Trump és a stabilcoinok: Az USA digitális dolláruralmát erősítené az új szabályozás
![Trump és a stabilcoinok: Az USA digitális dolláruralmát erősítené az új szabályozás](/upload/file/67412/orig.webp)
A Trump-adminisztráció a stabilcoinok szabályozását tűzte zászlajára, mint első lépést a kriptobarát politika megvalósításában. A cél világos: megerősíteni az amerikai dollár globális pénzügyi dominanciáját a digitális korban.
Stabilcoinok: kulcsszereplők a digitális dollár stratégiában
A stabilcoinok olyan kriptovaluták, amelyeket hagyományos fiat valutákhoz – főként az amerikai dollárhoz – kötnek, és ezek adják a globális kriptotranzakciók több mint kétharmadát. Az amerikai kormányzat számára tehát nemcsak egy pénzügyi innovációról van szó, hanem egy eszközről, amely biztosíthatja a dollár hosszú távú vezető szerepét a digitális gazdaságban.
David Sacks, a Trump-adminisztráció mesterséges intelligencia és kripto politikai tanácsadója, kedden bejelentette, hogy az új vezetés kiemelten kezeli a stabilcoinok szövetségi szintű szabályozását. Ennek első jeleként Bill Hagerty republikánus szenátor már be is nyújtott egy törvényjavaslatot, amely egyértelmű kibocsátási feltételeket és "enyhe szabályozási keretet" biztosítana a stabilcoinok számára.
Wall Street is beszállhat a stabilcoin-bizniszbe
A piac kedvezően fogadta a hírt, hiszen a világ legnagyobb stabilcoinja, a Tether, már jelenleg is közel 100 milliárd dollárnyi amerikai állampapírt tart tartalékban. A stabilcoinok térnyerése így nemcsak a dollár digitális térben való megerősödését segítheti elő, hanem az amerikai állampapírpiac iránti keresletet is fokozhatja, ami hosszú távon csökkentheti a kamatlábakat.
Zack Shapiro, a Bitcoin Policy Institute szakértője szerint a hagyományos pénzügyi szektor sem akar kimaradni ebből a lehetőségből. „A stabilcoin-kibocsátás üzleti modellje az, hogy az állampapírok hozamából profitál, miközben maga a stabilcoin nem kamatozik. Nem kérdés, hogy a Wall Street is beszállna, ha világos szabályozási keretek lennének” – mondta.
Verseny a digitális valuták között: az USA vs. Kína
A szabályozási lépés geopolitikai jelentősége sem elhanyagolható. Alice Liu, a CoinMarketCap vezető kutatója szerint a Trump-adminisztráció célja az, hogy a digitális dollár versenyképes maradjon az olyan alternatív rendszerekkel szemben, mint például Kína digitális jüanja. „Ha sikerül a stabilcoinokat megfelelő keretek között szabályozni és támogatni, az USA biztosíthatja, hogy a dollár maradjon a világ első számú tartalékvalutája a digitális korszakban is” – nyilatkozta.
Bár Bill Hagerty javaslata nem az első stabilcoin-szabályozási próbálkozás Washingtonban – a Lummis-Gillibrand féle törvénytervezet például már 2024 májusa óta vita tárgya –, most minden jel arra mutat, hogy a Trump-adminisztráció gyorsan lépni fog a kérdésben. Egyértelmű stabilcoin-szabályozás pedig akár a kriptopiac következő nagy növekedési hullámát is elindíthatja - számolt be a Yahoo Finance.