Trump vámfenyegetései fokozzák a feszültséget, mégis szárnyaltak az európai tőzsdék

A gyógyszerek esetében Trump akár 200%-os vámot is kilátásba helyezett, bár ezek az intézkedések később lépnének hatályba, hogy a gyártók – akár az amerikai gyártásra való átállással is – fel tudjanak készülni. Az Európai Unióval folytatott vámtárgyalások is előrehaladtak. Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa szerint napokon belül megszülethet egy keretmegállapodás, tekintettel arra, hogy az amerikai fél augusztus 1-jéig meghosszabbította a tárgyalási határidőt.
A vámtárgyalásokat lezáró határidő közeledése ellenére az európai részvénypiacok július 9-én négyhetes csúcson zártak, amit elsősorban a bankszektor erősödése és az EU–USA közötti kereskedelmi tárgyalások előrehaladása táplált. A vezető nyugat-európai indexek mind emelkedtek: a DAX és a CAC40 1,4% feletti mértékben, a brit FTSE100 mérsékelten, 0,15%-kal nőtt. A UniCredit 4,6%-kal drágult, miután megerősítette részesedését a Commerzbankban. A védelmi szektor is rekordokat döntött: az európai védelmi cégeket követő index új történelmi csúcsra emelkedett, amit többek között a német Renk 5%-os árfolyamnyeresége támogatott. A gyógyszerek importjára kilátásba helyezett vámok hatása érzékelhető volt, több európai gyógyszergyártó részvénye jelentős mértékben gyengült: a Zealand Pharma 2,7%-ot, míg a Novo Nordisk 1,5%-ot esett.
A kelet-közép-európai régióban a BUX index 1,1%-os emelkedéssel zárta a napot, amivel új történelmi csúcsot ért el. A pozitív teljesítményhez mind a négy vezető magyar blue chip hozzájárult: az OTP, a Mol, a Richter és a Magyar Telekom részvényei egyaránt erősödtek. A régió más piacai is mérsékelt növekedést mutattak: a WIG index 0,28%-kal, míg a PX index 0,38%-kal került feljebb.
(Forrás: OTP Ébresztő)