Új biztonsági funkcióval segíti ügyfeleit az OTP Bank: megérkezett az Utalásőr

Az OTP Bank új szolgáltatása, az Utalásőr a ma már leggyakoribb pénzügyi visszaélések közé tartozó átutalásos csalások ellen nyújthat védelmet. Az OTP MobilBankban beállítható funkcióval a számlatulajdonos kijelölhet egy biztonsági meghatalmazottat, aki értesítést kap a nagyobb utalásokról, és szükség esetén segít megállítani a gyanús tranzakciót.

Új biztonsági funkcióval segíti ügyfeleit az OTP Bank: megérkezett az Utalásőr

Egyetlen gyanútlan kattintás, egy túl szépnek tűnő ajánlat vagy egy “banki ügyintézőnek” álcázott hívó – és máris veszélybe kerülhet egy élet megtakarítása. Az online csalók gyakran nem technikai trükkökkel, hanem pszichológiai manipulációval veszik rá áldozataikat, hogy maguk utalják át pénzüket. Az OTP Bank új fejlesztése, az Utalásőr abban segít, hogy a nagyobb összegek elutalása előtt legyen valaki, aki másodszor is átgondolja a döntést.

A funkciót bemutató sajtótájékoztatón Vujity Tvrtko író, újságíró, televíziós riporter valós esetekkel érzékeltette a probléma súlyosságát. „Volt, aki hónapokig hitt abban, hogy egy kameruni papagáj megvásárlásával szerzi meg élete lehetőségét, és minden megtakarítását erre áldozta. Másvalaki egy nem létező ‘Afrika lottó’ főnyereményének örült annyira, hogy milliókat fizetett ki ‘illetékre’ – pedig soha nem is lottózott. Az is előfordult, hogy egy szerelmet színlelő csaló hónapokon át levelezett és telefonált áldozatával, aki még akkor is hozzáment volna, amikor kiderült, hogy valójában már házas. A csalók abban mesterek, hogy kihasználják a reményt, a félelmet vagy épp a szerelem utáni vágyat. Gyakran pszichikai nyomást vagy olyan hatékony félrevezetési technikákat alkalmaznak, amelyek mellett abban az adott pillanatban már nem lesz lehetőség a gondos mérlegelésre. Ezek az esetek nem elszigetelt jelenségek: tömeges számban történnek, és napestig lehetne sorolni őket. Ezért a legjobb döntés mindig az, amit átgondoltan, hideg fejjel hozunk meg.”

A trükkök hatásossága három alapvető pszichológiai technikán alapul: a sürgetésen, a bizalomépítésen és a félelemkeltésen. Ezek rövid idő alatt kikapcsolhatják az emberi agy racionális döntéshozatalát, és helyette az ösztönös reakciók vehetik át a szerepet. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a gyanús helyzetekben legyen valaki, aki segít megfelelő döntést hozni.

Az OTP Bank új díjmentes funkciója ezt a biztonsági hálót teremti meg. Az OTP Mobilbankban beállítható Utalásőr segítségével az ügyfelek kijelölnek egy második jóváhagyót – például családtagot vagy közeli barátot –, aki értesítést kap a nagyobb összegű utalások kezdeményezéséről, és szükség esetén közbeavatkozhat. Az irányítás mindig a számlatulajdonos kezében van, mellette pedig egy plusz védelmi vonal támogatja a döntéseit.

„Fontos, hogy ne maradjunk egyedül az ilyen helyzetekben, amikor ezt a pénzügyi döntést meg kell hoznunk. Az Utalásőr lényege, hogy legyen még valaki, aki felméri az adott helyzetet, amikor hirtelen nyomás alatt kellene dönteni. Ez különösen fontos lehet idősebb rokonok, szülők vagy nagyszülők esetében, akik gyakran vannak a csalók célkeresztjében. A funkció nem veszi el a számlatulajdonos szabadságát, csupán egy biztonsági hálót kínál, amely segít megelőzni a súlyos veszteségeket. Az javaslom ügyfeleinknek, hogy tegyék meg az első lépést, válasszák ki ezt a személyt és aktiválják minél előbb ezt a funkciót!” – mondta Sonjic László, az OTP Bank Biztonsági igazgatóságának vezető tanácsadója.

„Volt olyan idős férfi, aki sorozatosan, több mint negyvenszer utalt pénzt, mert elhitette vele valaki, hogy örökölt egy namíbiai gyémántbányát. Egy ilyen helyzetben egy családtag értesítése és közbeavatkozása időben megállíthatta volna a tranzakciókat. Ez mutatja, miért van szükség egy plusz védelmi vonalra, amely segít vigyázni egymásra” – tette hozzá Vujity Tvrtko.

A csalások kivédésében sokat jelent, ha segítjük egymást – legyen szó szülőkről, nagyszülőkről vagy barátokról. Fontos, hogy beszélgessünk szeretteinkkel a lehetséges átutalásos és egyéb online csalásokról, támogassuk őket abban, hogy magabiztosan eligazodjanak a digitális világban. Az egymásról való gondoskodás megerősíti a védelmet.

Tájékoztatás: A tájékoztatás nem teljes körű, további részletek az OTP Bank fiókjaiban és a https://www.otpbank.hu/portal/hu/utalasoroldalon találhatók.

A Brexit naponta negyedmilliárd font adóveszteséget okoz

Naponta csaknem negyedmilliárd font adóveszteséget okoznak a brit költségvetésnek a brit EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő negatív gazdasági hatások a londoni alsóház független elemzőműhelyként is működő könyvtára (House of Commons Library) által kedden ismertetett friss számítások szerint.
2025. 11. 25. 22:30
Megosztás:

Még medvepiac idején is bikás marad a Digitap ($TAP) előértékesítési árfolyam-előrejelzése

Mára nyilvánvalóvá vált, hogy a kriptopiac medvepiacba került. Habár a Bitcoin októberben áttörte a 120 000 dolláros szintet, nemrég 85 000 dollár alá esett vissza, ami vitákat váltott ki arról, hogy vajon meddig csökkenhet az árfolyam, mielőtt ismét emelkedésnek indul. Ennek ellenére sok elemző úgy véli, hogy bizonyos coinok továbbra is emelkedhetnek, még akkor is, ha a piac általánosan pirosba fordul.
2025. 11. 25. 22:00
Megosztás:

Lázár János: munkabéke van a MÁV-Volán csoportnál

Nagy eredmény, hogy munkabéke, három éves bérmegállapodás, együttműködés van a MÁV-Volán csoportnál, a bérviszonyokat korrektül tudják rendezni - mondta Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden közösségi oldalára feltett videóüzenetében.
2025. 11. 25. 21:30
Megosztás:

A legtöbb előértékesítés nem éli túl ezt a medvepiacot – íme 3, amely igen

A Bitcoin (BTC) lendületet kapott Trump elnök 2024. novemberi győzelme után. Decemberben először ugrott 124 000 dollárra, és 2025 októberében majdnem elérte a 126 000 dollárt.
2025. 11. 25. 21:00
Megosztás:

A DH Group belép a spanyol ingatlanpiacra

A DH Group felvásárolja a donpiso ingatlanhálózatot, ezzel belép a spanyol piacra, és ott saját pénzügyi márkájával, a Credipass-szal pénzügyi közvetítői szolgáltatásokat is indít - közölte a DH kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2025. 11. 25. 20:30
Megosztás:

2030-ra Európa dobogósa lehet a magyar agrárium

A magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar 2030-ra Európa dobogósa lesz, a 15 éve tartó építkezés megteremtette az alapokat a további fejlődéshez - mondta Nagy István kedden Budapesten, az Agro Summit agrárgazdasági évadnyitó rendezvényén.
2025. 11. 25. 20:00
Megosztás:

BÉT: Ezek a hírek ma kedvetően hatottak a tőzsdére

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 907,81 pontos, 0,84 százalékos emelkedéssel, 108 613,56 ponton zárt kedden.
2025. 11. 25. 19:30
Megosztás:

Erősödött kedden a forint

Erősödött a forint kedden estére a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 11. 25. 19:00
Megosztás:

Erős zárás az európai tőzsdéken

Egy százalék közeli indexemelkedéssel fejezték be a keddi kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2025. 11. 25. 18:30
Megosztás:

A kormány évi egymilliós otthontámogatást ad a közszolgálatban dolgozóknak

A kormány évi egymillió forint összegű otthontámogatást vezet be a közszolgálatban dolgozók részére - erről beszélt a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára MTI-hez kedden eljutatott videójában.
2025. 11. 25. 18:00
Megosztás:

Romániában alkotmányellenesnek minősítették a magánnyugdíj-megtakarítások felvételének új szabályozását

Elutasította a román alkotmánybíróság a magánnyugdíj-megtakarítások felvételének korlátozására vonatkozó törvénykezdeményezés ellen emelt óvások legtöbb kifogását, de alkotmánysértőnek minősítette a jogszabály azon cikkét, amely lehetővé tette volna, hogy a rákbetegségben szenvedő nyugdíjasok egy összegben vegyék fel megtakarításukat.
2025. 11. 25. 17:30
Megosztás:

Elkezdődött az új üzemegységek építése a Dreher kőbányai gyáránál

A Dreher kőbányai gyáránál elkezdődött az új üzemegységek, a fermentációs üzem és az új energiaközpont földfelszíni építése. Az önerőből finanszírozott, 30 milliárd forint értékű beruházás várhatóan 2026 végén zárul le, a termelés a a munkálatok ideje alatt sem áll le - közölte a Dreher Sörgyárak Zrt. kedden az MTI-vel.
2025. 11. 25. 17:00
Megosztás:

Nem csökken az Otthon Start program lendülete

Nem csökken a szeptember 1-jén indult Otthon Start program lendülete, november közepéig 22 ezer fix 3 százalékos hiteligénylési kérelmet nyújtottak be csaknem 800 milliárd forint összegben, és több mint 8500 igénylőnek már folyósítottak is csaknem 300 milliárd forint hitelt - mondta a Miniszterelnökség (ME) parlamenti és stratégiai államtitkára a program eredményeiről tartott keddi sajtótájékoztatóján.
2025. 11. 25. 16:30
Megosztás:

Hollandia akár 3 milliárd eurót is befektethet a drónok elleni védelembe

A holland védelmi minisztérium bejelentette, hogy 1,25 és 3 milliárd euró közötti összeget tervez befektetni a drónok elleni védelmi képességek megerősítésére - közölte az NL Times című angol nyelvű holland hírportál kedden.
2025. 11. 25. 16:00
Megosztás:

Nőtt a német GDP a harmadik negyedévben

Németország hazai összterméke az idei harmadik negyedévben stagnált a második negyedévvel összevetve, éves szinten pedig nőtt - közölte a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden.
2025. 11. 25. 15:30
Megosztás:

75 millió forint bírság OPUS részvények bennfentes kereskedése miatt

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 74,75 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki 4 magánszeméllyel szemben és feljelentéseket tett a bennfentes kereskedelmet és bennfentes információ jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt, amely az OPUS GLOBAL Nyrt. részvényeihez köthető - közölte a jegybank kedden az MTI-vel.
2025. 11. 25. 15:00
Megosztás:

Jóval az átlag alatt van az idei almatermés

A tavaszi fagyok, a hűvös május, az aszály és az extrém hőingadozásokkal tarkított nyár miatt minden idők leggyengébb termésmennyiségét takaríthatták be az almatermelők - derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös körképéből.
2025. 11. 25. 14:30
Megosztás:

Az EU-ban 5,8 százalékkal nőtt az új autók eladása októberben

Az Európai Unióban 5,8 százalékkal, 916 ezer 609-re nőtt az új autók eladása októberben az előző év azonos hónapjához képest - áll az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2025. 11. 25. 14:00
Megosztás:

Több tízezer extra ingatlannal bővülhet az otthon startos kínálat

A kormány fontolóra vette, hogy a külterületi lakóingatlanokra is kiterjeszti az Otthon Start Programot, így a tanyák és birtokközpontok mellett egyéb külterületen lévő lakóingatlanokra is igényelhető lenne a 3 százalékos hitel. Országosan több mint 150 ezer külterületi lakóingatlan szerepel az ingatlannyilvántartásban, amiből 29 ezer zártkerti besorolású. A legtöbb külterületi lakóingatlan Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben található. Az újonnan tervezett intézkedés valószínűleg ezeknek a régióknak az ingatlanpiacát pörgetné jobban.
2025. 11. 25. 13:30
Megosztás:

A házépítéshez még mindig beton kell, nem wifi

A világ digitalizálódik. Ami ma még kézzel fogható, az holnap már egy alkalmazásban érhető el. De van egy határ: házat nem lehet letölteni, burkolatot nem lehet a negyedikre streamelni, fürdőszobát nem burkol a mesterséges intelligencia. A jó szakember továbbra is a jövő építőiparának legfontosabb erőforrása és fogytán van.
2025. 11. 25. 13:00
Megosztás: