Trump: Gyorsított engedélyezés minden amerikai beruházónak

Donald Trump Truth Social közösségi oldalon tett bejegyzése szerint a kaliforniai központú chipgyártó a tervezett új amerikai gyártóközpontok felépítéséhez szükséges minden engedélyt gyorsított eljárásban, rövid idő alatt megkap. Hozzátette, hogy hasonló elbírálás alá esik minden olyan gyártócég, amely amerikai beruházást indít.
A kaliforniai székhelyű NVIDIA - hétfői bejelentése szerint - bérgyártó partnereivel közösen két szuperszámítógép-gyárat épít Texasban: Houstonban a Foxcon, Dallasban pedig a Wistron vállalatokkal együttműködésben. A gyártás 12-15 hónapon belül megkezdődhet az NVIDIA bejelentése szerint.
A tajvani TSMC félvezetőgyártó óriáscég szintén hétfőn jelentette be, hogy új arizonai üzemében megkezdődött a termelés, a többi között a mesterséges intelligenciával működő szoftverek képzéséhez és működtetéséhez szükséges chipek gyártása, amelyek teljesítménye sokszorosa a hagyományos chipekének.
Az NVIDIA chipjei a mesterséges intelligencia virágzó üzletágának kulcsfontosságú technológiájává váltak. Többségüket Tajvanon, a TMSC közreműködésével gyártják, de mostantól az Egyesült Államokban is, mivel a Kínával szemben éleződő geopolitikai feszültség akadályozhatja a félvezetők ellátását.
Csi Huej-kuo, Tajvan gazdasági minisztere kedden közölte, hogy minden lehető módon párbeszédre törekszik az Egyesült Államok kormányával az együttműködést tekintve, részben az Egyesült Államok részéről bevezetett vámokról.
Az amerikai adminisztráció a chipekre, további számítástechnikai és elektronikai termékekre pénteken felfüggesztette a viszonossági vámok alkalmazását.
Donald Trump elnök ugyanakkor vasárnap világossá tette, hogy a chipek mint nemzetbiztonsági szempontból kiemelt termékek külön elbírálás alá esnek majd az amerikai vámpolitikában, és ezek gyártását belföldön képzelik el.
Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap 1-2 hónapon belül ígért döntést a chipeket is magába foglaló félvezetők árucsoportjának vámjait illetően.
A Donald Trump vezette amerikai adminisztráció kiemelt törekvése, hogy olyan kulcsfontosságú iparágakban, mint az autóipar, a félvezetők iparága és a gyógyszeripar bővítsék a belföldi gyártóbázist.
Az elmúlt hónapokban az amerikai Apple számítástechnikai vállalat 500 milliárd dollár értékű befektetést jelentett be az Egyesült Államokban, a tajvani TMSC pedig 100 milliárd dollár további beruházásra tett ígéretet.