Trump kripto-csúcstalálkozója: Új irány az amerikai kriptovaluta szabályozásban?

Politikai támogatás vagy újabb ígéretek?
A kriptopiac reménykedve figyeli a pénteken tartott Fehér Házi kriptovaluta-csúcstalálkozót, amely egy új korszak kezdetét jelentheti az iparág és a republikánus vezetésű Washington együttműködésében. Az esemény célja, hogy stabilitást hozzon egy olyan piacra, amely az utóbbi időben jelentős volatilitást tapasztalt – különösen Donald Trump elnökválasztási győzelme óta.
A találkozón a szektor legismertebb szereplői is részt vettek, köztük Brian Armstrong (Coinbase), Michael Saylor (ex. MicroStrategy - új nevén Strategy), Sergey Nazarov (Chainlink Labs) és JP Richardson (Exodus). Trump tanácsadói közül jelen volt a mesterséges intelligencia és kriptovaluta-politikáért felelős David Sacks, valamint Bo Hines, aki az elnök digitális eszközökkel foglalkozó munkacsoportját vezeti.
Stratégiai kripto-tartalék (US Crypto Reserve): Valós terv vagy politikai húzás?
A csúcstalálkozó egyik központi témája Trump azon elképzelése volt, hogy az Egyesült Államok létrehozzon egy „stratégiai kripto-tartalékot”. Az elnök korábban a Truth Social platformján jelentette be, hogy a tartalék olyan kriptovalutákat tartalmazna, mint a Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Solana (SOL) és Cardano (ADA).
Bár a terv konkrét részletei továbbra is homályosak, Trump egy lehetséges első lépésként megakadályozhatná az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma által lefoglalt és aukción értékesített kriptoeszközök eladását. Egy állandó tartalék létrehozásához azonban kongresszusi jóváhagyás szükséges.
Bo Hines, az elnöki munkacsoport vezetője szerint a következő hónapokban részletes jelentést fognak készíteni a tartalék létrehozásának lehetőségeiről. „Először is pontosan fel kell mérnünk, hogy az állam milyen digitális eszközökkel rendelkezik” – mondta Hines a Wall Street Journalnak.
Szabályozási áttörés jöhet?
A találkozó másik fontos témája a kriptopiac szabályozási környezetének tisztázása volt. Két, jelenleg a Kongresszus előtt álló törvényjavaslat is napirenden van: az egyik a stablecoinok szabályozását, a másik pedig az általános kriptovaluta-piac felügyeletét érinti.
A republikánusok ezen a héten egy kisebb győzelmet arattak, amikor a Szenátus megszavazta egy Biden-kormányzat által bevezetett rendelet visszavonását, amely kötelezte volna a decentralizált pénzügyi (DeFi) platformokat a felhasználói adatok jelentésére az adóhatóságnak.
Piaci reakciók: túlzott optimizmus?
Trump bejelentését követően óriása kriptovaluta árfolyam rally indult leginkább az elnök által megnevezett 5 vezető kriptovaluta piacán. A Bitcoin árfolyama a héten jelentős volatilitást mutatott, és a szerdai kereskedés során 90 000 dollár körüli szinteken mozgott. Bár ez még mindig jóval alacsonyabb, mint a Trump beiktatásakor elért 109 000 dolláros csúcs, a piac felfelé próbál kapaszkodni.
Martin Leinweber, a MarketVector digitális eszközök kutatásáért felelős igazgatója szerint a piac talán túl nagy várakozásokat táplált Trump gyors intézkedéseivel kapcsolatban. „Túl sok volt az optimizmus azzal kapcsolatban, hogy Trump milyen gyorsan tudja teljesíteni az iparágnak tett ígéreteit” – mondta Leinweber a Yahoo Finance-nek.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a találkozó fontos lépés volt, de a konkrét jogszabályi változások még időt vesznek igénybe. „Elkezdhetik a párbeszédet, és meghatározhatják az irányokat, de végső soron a Kongresszus dönt ezekről a kérdésekről” – tette hozzá Leinweber.
Merre tovább kriptovaluta ipar?
A kriptovaluta-ipar számára a Trump-adminisztráció támogatása új lendületet adhat, de egyelőre még sok a kérdőjel. A szabályozási bizonytalanság és a piac volatilitása továbbra is meghatározó tényező marad.
A következő hónapok kulcsfontosságúak lesznek annak eldöntésében, hogy az Egyesült Államok valóban elköteleződik-e a kriptovaluták mellett, vagy a mostani találkozó csupán politikai gesztus marad.