Tudnivalók az impulzus hegesztés kapcsán
Ilyen innováció az impulzus hegesztés is, amely előnyökkel és bizonyos korlátokkal is rendelkezik. Ebben a cikkben ki fogunk térni arra is, hogy pontosan milyen limitekkel rendelkezik ez a technológia, melyik az a hegesztő, amely alkalmas a tevékenységre.
Az impulzus hegesztésről dióhéjban
E hegesztési eljárás során váltakozó áramimpulzusok segítségével szabályozzák pontosan a hőbevitelt. A hőhatás így precízen irányítható, még akkor is, ha vékony vagy eltérő vastagságú anyagokat kapcsolnak össze.
Ennek a megoldásnak az az egyik legfőbb előnye, hogy komoly mértékben mérsékli a hőhatásövezet méretét, így a lehető legalacsonyabb szinten tartható a hő okozta alakváltozás. Kétségkívül vannak esetek, amikor a MATEWELD Hungary hegesztéstechnikai eszközei segítségével végrehajtott impulzus hegesztés jó választás lehet, ugyanakkor az is igaz, hogy ez technológia nem minden esetben alkalmazható eredményesen.
Érvek az impulzus hegesztés mellett
Számos esetben nagy hangsúly van azon, hogy tűpontosan legyenek egymáshoz illesztve a munkadarabok. Impulzus hegesztéssel ez hatékonyan megvalósítható. Meg kell jegyezni, hogy ezzel a módszerrel kevesebb fröccsenéssel kell számolni, így a munkaterület könnyebben tisztán tartható és kevesebb is az utómunka.
Milyen hátrányai vannak a technológiának?
A hagyományos MIG hegesztőgépeknél jóval költségesebb beszerezni az impulzus hegesztőgépeket, valamint a tartozékaikat. A pontos hegesztéshez ugyanis kifinomult vezérlőrendszerre van szükség, ennek pedig meg kell fizetni az árát.
Az impulzus hegesztéshez érteni kell a technológia működését, azaz csak megfelelő szakértelem esetén lehet az elvárt eredményeket elérni. Összességében tehát az impulzus hegesztőgépek kezelése bonyolultabb, a munkavállalókat adott esetben képezni kell.
Vékony anyagok esetén jó megoldás lehet az impulzus hegesztés, ugyanakkor a vastagabbakat már nem feltétlenül lehet a megfelelő minőségben összeilleszteni. Ennek oka, hogy az impulzusok nem tudnak kellő mennyiségű hőt vinni az anyagba, ez pedig gyenge kötéseket hoz létre. Adott körülmények között tehát nem lesz megbízható és tartós az ilyen hegesztés, ami az építőiparban és más iparágakban is komoly kockázatot jelent.
Hol alkalmazzák az impulzus hegesztést?
Az autóiparban és a repülőiparban is használják ezt a technológiát, hiszen alacsony deformáció mellett magas minőségű varratokat lehet létrehozni. Persze megesik, hogy amikor új anyagokat vezetnek be, akkor kompatibilitási kérdések vetődnek fel.
Mi az impulzus hegesztés jövője?
Az impulzus hegesztés a jövőben hatékonyabb lehet és szélesebb körben elérhetővé válhat. Kutatók és a mérnökök is dolgoznak e célok elérésén. Az automatizáció és a mesterséges intelligencia is segítheti a paraméterek finomhangolását, valamint az egyszerűbb kezelhetőséget.