Tudományos szenzáció tartja lázban a világot - fúziós energiáról lesz ma nagy bejelentés!
Lézerrel hoztak létre plazmát, ami 2,5 MJ energiát adott le, míg 2,1 MJ energiát fogyasztott. Ennek kapcsán az amerikai energia minisztérium ma sajtókonferenciát fog tartani.
Közben angol professzorok felhívták a figyelmet arra, hogy azért vannak még kérdéses pontok az eredmény körül, habár tényleg jelentős áttörésnek tűnik. Az egyik ilyen, hogy ahhoz, hogy ebből egy fúziós erőmű legyen, másodpercenkénmt kellene tízszer végrehajtani azt a műveletet, amit most a laborban naponta egyszer tudnak megcsinálni.
A másik probléma, hogy a lézer által használt energiát nem igazán számították be a kísérletbe, amivel kapcsolatban a kísérletben részt vevő tudósok azzal védekeznek, hogy ez nem egy lézer hatékonysági teszt, hanem a fúzióra fókuszáló tudományos kísérlet volt.
Még valami.
Mindenki hozzáteszi, ha igaz az, amit mondanak.
Erről az jut eszünkbe, hogy a BME Atomfizika Tanszékén volt annak idején, sok-sok évvel ezelőtt egy CVD (Chemical Vapour Deposition) plazmából kristályt növesztő készülék.
Akkor, 25-30 évvel ezelőtt kb. 10 ilyen gép volt a világon, s abból talán három tudott tényleg plazmából gyémántot növeszteni, a többi nem igazán működött, de a technológia ma már ipari szinten alkalmazott. Szóval most van egy kísérletünk, aminek publikálni fogják a részleteit.
Ezután számos fizikus ráugrik, s elkészítenek még néhány hasonló készüléket, s ellenőrzik a kísérleti eredményeket is. Ugyanis a reprodukálhatóság – nem kell magyaráznunk – fontos kritérium. Aztán pedig elkezdődhet az ipari alkalmazhatóság felé való fejlesztés. S ha minden jó megy, akkor 10-20 év múlva talán el is indulhatnak az első fúziós reaktorok.
Vagyis ez tényleg egy nagy áttörés lehet, de nem ez fogja megoldani a jelenlegi energia gondjainkat. Viszont a jövőben egy ház éves fűtését megoldhatjuk majd néhány gramm hidrogénnel (deutérium, trícium keverékkel). (forrás: ERSTE)