Trump idióta bemondásaival világgazdasági válságot idézhet elő

Most már igazán ingoványos területen járunk. Már tán az sem igaz, ha kérdez az amerikai elnök. A bizonytalanság pedig a gazdaság és a tőzsde ellensége. Ennek ellenére most éppen öröm fázisban vannak a piacok, az elmúlt napok visszakozó lépései miatt.
Habár olyan gyorsan következnek egymás után az események, s olyan gyorsan vált irányt Donald Trump, hogy ezt nagyon nehéz lekövetnie akár a statisztikai adatoknak, akár az elemzői várakozásoknak, azért mégis érdemes egy pillantást vetnünk az eredményvárakozásokra és a piaci értékeltségekre.
Az S&P500 eredményvárakozások alakulása
Forrás: Bloomberg
Mint a fenti grafikonon is látható, egy ideje romlik a kép. Az idei évre várt eredmény tavaly augusztus óta romlik, míg a 2026-ra várt érték idén január végéig emelkedett, s azóta csökken. Az előbbi esetében már 3,6 százalékkal járunk a csúcsérték alatt, míg az utóbbi, a jövő évi esetében 2 százalékkal.
Ezek ugyan nem nagy értékek, de valószínűleg még nagyobbak is lesznek, ha ez így folytatódik tovább. S ez alatt nem is a vámok bevezetését értem, hanem azt, hogy folyamatosan változó peremfeltételek mellett kell a gazdaság szereplőinek döntéskét hozni. Vagy inkább nem hozni.
Valójában Trump minden lépése, minden egyes cikk-cakkja egy újabb szög a gazdaság koporsójába. S minél tovább áll fenn ez az állapot, annál nagyobb kárt okoz. Csak azzal, hogy gazdasági döntések (beruházások, beszállítói szerződések, stb.) maradnak el. Valójában hasonló módon fagyasztja be a gazdasági aktivitást, mint annak idején az iker tornyok elleni támadás, a subprime válság vagy éppen a Covid19.
Szóval eddig minden egyes lépésével a válság felé sodorta a világgazdaságot.
Nyilván ez még helyrehozható, de minél tovább tart ez az állapot, az (elnézést, de!) idióta bemondásokkal, annál nagyobb lesz a baj. Így a visszakozások hozhatnak átmeneti emelkedéseket, de az igazi megnyugvás a végleges, remélhetően nem túl magas vámokkal, s kiszámíthatóbb gazdaságpolitikával valósulna meg.
S akkor is már messzebb lennénk a korábbi gazdasági kilátásoktól, s így a korábbi piaci várakozásoktól is. Szóval egyelőre néhány százalékos eredményromlás várakozást látunk, de ez valószínűleg még több lesz az elkövetkező hetekben, hónapokban. Persze ebben a bizonytalan környezetben benne van a csoda is, de azért annak a valószínűsége nagyon pici.
S akkor még az értékeltségek sem tűnnek túl alacsonynak.
Néhány fontosabb tőzsdeindex értékeltsége
Forrás: Bloomberg
Már korábban is írtunk arról, hogy sokat csökkentek az értékeltségek az utóbbi időben, de azért pl. az S&P500 előremutató PE rátája még mindig 20 körül áll, míg az elmúlt 20 év átlaga 17,2. Ez 14 százalékos felülértékeltséget sugall, ha az eredményelőrejelzések nem csökkennek tovább.
Ebben különben a most induló első negyedéves gyorsjelentési szezon ugyan némi támaszt nyújthat, de a jelenlegi környezetben nehéz előrejelzéseket adni, hiszen csak a bizonytalanság tűnik biztosnak. (forrás: ERSTE)