Trump szerint: rémálom jön Kamala Harris-szal
Ugyanis Walz — aki veterán katona és fegyvertartás párti múltjával első ránézésre akár republikánus is lehetne — valójában komoly szociális érzékenységről tett tanúbizonyságot öt éves politikai karrierje alatt. A volt középiskolai tanár adócsökkentést, fizetett betegszabadságot, kiterjesztett egészségügyi ellátást, s nem utolsósorban az oktatás előtérbe helyezését, annak kiterjesztését, ingyenességét, sőt az ingyenes iskolai étkeztetés bevezetését támogatta. Ja, és meghirdette Minnesota állam karbonsemlegességének elérést 2040-re.
Igen, ezek eléggé költséges dolgok. S annak ellenére, hogy a Minnesota költségvetése nyugodtan elviselte az adócsökkentést, a republikánusok szerint a költségvetési többletet valójában tartalékolni kellett volna rosszabb időkre. Szerintük az intézkedések később rémállommá válhatnak a választók számára (itt nyilván az eladósodásra gondolthatott Trump embere).
Ez az irány nyilván nem kedvez az olajvállalatoknak, kedvezhet viszont a megújulóenergia-cégeknek. Ez persze nem jelenti azt, hogy azonnal rohanjunk és adjunk olaj- és vegyünk megújuló részvényeket. Viszont az általános tudás, képzettség növelése előbb-utóbb növelni fogja a termelékenységet is. A tudás találkozása a tőkével komoly növekedést tud generálni, ráadásul általában inflációmentesen. Viszont ezek a folyamtok hosszabbak, sok év múlva éreztetik hatásukat.
S igen, ez a nehezebben járható út. Viszont, ha sikerrel jár, akkor valószínűleg nem kell majd a költségvetésen aggódni. Erre lehet részleges példa az ír csoda, ahol méretes többletek vannak az alacsony adók és a tudás alapú társadalom miatt. De jó példa lehet a kínai elektromosautó-gyártás is. Addig tanultak, míg éltanulók lettek, s most már a legújabb technológiát, legalábbis ebben, szinte mindenki Kínából hozza.
Szóval igen, lehet rémálom is belőle, s lehet egy jóléti társdalom is az ilyen jellegű lépésekből. S ez most azért vált különösen fontossá, mert Harris átvette a vezetést. A legutóbbi összesítés szerint (különböző felmérések alapján számított átlag) Kamala Harris 45,2 százalékon áll, míg vetélytársa, Trump 43,4 százalékon. Csak a teljesség kedvéért, Kennedy pedig 5,5 százalékon.
Walz alelnöknek való jelölésének hírére egyébként az utóbbi időben gyengélkedő AdvisoryShares Pure US Cannabis ETF (MSOS) viszonylag komoly emelkedést tudott felmutatni a tegnapi napon. Persze ebben a tegnapi fordulat is szerepet játszik, játszhat az elmúlt időszak negatív hangulatát követően.
Úgy általában a piacok kapcsán nem változott a véleményünk. A magas értékeltségű részvények leereszkedhetnek, míg az alacsony értékeltségűek felértékelődhetnek az előttünk álló időszakban. (forrás: ERSTE elemzés)