen Franciaország nyújtott be.
2025. 02. 10. 21:30
Megosztás:

Nem táltosodott meg a Gloster a második félévben

Az előzetes számok alapján 13,3-13,45 milliárd forintos árbevétellel és 850-1100 millió forint közti EBITDA-val zárta a 2024-es évet a Gloster csoport.
2025. 02. 10. 21:00
Megosztás:

Mennyi lesz egy EURÓ árfolyama a magyar infláció alapján?

Kedden a januári inflációs adattal leszünk gazdagabbak. A piac a decemberi 4,6 százalék után januárban 4,8 százalékos inflációt vár év per év alapon.
2025. 02. 10. 20:30
Megosztás:

Óriási botrány van Amerikában az állami pénzek felhasználása miatt

Óriási botrány van Amerikában. Az amerikai elnök úgy döntött, hogy nyilvánosságra hozza, a különböző amerikai kormányzati szervek kiknek és mennyi pénzt juttattak az elmúlt években - közölte a miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán.
2025. 02. 10. 20:00
Megosztás:

Ezek a legmenőbb logózott céges reklámajándékok 2025-ben

Egy apró, de gondosan megválasztott ajándék gyakran többet mond minden szónál. Lehet ez egy szépen gravírozott toll, egy logózott kulcstartó, ha azonban valami igazán különlegeset szeretnél, ajándékozz egyedi céges logózott csokit ügyfeleidnek, partnereidnek, vagy munkatársaidnak.
2025. 02. 10. 19:30
Megosztás:

Start Garancia: 860 milliárd forintnyi beruházást tettek lehetővé 2024-ben

Kiugró mértékben nőtt 2024-ben a Start Garancia Zrt. kezességvállalási állománya, a társaság az előző évhez képest megközelítően 40 százalékkal nagyobb, 430 milliárd forintnyi portfóliót kezelt a múlt év végén, így 640 milliárd forintnyi finanszírozás, 860 milliárd forint értékű beruházás megvalósulásához járult hozzá - közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2025. 02. 10. 19:00
Megosztás:

Az autóipar is ráfázhat az amerikai vámokra – figyelmeztet a Fitch

A legnagyobb globális autóipari csoportok is megszenvedhetik, ha az Egyesült Államok bevezeti a Mexikóval és Kanadával szemben tervezett, bár egyelőre elhalasztott pótlólagos importvámokat - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban bemutatott helyzetértékelésében.
2025. 02. 10. 18:30
Megosztás:

A megtakarítók többsége egy lábon áll – figyelmeztet a CIB Bank

A legtöbb megtakarító egyetlen befektetési termékben tartja pénzét, miközben a diverzifikációval nemcsak a kockázatok csökkenthetők, hanem magasabb hozamok is elérhetők - tájékoztatta a CIB Bank reprezentatív felmérésének eredményeiről az MTI-t.
2025. 02. 10. 18:00
Megosztás:

A vártnál gyorsabban emelkedik a lakások ára

Több mint 9 százalékkal nőttek a lakásárak januárban az egy évvel korábbihoz képest, ami gyorsabb drágulás, mint amire számítani lehetett – közölte az ingatlan.com hétfőn az MTI-vel januári lakásárindexének adatai alapján.
2025. 02. 10. 17:30
Megosztás:

Elbukott a McDonalds, rosszabb lett, mint várták...

A McDonald's negyedik negyedéves eredménye gyengébben alakult a vártnál, főként az Egyesült Államokban tapasztalt forgalomcsökkenés miatt.
2025. 02. 10. 17:00
Megosztás:

Elindult a regisztráció a BÉT Részvényfutamra

Február 10-től lehet jelentkezni a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Pénziránytű Alapítvány ingyenes tőzsdejátékára, a BÉT Részvényfutamra, amely a 7-8. osztályos és középiskolás diákok, tanáraik és szüleik számára kínál izgalmas tőkepiaci tanulási lehetőséget - közölte a BÉT hétfőn az MTI-vel.
2025. 02. 10. 16:30
Megosztás:

Hibás adatszolgáltatások miatt bírságolt az energiahivatal

Az adatközlési kötelezettségek hibás teljesítése miatt három szolgáltatóra összesen 12 millió 750 ezer forint bírságot szabott ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
2025. 02. 10. 16:05
Megosztás:

Rekordszinten az arany ára

Rekordszintre emelkedett az arany ára, miután Donald Trump amerikai elnök új vámokat helyezett kilátásba az acél- és alumíniumimportra, Kína pedig lehetővé tette biztosítók egy csoportjának, hogy aranyba fektessenek.
2025. 02. 10. 15:30
Megosztás:

A fogászat jelene és jövője: riasztó adatok és új technológiai áttörések

Hazánk és más országok fogászati állapota aggodalomra ad okot, mivel folyamatosan romló tendenciát mutat az elmúlt évek statisztikái alapján. A technológiai innovációk megjelenésükkel - különös tekintettel a mesterséges intelligenciára - új reményt adhatnak a megelőzésben és a kezelésben. Hogyan alakultak a közelmúlt adatai, milyen új trendek határozzák meg a következő évet, és hogyan változtatja meg az AI a fogászat jövőjét? A Clinident friss körképe.
2025. 02. 10. 15:00
Megosztás:

Visszahívják az OTP kötvényét, 100 milliárd forint a tét. Mely kötvényekbe érdemes ezt fektetni?

Az OTP Bank Nyrt. a mai napon 100 százalékos árfolyamon visszahívja a 2006-ban euróban kibocsátott, változó kamatozású OTP Perpetual (örökjáradék) vállalati kötvényének teljes piacon lévő mennyiségét – jelentette be a bankcsoport idén január 16-án. A hazai befektetők körében igen kedvelt eszközben összesen 247,7 millió eurót, azaz mintegy 100 milliárd forintot tartottak a kötvényesek. Az SPB Befektetési Zrt. szerint az OTP Perpetual kötvények eddigi tulajdonosai számára a pénzügyi szektorban több eurós és amerikai dolláros vállalati kötvény is hasonlóan vonzó befektetési lehetőséget kínál.
2025. 02. 10. 14:30
Megosztás: